Sen misin Vali’yi tanımayan! Müftülükten imamlara Vali talimatı: Özel muamele

27 Ekim 2020 Salı

Sen misin Vali’yi tanımayan! Müftülükten imamlara Vali talimatı: Özel muamele

Yozgat’ta bir camide imam, cuma namazını kılmak için camiye giden Vali Ziya Polat’ı tanımayınca, müftülük kentteki bütün cami ve imamlara ‘vali karşılama’ talimatı gönderdi. Geçtiğimiz günlerde de Denizli Valisi kendisini tanımayan dönerciye sinirlenip işyerini kapatın talimatı vermişti.

Cuma namazını kılmak için camiye giden Yozgat Valisi Ziya Polat’ı, namazı kıldırmakla görevli vekil imam tanımadı. Yozgatgazetesi.com’da yer alan bir habere göre, imam valiyi tanımayınca Yozgat Müftülüğü cami ve imamlara Whatsapp’dan talimat göndererek, camiye gelen valinin nasıl karşılanması gerektiğini anlattı.

Vali kendisiyle ilgilenmeyen dönerciye kızınca işletmeyi kapattı

İMAM VALİYLE ‘İLGİLENMEYİNCE’ MÜFTÜLÜK DEVREYE GİRDİ

Yozgat Müftülüğü, merkeze bağlı Sarıhacılı köyü camiinin vekil imamının Cuma namazını kılmak üzere camiye gelen Yozgat Valisi Ziya Polat’ı tanımadığı için ilgilenmemesi nedeniyle WhatsApp hattından bir talimat yazısı yollayarak Yozgattaki bütün camilerin imamlarını Yozgat Valisini karşılama, iletişime geçme, ağırlama ve uğurlama konusunda uyardı.

VALİ GELDİĞİNDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Yozgat Müftülüğü, WhatsApp talimatında Yozgat Valisinin bundan böyle camilere yapacağı ziyaretlerde uyulması gereken kuralları 3.madde halinde tüm imamlara ileterek Vali ile iyi bir diyalog ve iletişimle ilgilenilmesini istedi.

Yozgat Müftülüğünce hazırlanıp Yozgattaki camilerde görev yapan bütün din görevlilerine gönderilen Vali’nin cami ziyaretlerine ilişkin talimat yazısı aynen şöyle :

Bakan Soylu’dan Denizli Valisi için açıklama

“Selamun Aleyküm değerli hocalarım!

Sayın Valimizin bir köyümüzde camimize yapmış olduğu ziyarette bazı aksaklıklar yaşandığı görülmüştür.

Bundan böyle Sayın Valimizin herhangi bir camimizi ziyareti esnasında;

1-Eğer ezan öncesi ise Valimizi dışarıda karşılayıp “Sayın Valim köyümüze camimize hoş geldiniz” diyerek ilgilenilmesi ve kendinizi caminizi tanıtarak misafir edilmesi,

2-Eğer ezandan sonra gelmişse kürsüde vaaz ediyor iseniz kürsüden “Sayın Valimiz şahsım ve cemaatin adına hoş geldiniz sefa geldiniz” şeklinde Valimize cemaatimize takdim ederek namazdan sonra eğer konuşmak isterlerse “Buyurun Sayın Valim mikrofona arz ediyorum” diyerek konuşma imkanı verilmesi,

3-Eğer hutbede iken gelmişse namazdan sonra cemaate dönüp yine aynı şekilde “Muhterem cemaatimiz Sayın Valimiz camimize teşrif etmişlerdir. şahsım ve cemaatim adını hoş geldiniz. sayın valim mikrofona arz ediyorum” diyerek yine cemaate konuşma fırsatı verilmesi şeklinde Valimizle iyi bir diyalog ve iletişimle ilgilenilmesi hususunda ve camiamızın temsili noktasında dikkatli olunmasını diliyorum.

Selam ve dua ile hayırlı çalışmalar…”

YOZGAT MÜFTÜSÜ VALİ KARŞILAMA TALİMATINI DOĞRULADI

Konuya ilişkin Yozgatgazetesi com’un sorularını yanıtlayan Yozgat İl Müftüsü Salih Sezik, bundan bir süre önce Sarıhacılı köyü camiinde bir Cuma vakti, vekil imamın Valiyi tanımamasından dolayı ilgisizlik bağlamında protokol usulüne uygun olmayan bir aksaklık yaşandığını, bundan sonraki süreçte ise camilerde bu tür aksaklıklara meydan verilmemesi için bir talimat metnin hazırlanıp kurum içi WhatsApp üzerinden imamlara gönderildiğini belirterek şunları söyledi :

“Biz Diyanet İşleri Başkanlığının Yozgat temsilciliği, yani Müftülüğü olarak görevleri ve siyasi kimliklerini ne olursa olsun camilerimize gelen cemaatimize adab-ı muaşeret ve nezaket kuralları çerçevesinde güleryüzle, hoşgörü içerisinde, saygı ve sevgiyle yaklaşmak ve davranmak durumundayız. Bu arada camilerimize gelen cemaatimiz arasında devlet büyüklerimiz de olursa onlara da gereken ilgiyi göstermemiz gerekmektedir. Camiler, Allah’ın evidir. Bizim de görevimiz camilerimize teşrif buyuran cemaate en iyi şekilde hizmet vermektir”

Benzer Haberler