Sandıklar kapandı, liderlerden peş peşe açıklamalar

Yayın tarihi: 14 Mayıs 2023 Pazar 5:43 pm - Güncelleme: 14 Mayıs 2023 Pazar 9:22 pm

13’üncü Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından liderlerden açıklamalar gelmeye başladı.

Türkiye genelinde saat 17.00 itibariyle oy kullanma işlemi sona erdi. 13’üncü Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçları heyecanla beklenmeye başlandı. Sandıkların kapanmasının ardından ise liderlerden tek tek açıklamalar gelmeye başladı…

21:20 | DEMİRTAŞ: MUHALEFET KESİNLİKLE ÖNDE İLK TURDA BİTECEK

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şunları kaydetti: “Sonuçların kesinleşmesi günlerce sürse bile sandıkları ve seçim kurullarını asla terk etmeyin. Muhalefet kesinlikle önde ve ilk turda bitti, bitecek. Oylarınıza sahip çıkın, bütün Türkiye kazansın.”

21:03 ERKAN BAŞ: İLK TURDA BİTİREBİLİRİZ

TİP Lideri Baş, beklediklerinden fazla oy aldıklarını ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda bitebileceğini açıkladı. Baş’ın Twitter paylaşımı şöyle:

“Sevgili yurttaşlar,

Elimize ulaşan ilk veriler gösteriyor ki cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda bitirebiliriz.
Partimiz de beklentilerimizin de üstünde oy alıyor, heyecanımız yüksek!

Lütfen tüm sandıklara, her oya sahip çıkalım.
Islak imzalı tutanakları almadan okullardan kesinlikle ayrılmayalım.

TİP’i meclise daha güçlü göndereceğiz.
Erdoğan’ı da tarihin çöplüğüne göndereceğiz!”

19:53 | KILIÇDAROĞLU: ÖNDEYİZ

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, “Öndeyiz” dedi.

18:57 | DEMİRTAŞ: AA VERİLERİNE KESİNLİKLE İNANMAYIN, 2019’U HATIRLAYIN

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Twitter hesabından şu uyarıyı yaptı: “Anadolu Ajansı verilerine kesinlikle inanmayın, 2019 seçimlerini hatırlayın. Hatırlayanlar, hatırlamayanlara anlatsın lütfen.”

17:57 | KILIÇDAROĞLU: GÖRECEKSİNİZ YORGUNLUĞUNUZA DEĞECEK

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sandıkların kapanmasının ardından sosyal medya hesabından bir mesaj yayınladı. Kılıçdaroğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Demokrasi kahramanlarımıza seslenmek istiyorum. İmzalı son sandık tutanağı teslim edilene kadar, ne olursa olsun asla sandıkların başından ayrılmayın. Millet iradesinin tam ve doğru biçimde tecelli etmesi sizin kararlılığınıza bağlı. Göreceksiniz, yorgunluğunuza değecek.

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan da sosyal medya hesabı üzerinden, “Sevgili vatandaşlarım, tarihi önemi haiz seçimleri demokratik Türkiye’nin geleceği için tamamladık. Tüm yurttaşlarımızı kutluyorum. Şimdi de son oylar sayılıncaya kadar sandıklara sahip çıkma zamanı. Sandıklara sahip çıkalım” paylaşımında bulundu.

DAVUTOĞLU: TÜM SEÇMENLERİMİZİ VERDİKLERİ OYA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik olgunlukla sandığa giderek oylarını kullanan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Olaysız bir şekilde sandıklar kapandı, sayımın da aynı şekilde olaysız tamamlanmasını diliyorum.
Tüm seçmenlerimizi yine demokratik haklarını kullanarak, oy kullandıkları sandıkta sayım işlemini takip ederek verdikleri oya sahip çıkmaya davet ediyorum.”

MİTHAT SANCAR-PERVİN BULDAN: MUTLAKA KAZANACAĞIZ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan sosyal medya hesaplarından şu paylaşımı yaptı:

“Değerli arkadaşlar,
demokratik dönüşüm ve kalıcı barış için çıktığımız bu yolda son bir işimiz kaldı. Bu saat itibariyle sandıkları ve oyları koruyor, ıslak imzalı tutanaklara ve oy torbalarına sahip çıkıyoruz.
Mutlaka kazanacağız!

ERKAN BAŞ: OYLARA SAHİP ÇIKMA ZAMANI

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Sevgili dostlarım, emin olun, biz kazandık. Şimdi kazandığımızı korumak için ayaktayız” diyerek sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı. Selahattin Demirtaş da, “Çok uzun zamanların emeğini ve kararlılığını sandığa attınız. Hepinizi tebrik ediyorum. Şimdi oylara sahip çıkma zamanı” paylaşımında bulundu.

Sandıklar kapandı! Türkiye nefesini tuttu sonuçları bekliyor