Sezai Temelli tek tek açıkladı: İşte yolsuzluk ve talan aklı budur

4 Şubat 2020 Salı

Sezai Temelli tek tek açıkladı: İşte yolsuzluk ve talan aklı budur

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Temelli, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na aktarılan paraya değinerek, “Kızılay’a yardım gündeme yardım geldi. Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na aktarmış. Çok iyi kazanmışlar, nasıl kazanmışlar ki kazançlarının bir kısmını Ensar’a aktarmışlar. Kamuya vergi zararı yaratma peşindeler. İşte yolsuzluk ve talan aklı budur” ifadelerini kullandı. Temelli, TÜİK’in rakamları çarpıttığını ifade ederek, “Asgari ücretliye yapılan zam bir ayda bitti” dedi. Temelli, bir aydır kayıp olan Gülistan Doku’nun akıbetini de sorarak, “Devlet bu olayı geçiştirmeye, üstünü örtmeye çalışıyor. Adalet mekanizması sadece bizle ilgileniyor. Cezaevlerinde sistematik işkence var” diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel başkanı Sezai Temelli partisinin grup toplantısında konuştu.

Temelli, “Bitmeyen bir gecenin, kâbusun içindeyiz . Ellerinde benzin bidonu yangına koşmaya devam ediyorlar. Mülteci krizi sorun yumağı haline gelmeye devam ediyor. İdlib’de yaşananlardan sonra Cumhurbaşkanı apar topar Ukrayna’ya gitti. Cumhurbaşkanı’nın aklı fikri damatların bütçesinde” dedi.

“TÜRKİYE BİR AN ÖNCE TARİHİYLE YÜZLEŞMELİ”

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’na da değinen Temelli, “İsrail ile dış ticaretimiz artmış. Filistin meselesinin çözümünde BM’nin ara buluculuğu olmalı. Türkiye bir an önce tarihi ile yüzleşmelidir” diye konuştu.

Temelli, “Kayyumların ilk yaptığı şey Kürtçe tabelaları indirildi, sokak isimleri değiştirildi, heykeller kaldırıldı, Azadiye Welat kapatıldı. Bütün illerde, ilçelerde hayata geçirdiler. Bu Meclis Kürtlerin de Türklerin de Meclisi’dir. Depremde bir görevli kadın arkadaşın Kürtçe konuşması ne kadar önemli olduğunu gördük. Deprem bunun en uç örneğiydi, kamusal alanda kendi dilinizde hizmet almıyorsanız gerçek anlamda dışlanmışsınız demektir. İnsanın kendini en iyi şekilde ifade edebildiği tek şey ana dilidir. 112’de Kürtçe yok. 112’de 112 dil var, Kürtçe yok” ifadesini kullandı.

Temelli’nin açıklamaları şöyle:

“Faşizmin kurumsallaşması için adım atacaklar. Yerel inisiyatifleri yok edecekler. Yerel demokrasinin gelişmesi, yerelin özerlik alanına bağlıdır. Yoksa sadece bir parlamentonuzun olması sizde demokrasi olduğunu göstermez. Özerklik kırıntılarına bile tahammül edemeyen iktidar bunları da kaldırmanın peşinde.

Tüm seçilmişler kayyumcu zihniyete karşı birlikte mücadele etmeli.

Kayyum rejimine kılıf arıyorlar. İnsanları, halkları, bölgeye terörize ederek bu rejimi sürdürmeye devam edecekler.

“GÜLİSTAN DOKU OLAYINI GEÇİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Gülistan Doku nerede? Devlet bu olayı geçiştirmeye, üstünü örtmeye çalışıyor. Tam bir aydır Gülistan Doku’ya ulaşılamıyor. Giderek artan kayıp vakaları var. Adalet mekanizması sadece bizle ilgileniyor. Ülkede adaletsizlik diz boyu. En büyük adaletsizlik cezaevlerinde yaşanıyor. Cezaevlerinde sistematik işkence var.

Elazığ’da depremde siyasi tutsakların kapısı açılmıyor, adli suçlularının kapısı açılıyor.

“TÜİK RAKAMLARI ÇARPITIYOR”

Ekonomi alanına baktığımızda durum her gün daha vahim bir hâl alıyor.

TÜİK rakamları çarpıtmaya devam ediyor. Enflasyon sepetinde ‘çok seçiciler’ . En fazla fiyat artışının olan kalemleri kaldırıyorlar. TÜİK’in enflasyonu sahici değil. Asgari ücretliye yapılan zam bir ayda bitti.

Ülkede taksitli doğal gaz dönemi başladı. Ben umutluyum, bunla baş etmek için Diyanet İşleri Başkanlığı bir fetva verecektir.

KIZILAY AÇIKLAMASI

Kızılay’a yardım gündeme yardım geldi. Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na aktarmış. Çok iyi kazanmışlar, nasıl kazanmışlar ki kazançlarının bir kısmını Ensar’a aktarmışlar. Kamuya vergi zararı yaratma peşindeler. İşte yolsuzluk ve talan aklı budur. Bu akıl ülkeyi daha fazla yoksullaştırmaktadır. Bu iktidardan kurtulmak için daha büyük adımlar atılmalıdır. 23 Şubat’taki kongremize herkesi bekliyoruz. Gelin birlikte demokrasi ittifakını var edelim. Bu iktidardan kurtulmanın yolunu bulalım. Bu kâbusa hep birlikte son verelim. Şimdi demokrasi ittifakı inşa etme zamanıdır. Halkların, emekçilerin, kadınların beklentilerine hep birlikte çözüm üreteceğiz. Tüm toplumu kucaklayan, herkes için siyaset diyeceğiz. Demokrasi ittifakıyla iktidara yürüyeceğiz.”

Benzer Haberler