Saray’da 65 yaş depremi! 14 danışman ile yollar ayrıldı

Yayın tarihi: 15 Eylül 2023 Cuma 10:42 am - Güncelleme: 15 Eylül 2023 Cuma 10:51 am

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan danışmanlarının birçoğuyla yollarını ayırma kararı aldı. Buna göre Erdoğan’ın 14 danışmanıyla ’65 yaş sınırı’ kuralı dolayısıyla yollarını ayırdı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 danışmanıyla yollarını ayırma kararı aldı. Kararın isimlere tebliğ edildiği belirtildi.

65 YAŞ SINIRI KARARI

Recep Tayyip Erdoğan’ın danışman kadrosuna ‘yaş sınırı’ getirildiği ve 65 yaşını aşanların danışmanlık görevi yürütmemesi kararı alındı.

Buna göre bazı danışmanların görevden alındığı belirtildi.

Odatv’nin kulis haberine göre, yolların ayrıldığı isimler şöyle oldu:

Ayşenur Bahçekapılı

Esengül Civelik

Sefer Turan

İbrahim Çelik

Hakkı İlnur Çevik

Fahri Kasırga

İsrafil Kışla

İhsan Şener

Yalçın Topçu

İbrahim Saraçoğlu

Ayşe Türkmenoğlu

Ahmet Karayiğit

Mehmet Akarca

Şükrü Karatepe

Erdoğan’ın yeni anayasa için ‘Tüm partilerle görüşeceğiz’ CHP’den ilk yanıt

LİSTEDE ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Yolların ayrıldığı isimler arasında Türkiye’nin yakından tanıdığı İbrahim Saraçoğlu da bulundu.

Hazırladığı bitkisel kürlerle tanınan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, 2015 yılından bu yana Saray’da bu alanda Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu.

DAVUTOĞLU’NUN BAKANI DA LİSTEDE

Davutoğlu döneminde kurulan geçici hükümette Kültür Bakanı görevini üstlenen daha sonrada Erdoğan’ın danışmanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu’nun da görevine son verilen isimler arasında bulundu.

ERDOĞAN’IN ‘ARAPÇA TERCÜMANI’ DA LİSTEDE

Ayrıca, Erdoğan’ın başta Katar olmak üzere Arap ülkelerine yaptığı ziyaretlerde eşlik eden Sefer Turan’ın da listede bulundu.

Turan başdanışmanlık görevinin yanı sıra Erdoğan’a Arapça tercümanlığı da yapmaktaydı.

ESKİ MUĞLA VALİSİ ARTIK DANIŞMAN DEĞİL

2017- 2020 tarihleri arasında Muğla Valiliği görevlerinde bulunan ve 2020 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararla görevinden alınan Esengül Civelek Cumhurbaşkanlığı danışmanlığı görevine getirilmişti. Civelek de görevinden alındı.

GAZETECİ KÖKENLİ DANIŞMAN DA GÖREVİNDEN ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gazeteci kökenli danışmanı Mehmet Akarca’nın da görevinden alındı. Siyaset hayatına ANAP’ta başlayan ve bir dönem milletvekilliği de yapan Akarca gazeteciliğe TRT Trabzon Radyosu’nda başladı.

Birçok ulusal kanalda görev yapan Akarca son olarak ATV Ankara Temsilciği görevini üstlendi. Akarca uzun süredir Erdoğan’a danışmanlık yapıyordu.

BİLAL ERDOĞAN’IN YAKINI DA LİSTEDE

Saray ile yolları ayrılan bir diğer ismin de İsrafil Kışla oldu.

3 dönem AKP Artvin Milletvekili olarak yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevine atanan İsrafil Kışla, Bilal Erdoğan’a yakınlığı ile de biliniyordu.

15 TEMMUZ’UN KRİTİK İSMİ DE LİSTEDE

2018’den itibaren Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olarak görev yapan Fahri Kasırga da görevinden alınan isimlerden biri oldu.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminde dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, darbeciler tarafından alıkonulmuştu.

BARZANİ’YE YAKIN İSİM DE GÖREVİNDEN ALINDI İDDİASI

Görevden alınan bir diğer önemli ismin de 2016’dan beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı olan Hakkı İlnur Çevik oldu.

Çevik’in danışmanlık koltuğuna oturmasında da Kuzey Irak Kürdistan Yönetimi’nin etkisi olduğu belirtiliyor. Çevik’in Barzani ailesiyle yakın olduğu kaydediliyor.

Çevik, 1991-1993 yılları arasında da dönemin başbakanı Süleyman Demirel’e de özel danışmanlık yapmıştı.