Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı konuştu: Türkiye’de yargılanmak istiyor

21 Haziran 2021 Pazartesi

Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı konuştu: Türkiye’de yargılanmak istiyor

Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, müvekkilinin Türkiye’de yargılanmak istediğini söyledi.

Kara para aklayarak ABD’yi dolandırdığı suçlamasıyla Avusturya’da gözaltına alınan SBK Holding’in Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Doç. Dr. Murat Volkan Dülger’den yeni açıklama geldi.

Habertürk’ten Yasemin Güneri’ye konuşan Dülger, Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Avusturya Mahkemesi’nin karar vereceğini söyledi” dedi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Türk vatandaşı olduğunu, ABD’de de ‘kara para aklama’ suçundan hakkında soruşturma açıldığını, ancak Türkiye de bu konuda dava açılmış olmasının daha önemli olduğunu belirten Dülger, “Aynı suçtan çifte yargılama olmaz. Suçluların iadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ni Türkiye ile Avusturya imzaladı. ABD ise bu sözleşmeyi imzalamadı. Sözleşme kriterlerine göre Türkiye’ye iade edilmeli” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DEKİ CEZASI 3-7 YILA KADAR HAPİS”

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’de değil, Türkiye’de yargılanmak istediğini vurgulayan Dülger, buna gerekçe olarak da ceza kanunu göstererek, “Kara para aklama suçunun Türkiye’deki cezası 3 yıldan 7 yıla kadar hapis” dedi.

Dülger, Korkmaz’ın bugün hakim karşısına çıkacağını belirterek, “Mahkeme ilk etapta iade sürecinde tutuklu kalıp kalmayacağına karar verecek. İade sürecinin aylar süreceği ve hangi ülkeye iade edileceği konusu bir yana Avusturya Mahkemesi’nin Sezgin Baran Korkmaz’ı iki ülkeye iade etmemesi de söz konusu. Korkmaz’ın Avusturya’da yatırımları olması ve ‘İşadamı’ kabul edilmesi halinde serbest kalması da gündeme gelebilir” diye konuştu.

JUSTIZANSTALT WIEN JOSEFSTADT HAPİSHANESİNDE

Öte yandan Korkmaz ile ilgili konuşan Avusturya’da Türkçe yayımlanan Yeni Vatan Gazetesi’nden Birol Kılıç, Avusturya’nın ABD tarafından ‘tutuklama kararı olduğu’ bilgisini verdi.

Viyana Hakimliği sözcüsü ile yaptığı görüşmeyi aktaran Kılıç, “Hakimlik sözcüsü, Amerika’nın tutuklama kararı olduğunu, tutukluluk halinin devam ettirilip edilemeyeceğine ilişkin kararın Korkmaz’ın hakim karşısına çıktıktan sonra verileceğini ve kararın Avusturya saati ile 15.00 (TSİ 16.00) civarında belli olmasının beklendiğini söyledi” derken, Korkmaz’ın avukatları tutukluluk haline itiraz etti. Sezgin Baran Korkmaz’ın Justizanstalt Wien Josefstadt hapishanesinde tutulduğu bilgisi paylaşıldı” diye konuştu.

Korkmaz, Cumartesi günü Avusturya’da gözaltına alınmıştı. Avukatları, Korkmaz’ın “ABD’de açılan ve eski dava ile bağlantılı olduğu belirtilen yeni bir dava nedeniyle gözaltına alındığını” söyledi. Korkmaz’ın avukatlarının öğleden sonra ayrıntılı açıklama yapması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’de hakkında “kara para aklamak” suçunu işlediği iddiasıyla İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Sezgin Baran Korkmaz, dava sonrası yurtdışına kaçmıştı.

TIKLAYIN – ABD, Sezgin Baran Korkmaz’ın el konulması gereken mal varlıklarını listeledi

TIKLAYIN – Sezgin Baran Korkmaz tutuklandı

TIKLAYIN – Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’ye iade edilecek mi?

TIKLAYIN – Veyis Ateş ile Sezgin Baran Korkmaz arasındaki ses kaydı yayınlandı

Benzer Haberler