Özgür Gündem Davası’nda ilk kez beraat çıktı!

17 Temmuz 2019 Çarşamba

Özgür Gündem Davası’nda ilk kez beraat çıktı!

Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma eylemine katılan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu Özgür Gündem davasının bugün görülen son duruşmasında beraat etti.

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıktan sonra haklarında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla dava açılan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve BİA Medya Gözlem Raporları raportörü Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı beraat etti.

Özgür Gündem gazetesi 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmıştı.

Mahkeme, sanıkların tüm suçlamalar yönünden beraatine karar verdi.

Süre talebi reddedildi

Duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklardan Şebnem Korur Fincancı ve çok sayıda avukat hazır bulundu.

Savcının önceki celselerde sunduğu esas hakkında mütalaasını tekrar etmesinin ardından Korur Fincancı’dan son savunması soruldu. Korur-Fincancı, görüşmeleri Eylül ayına kalan yargı reformu paketinin ve Özgür Gündem dosyalarında verilen bir mahkumiyet kararına ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvuru sonucunun beklenmesini talep etti.

Mahkemenin tekrar süre verilmesi talebini reddetmesi ardından savunmasını yapan Korur-Fincancı şunları söyledi:

“Süreç elbette bir değişim içeriyor. O nedenle öncelikle bu tutumunuzu doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Buraya çıktığımız 3 yıl 27 gün oldu. İfade özgürlüğünü ne kadar değerli bulduğumuzu anlatmak adına 100 kişi bir araya geliyoruz ve nöbetçi yayın yönetmenliği yapıyoruz.

“Özgür gündem 30 Mayıs 1992’de başladı yayın hayatına. O günden beri yaşam hakkı ihlalleriyle yargılamalarla özgürlüklerinin kısıtlanmasıyla geçmiş bir tarihten bahsediyoruz.

Korur-Fincancı: Aklımızı yüreklilikle kullanmamız gerekir

“Nöbetçi yayın yönetmenliği için gazete binasına gittiğimde duvarda gördüğüm manzara şuydu: özgür ülke, yeni politika, ülkede gündem, gündem, güncel, yedinci gün alternatif… bunlar gazetenin değişen isimleri. Her defasında sözünü söylemek için yeniden yayın hayatına başlamış gazete.

“Bizim yalnızca aklımızı kullanmamız yetmez. Aklımızı yüreklilikle kullanmamız ve haklarımızı savunmamız gerekir. Devleti eleştirme, denetleme sorumluluğumuz vardır. Bunu yapmazsak vatandaş sorumluluğumuzu yerine getirmemiş oluruz.”

Avukatlardan süre talebi

Ardından söz alan avukat Tora Pekin, “Yargı reformu ifade özgürlüğünü ve istinaf yolunu düzenleyecek. AYM’ye özgür gündem davalarından çıkan bir mahkumiyet kararı bireysel başvuru olarak götürüldü. Bunun da beklenmesi gerekir. Bir gazeteciye soruşturma açılması onun gazetecilik yapma iradesi üzerinde baskı oluşturuyor” diye konuştu.

Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Müdafilerde mahkumiyete koşullanma görüyoruz. Sürekli ertelememizi, beklememizi gerektirecek bir durum yok” dedi.

Başkan: Sonucu beklemeye ihtiyaç yok

Sırasıyla beyanlarını sunan avukatlar Fikret İlkiz, Özcan Kılıç, Meriç Eyüboğlu ve Ömer Kavili de beklemeye ilişkin süre taleplerini yineledi.

Başkan talepler üzerine “Oradaki bireysel başvurunun sonucunu beklemeye ihtiyaç duymayacağımız nihai bir karara vardık. Bu davaların ülkemizin gündeminden düşmesi için biz de elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bütün suçlamalardan beraat

Son sözü sorulan Korur-Fincancı suç işlemediğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“İşlemediğimiz bir suç için bu süreçlere mruz bırakılmış olmamızı insan hakları mücadeleme meslek hayatıma yapılmış bir müdahale olarak görüyorum. Bunları gereksiz olarak görüyorum.

“Beraat ifadesini doğru bulmuyorum çünkü ben suçsuzum. Eğer burada bir suç tanımı yapılacaksa ifade özgürlüğünü ihlal etmenin bir suç olduğunu belirtmek istiyorum.”

Kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in üzerlerine atılı “terör örgütü propagandası yapma”, “suç işlemeye alenen tahrik etme” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlamalarından ayrı ayrı beraatlerine hükmetti.

Duruşmayı izleyenler

Duruşmayı izleyenler arasında çok sayıda gazeteci, avukat ve hak savunucusunun yanı sıra IPI, AB Delegasyonu, Af Örgütü, Article 19, TGS, RSF, Britanya Elçiliği, HDP Milletvekili Ahmet Şık, Norveç PEN yer aldı.

Önderoğlu, Nesin, Fincancı 10 gün hapis yattı

Nöbetçi yayın yönetmenlerinden Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklandı, 10 gün sonra 30 Haziran 2016’da serbest bırakıldı. Ahmet Nesin ise bir gün sonra, 1 Temmuz 2016’da tahliye edildi.

Benzer Haberler