Ahmet Hakan Menzil tarikatının kimi destekleyeceğini açıkladı

17 Eylül 2019 Salı

Ahmet Hakan Menzil tarikatının kimi destekleyeceğini açıkladı

Ahmet Hakan, son gündemde oldukça konuşulan tarikat meselesine değindi ve Menzil tarikatının kimi destekleyeceğini açıkladı.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Menzil tarikatı ve siyasi konumlanmasına değindiği bugünkü yazısında “Menzil’ciler siyasette kim kazanırsa onu destekler, bu konuda ustalaşmışlardır, kokuyu ilk onlar alırlar” ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bugünkü yazısında son dönemde yeniden gündeme gelen Menzil tarikatı ve siyasi ilişkilerine değindi.

Ahmet Hakan Menzilcilerin kimi destekleyeceğini açıkladı
‘Menzilciler kimi destekler kimi desteklemez?’ başlıklı yazısında Hakan, “İçine doğduğum kültür gereği, tarikatların, cemaatlerin davranış kalıplarını yakından görmüş, yakından izlemiş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Tarikatlar, cemaatler siyasette sağ/muhafazakar siyasetin en güçlüsüne yönelirler” dedi.

Tarikatların kim iktidara gelirse onu destekleyeceğini söyleyen Hakan, “Mucizevi bir olay gerçekleşti ve Ahmet Davutoğlu aniden bir numara haline geldi. Hooop! Bütün tarikatlar, cemaatler hemen Davutoğlucu olurlar. Hiç kuşkunuz olmasın” ifadelerini kullandı.

‘ŞAK DİYE ANLARSINIZ’

Hakan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“‘Kimin gideceğini, kimin kalacağını nasıl bilebilirler ki?’ diye soracak olursanız…

‘Onlar bilirler… Bu konuda ustalaşmışlardır… Kokuyu ilk onlar alırlar… Hatta onları izlerseniz, kimin kalıp kimin gideceğini şak diye anlarsınız…’ diye cevap veririm.

Yani ‘Menzil siyasette kimi destekler, kimi desteklemez’ sorusunun yanıtı en baştan bellidir:

Kim kazanırsa onu destekler, kim kaybederse ondan uzak dururlar. Diğer tüm tarikat ve cemaatler gibi.”

MENZİL CEMAATİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Menzil Cemaati sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Vatanımızın ve milletimizin huzuru birliğimize ve beraberliğimize bağlıdır. Birliğimize ve beraberliğimize zarar vermek isteyenler bütün ortak değerlerimizi olduğu gibi tasavvufu da hedef alabilirler. Menzil aleyhindeki artniyetli haberlerin amacı bellidir. Polemiklere dahil olarak bu amaca hizmet etmek doğru değildir” dedi.

Tartışmalara girmeyeceğiz

Cemaat açıklamasının devamında, “Bize düşen birliğimiz ve beraberliğimiz için çalışmaya devam etmektir. Vatanımıza ve milletimize hizmet etmektir. Haksız ithamlara cevap vermek için bile olsa provakasyonlara ve kalplerin kırılmasına sebep olan tartışmalara girmemektir” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU’NUN MENZİLCİLERLE ARASI İYİ

Ahmet Davutoğlu Menzil şeyhini ziyaret etmiş ve bunu basından saklamamıştı. Davutoğlu 1 Kasım 2015’te AK Parti’nin başında iken seçimler öncesi Menzil şeyhi Abdulbaki Erol’u ziyaret etmiş ve birlikte fotoğraf çektirerek basına servis etmişti.

MENZİL İÇİN MİT’i DEVREYE SOKTU

Davutoğlu ile Menzil arasındaki ilişki MİT’i devreye sokacak kadar yakın. Davutoğlu Başbakanlığı döneminde Menzil şeyhi için vize almıştı. Almanya’ya vize alamadığı için gidemeyen menzil şeyhine Davutoğlu MİT’i devreye sokarak vize almıştı.

Benzer Haberler