Savcı, Kürtçe mezar taşına tahammül edemedi: Cezaevinde yaşamını yitiren Aydın Kaya’nın mezar taşı savcı talimatıyla kırıldı

1 Kasım 2019 Cuma

Savcı, Kürtçe mezar taşına tahammül edemedi: Cezaevinde yaşamını yitiren Aydın Kaya’nın mezar taşı savcı talimatıyla kırıldı

Cezaevinde yaşamını yitiren BDP Erentepe Belde Başkanı Aydın Kaya’nın ‘Seni unutmayacağız’ anlamına gelen ‘Em te ji bîr nakin’ yazılı mezar taşı, Bulanık Savcısı’nın talimatıyla askerlerce kırılarak, götürüldü. HDP Muş Milletvekili Mensur Işık ise olayı Meclis gündemine taşıdı.

Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Erentepe (Lîz) Beldesi’nde, 6 Haziran 2012 tarihinde cezaevinde yaşamını yitiren Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Belde Başkanı Aydın Kaya’nın mezar taşı Bulanık Savcılığı’nın talimatı doğrultusunda askerlerce kırılarak götürüldü. Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitiren Kaya’nın mezar taşında, “Em te ji bîr nakin (Seni unutmayacağız)” yazısı bulunuyordu.

Çağırıldığı Erentepe Jandarma Karakolu’na 29 Ekim günü giden Kaya’nın ağabeyi Hüseyin Kaya, karakol komutanının; Bulanık Savcılığı’nın talimatı doğrultusunda mezar taşını kıracaklarını ilettiğini söyledi.

“Savcının talimatı var, bu mezar taşını kıracağız”

Ağabey Kaya, sabah saatlerinde gittiği karakol ve ardından mezarlıkta yaşananları söyle anlattı: “27 Ekim’de beni karakola çağırdılar. Köyde olduğum için ancak 29 Ekim’de karakola gidebildim. Komutan ve yanındaki yetkili asker bana kardeşimin mezarının fotoğrafını gösterdi. Mezar taşında yazılan Kürtçe ‘Em te ji bîr nakin’ yazısını göstererek, ‘Bu ne anlama geliyor?’ diye sordu. Ben anlamının ‘Seni unutmayacağız’ olduğunu söyleyince ‘Emin misin?’ diye sordu. Ben de emin olduğumu, yazının başka bir anlamının olmadığını söyledim. Ardından bana ‘Savcının talimatı var, bu mezar taşını kıracağız’ dedi. Ben itiraz edince, bir mermerci getirip kırdırmamı istedi. Askerlerle birlikte gittiğimiz mezarlığa bir de mermerci çağırdık, ama mermerci taşı sökemedi. Bunun üzerine askerler ‘Savcı talimatıdır’ diyerek, mezar taşını kırıp götürdüler.”

“Onları Allah’ın adaletine havale ediyorum”

Askerlerin, mezar taşının neden kırılıp götürüldüğüne dair bir gerekçe göstermediğini dile getiren ağabey Kaya, “Kardeşim 7 yıl önce gözaltına alındı ve hasta olmasına rağmen tutuklanıp cezaevine konuldu. Daha 3 gün geçmeden yaşamını yitirdi. Şimdi de mezar taşını götürdüler. Mezar taşı olmayan mezarda yatıyor. Ne diyebilirim, onları Allah’ın adaletine havale ediyorum” diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Mensur Işık ise olayı Meclis gündemine taşıdı. Kaynak: MA

Benzer Haberler