Sancar: Saldırının gerçekleştiği saatlerde 40 kişilik toplantı planı vardı

17 Haziran 2021 Perşembe

Sancar: Saldırının gerçekleştiği saatlerde 40 kişilik toplantı planı vardı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İzmir il binasına saldırının gerçekleştiği saatlerde 40 kişilik bir toplantı olduğunu ve acil nedenler dolayı ertelendiğini açıkladı. Sancar, “Tarama yapmış katil, plan açık” dedi.

İzmir’de HDP il binasına saldırı düzenlendi. İçeri giren 30-35 yaşlarındaki kişinin üç el ateş açtığı ve camları kırdığı, binayı yakmaya çalıştığı öğrenildi. Olayda saldırgan gözaltına alınırken, Deniz Poyraz adlı bir parti çalışanı öldü. HDP EŞ Genel Başkanı Mithat Sancar, saldırıya ve Poyraz’ın öldürülmesine ilişkin parti genel merkezinde açıklama yaptı.

“Saldırıdan sorumlu iktidar” diyen Sancar, “Bugün İzmir il örgütümüzde saldırının gerçekleştirildiği saatlerde yaklaşık 40 kişilik yönetici grubumuzun bir toplantısı vardı. Daha önce planlanmış olan bu toplantı acil bazı nedenlerden dolayı ertelendi. Tam anlamıyla tarama yapmış katil, plan açıktır!” ifadelerini kullandı.

Sancar’ın açıklamaları şu şekilde:

“Aylardır söylüyoruz; bu iktidar kaostan besleniyor. HDP’yi her türlü yolu kullanarak susturmaya çalışıyor. Kobani Davası da, kapatma davası da bu amaca yöneliktir. Yarattığı karanlık döngüden kurtulamayacağını anlayan iktidar, kaos planlarını devreye sokmuştur. AKP Genel Başkanı bir süre önce ‘Bunlar daha iyi günleriniz, daha neler neler olacak neler’ demişti. Bu sözünüzü açıklamak zorundasınız! Her gün herkesi, her kurumu tehdit eden, hedef gösteren iktidarın küçük ortağı bu saldırı karşısında ne diyor? Sözü nedir? Gazetecileri, siyasetçileri ve en başta partimizi hedef gösteren iktidarın küçük ortağı da bu saldırıdan sorumludur.

“İKTİDAR BU SALDIRININ SORUMLUSU”

İktidar bu saldırının sorumlusudur! Düşmanlaştırma politikasını tek yol olarak kullanan, çatışma ortamını tahrik eden iktidar bu cinayetin de, bundan sonra işlenecek benzer cinayetlerin veya katliam girişimlerinin sorumlusudur. İzmir İl Binamız yaklaşık bir buçuk yıldır kuşatma altında. Bu şahıs 10:30’da göstere göstere elinde silahla binamıza girebiliyor ama bunu oradaki yüzlerce polis görmezden geliyor ya da yol veriyor. Bunların hepsinin peşinde olacağız!

“TEK HEDEF HDP DEĞİL”

Burada yapılan saldırının tek hedefinin ve asıl hedefinin HDP olmadığını herkesin daha açık görmesi ve dile getirmesi gerekiyor. Yapılmak istenen bellidir; bir kaos planı, bir iç çatışma hesabı devreye sokulmuştur. Biz bunun farkındayız. Demokratik siyaset alanında her türlü meşru mücadele yolunu kullanacağız, her alanda bu oyunları boşa çıkarmak için yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Ne cinayetler bizi durdurabilir ne kumpas davaları ne de tehditler!

SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Bizim buradan açık bir çağrımız var; demokrasiden, barıştan ve adaletten yana olan herkes şimdi HDP etrafında kenetlenmelidir, HDP etrafında kenetlenmek demokratik siyaseti savunmaktır, kirli ve kanlı kaos planları peşinde koşanlara ‘dur’ demektir. Her türlü çekingenlik, kaos planlarının sahiplerini cesaretlendirmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Mecliste bulunan ve bulunmayan bütün siyasi partilerin başkanlarıyla en kısa zamanda bir araya gelelim, bu karanlık oyuna karşı ortak tutumu gösterelim.”

TIKLAYIN – İzmir’de HDP binasına saldırı! Ateşe verdi, rehine aldı, öldürdü

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan HDP açıklaması: Kimse bu provokasyonlardan medet ummasın

TIKLAYIN – ‘Azmettiricisini hepimizin bildiği siyasi bir cinayet’

TIKLAYIN – HDP’ye saldırının ardından Sedat Peker’den provokasyon uyarısı

TIKLAYIN – AKP’den HDP’ye yönelik saldırıya ilk tepki

Benzer Haberler