Şanlıurfa’da hemşireyi darp eden 3 kişi tutuklandı

17 Ocak 2022 Pazartesi

Şanlıurfa’da hemşireyi darp eden 3 kişi tutuklandı

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hemşire saldırıya uğradı. Gözaltına alınan saldırganlardan 3’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görevli M.A, damar yolu açtığı hasta bir çocuğun yakınıyla tartıştı. Hemşire M.A, kendisini tehdit ettiğini öne sürdüğü hasta yakınından şikayetçi olmak için polis merkezine gitti.

Şikayetinin ardından çalıştığı hastaneye dönerken, kendisini takip eden hasta yakınları tarafından otomobili durdurulan M.A., darp edilerek aracına zarar verildi.

TUTUKLANDILAR

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, “kasten yaralama, mala zarar verme, yağma” suçlamasıyla 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3’ü çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı, biri adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

“ÇOK ÜZÜCÜ BİR OLAY”

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık çalışanına yönelik saldırıyı kınadı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğüne dikkati çeken Gülüm, “Çok üzücü bir olay, tüm sağlık çalışanlarının moralini bozup motivasyonunu azaltan bir olay. Kendisiyle olayın ilk anından itibaren iletişime geçtik. Şu an evinde istirahat ediyor.” diye konuştu.

Gece-gündüz demeden şifa dağıtmaya çalışan sağlıkçılara yapılan haksızlığı kabul etmediklerini dile getiren Gülüm, “Bu olayların en aza indirilmesi için herkesten destek bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan da daha sakin davranmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.​​​​​​​

“SAĞLIKÇILAR MESLEKTEN SOĞUMAYA BAŞLADI”

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şubesince yapılan yazılı açıklamada, hemşire M.A’ya yapılan saldırı kınanarak, sürecin takipçisi olunacağı belirtildi.

Sağlıkta şiddetin zaman, zemin ve kurban ayrımı yapmadan ilerleyişini sürdürdüğü aktarılan açıklamada, “Bu durumun maalesef mesleki bir realiteye dönüşmüş olması, sağlık çalışanlarını çok daha fazla endişelendirmekte, meslekten soğutmaktadır. Sorumluluk sahibi olanların, şiddet olaylarını bütüncül bir çerçevede ele alıp, çözüm üretme yoluna gitmemeleri ise ayrıca düşündürücüdür. Olay bazlı tepki ve yaklaşımlar, gündelik bir hassasiyet oluştursa da ne yazık ki meselenin kökten çözümüne katkı sağlamamaktadır. Bu noktada Sağlık Bakanlığını bir defa daha önleyici, caydırıcı ve engelleyici adımlar atmaya davet ediyoruz.” denildi.

42 yaşındaki hemşire otelde ölü bulundu

Benzer Haberler