Seyyid Muhammed Bütün: Hz. Muhammed saç ekimini yasakladı, Allah saç ekene ve ektirene lanet etsin!

Yayın tarihi: 23 Eylül 2019 Pazartesi 1:01 pm - Güncelleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 1:03 pm

Bir tarikatta fıkıh sohbetleri düzenleyen ve ‘Hocaefendi’ şeklinde anılan Seyyid Muhammed Bütün isimli şahıs, saç ekiminin Hz. Muhammed tarafından yasaklandığını ve “Allah saç ekene ve ektirene lanet etmiştir” şeklinde hadis olduğunu öne sürdü.

İlahiyatçı Nureddin Yıldız’ın “Kadınların 90 kilometre hızın üzerinde araba sürmesi caiz değildir” açıklamasının ardından bir ilginç fetva daha geldi.

Yeniçağ’ın haberine göre bir tarikatta fıkıh sohbetleri düzenleyen ve ‘Seyyid Muhammed Bütün Hocaefendi’ olarak anılan bir şahıs, saç ekiminin caiz olmadığını savundu.Saç ekimi yapmanın da, yaptırmanın da caiz olmadığını öne süren Bütün, Hz. Muhammed’in saçı dökülen bir kız için kendisine başvuran anneye izin vermediğini ve “Allah saç ekene ve ektirene lanet etsin” şeklinde bir hadis bulunduğunu iddia etti.

Seyyid Muhammed Bütün, şöyle devam etti:”Saç ektirmek kesinlikle caiz değildir. Peygamber efendimiz yasaklıyor. Allah saç ekene ve ektirene lanet etsin” şeklinde hadis olduğunu iddia etti. Peygamber efendimiz zamanında saçı dökülen bir kız vardı, annesi gelip peygamber efendimize sordu, kendisi buna izin vermedi. Kendi saçı bile olsa saç ekmek caiz değildir.

HZ. MUHAMMED DÖNEMİNDE SAÇ EKİMİ VAR MIYDI?

Bütün’ün sözlerinin ardından sosyal medya da açıklamalara tepki gösterdi.Twitter kullanıcıları, paylaşılan videonun altında “Hz. Muhammed zamanında saç ektirme diye bir şey mi vardı?” diye sordu.

 

“Devlet tarikatları denetim altına almak zorundadır” – Forum Hafta Sonu (15 Eylül 2019)