Şeyh Said’i öven İYİ Partili Ensarioğlu disiplin süreci başlatıldı

Yayın tarihi: 12 Aralık 2023 Salı 3:00 pm - Güncelleme: 12 Aralık 2023 Salı 8:36 pm

Diyarbakır kayyumunun bulvar projesiyle gündeme gelen Şeyh Said‘i öven İYİ Parti Milletvekili Salim Ensarioğlu hakkında disiplin süreci başlatıldı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na atanan kayyumun bulvar projesine ilişkin paylaşımıyla gündeme gelen Şeyh Said için ‘büyük değer’ diyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu hakkında disiplin süreci başlatıldığını açıkladı.

Ensarioğlu X hesabından “Son günlerde Diyarbakır’da bir bulvara bölgemizin en önemli değerlerinden Şeyh Said efendinin isminin verilmesi üzerinden başlayan tartışmalarda bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum. Bu tür ithamları ifade edenler toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir. Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz. Bu minvalde daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Şeyh Said gibi büyük değerlere dönüşen Beddiüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza’nın da mezar yerlerinin açıklanması hafıza barışına hizmet edecektir. Anılan değerlerin mezar yerleri aleni bir değer iken devlet sırrı diye ifadelendirilmesi akla ziyan olmakla beraber hafıza barışına hizmet etmemektedir. Ülkemizde öncelikli olarak bir hafıza barışından başlanıp huzur ikliminin kalıcı olarak sağlanmasının tüm kesimlerin dahli ile mümkün olabileceği inancının kırılmasına müsade etmeyeceğimizi ilgili taraflar bilmelidir. Ayrıca bu inancı taşıyan ilgili kamuoyunun taşıdığı bu inancını daha yüksek bir sesle dile getirmesini temenni ediyorum” paylaşımında bulundu.

Diyarbakır’da kayyumun bulvara Şeyh Said adını koymasını HÜDA PAR mı istedi?

‘İYİ PARTİ’NİN SİYASİ MÜCADELESİNİ YOK SAYAN AÇIKLAMA’

Zorlu, Akşener’in talimatıyla paylaşım hakkında disiplin süreci başlatıldığını duyurarak, şunları yazdı: “İstanbul Milletvekili Sayın M.Salim Ensarioğlu’nun, İYİ Parti’nin kuruluşundaki temel değerlerini ve bugüne kadar sürdürdüğü siyasi mücadele ve tutumunu yok sayan bu açıklamasını asla kabul etmiyoruz. Milli Mücadelenin ruhuna ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucu iradesinin ortaya koyduğu tarihi ve milli gerçeklere aykırı paylaşımını reddediyoruz. Böyle bir anlayışın partimizle hiç bir ilişkisi yoktur ve bundan sonra da olamayacaktır. Söz konusu paylaşımla alakalı, genel başkanımızın talimatlarıyla, gereken disiplin süreci ivedilikle başlatılmıştır. Saygılarımızla…”

AKP MKYK üyesi Şeyh Sait’i ‘şehit’ saydı

Kaynak: TELE1