Selvi 15 Temmuz gecesi neredeydiniz sorusunu sormaya Babacan’dan başladı

9 Temmuz 2020 Perşembe

Selvi 15 Temmuz gecesi neredeydiniz sorusunu sormaya Babacan’dan başladı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugün yayınlanan yazısında,  15 Temmuz darbe girişiminde Ali Babacan’ın Amerikada olduğunu ima ederek, “15 Temmuz’da nerede olduğunu merak ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Abdülkadir Selvi’nin bugünkü yazısının ilgili bölümü şöyle:

Ali Babacan, partisinin açılışını yaptıktan sonra Ruşen Çakır’la yaptığı söyleşide darbe literatürüne bir katkı yaptı. 17-25 Aralık için “O günkü iktidara karşı minik bir darbe girişimiydi” diyor. Demokrasi tarihimiz aynı zamanda darbeler tarihi olduğu için bizde birçok darbe çeşidi var. Askeri darbeden FETÖ darbesine, postmodern darbe girişiminden muhtıraya kadar seç beğen al.

Bizde isimleri çeşitli ama darbelerin ortak bir özellikleri vardır. Hepsi de Amerikan patentlidir. Talat Aydemir, Amerika’nın desteğini almadan darbe yapmaya kalkışınca sonu darağacı olmuştu.

17-25 Aralık’ı “minik darbe girişimi” olarak niteleyen Ali Babacan yakında 15 Temmuz için de “kontrollü darbe” derse şaşırtıcı olmaz.

Söz konusu 15 Temmuz olunca, ben asıl Ali Babacan’ın 15 Temmuz’da nerede olduğunu merak ediyorum. Babacan, NTV’de katıldığı bir programda bu yöndeki soruya “Ben o hafta sonu yurtdışındaydım. Saat farkı da vardı, yedi saat” diyor. “Amerika’daydım” diyemiyor. 15 Temmuz gecesi darbenin merkezi olan ABD’de olmasını izah edecek bir gerekçesi vardır elbette ki.

Babacan, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı tek bir tweet atmamasını da “Hem haber almakta hem de olayları anlamakta bayağı güçlük çektik” diye izah ediyor. Tabii darbe bastırılıp darbeciler ellerini başlarının üstüne koyarak tek tek teslim alındıktan sonra. Bir imada bulunmuyorum. Ama Ali Babacan’ın 15 Temmuz gecesi, darbenin planlandığı Amerika’da bulunmasının da izaha muhtaç olduğunu söylüyorum.

Çocuklarına istismardan yargılanan erkek çocuk hastanesinde çalışmaya devam ediyor

Okul bahçesinde göçük: 2 işçi toprak altında kaldı

Benzer Haberler