Salgınlar için yapılmıştı, çürümeye terk edildi

Yayın tarihi: 10 Mayıs 2021 Pazartesi 5:01 pm - Güncelleme: 10 Mayıs 2021 Pazartesi 5:01 pm

Pandemi dönemlerinde kullanılmak yaptırılan ancak 20 yıldır hiç kullanılmayan Arsuz’daki Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri çürümeye terk edildi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz’da 49 bin metrekare alan üzerine kurulan Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri’nin 20 yıldır hiç kullanılmayarak, “çürümeye terk edildiğini” açıkladı. Güzelmansur, “36 yıl önce salgın hastalıklarda kullanılmak üzere tüm ihtiyaçlar düşünülerek inşa edilmişti, ama 2001 yılından beri kullanılmadığı için binalar çürüdü” dedi.

CHP’li Mehmet Güzelmansur, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Arsuz’daki Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri’ni gündeme getirdi.

“TALANA TERK EDİLDİ”

Kamunun parasından milyonlarca lira harcanarak yapılan tesislerin hiç kullanılmadığını belirten Güzelmansur, “Yıllar önce olası salgın hastalıklarda kullanılmak üzere milyonlarca lira harcanarak yapılan bu karantina tesisindeki binaların çatı, duvar ve zeminlerinde çatlaklar var, camları ve kapıları kırık, herhangi bir güvenlik tedbiri alınmadığı için tesisat malzemeleri ve demirbaşları çalındı” dedi.

Güzelmansur’un önergesinde verdiği bilgiye göre; Arsuz’da denize sıfır bir yerde, 49 bin metrekare alanda kurulan İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi’nde 113 süit oda, lojmanlar, 500 kişi kapasiteli restoran, mutfak ve konferans salonu, simultane tercüme kabinleri, çamaşırhane, ısıtma-soğutma sistemleri, jeneratör, arıtma tesisi, içme suyu isale hattı ve mendirek bulunuyor.
Güzelmansur şunları söyledi:

“36 yıl önce salgın hastalıklarda kullanılmak üzere tüm ihtiyaçlar düşünülerek inşa edilmişti, ama 2001 yılından beri kullanılmadığı için binalar çürüdü, hırsızların mekânı oldu. Tam bu noktada şunu hatırlamak lazım: Bu karantina merkezi kullanılmayarak çürümeye ve talana terk edilirken, salgında yurt dışından gelenleri karantinaya alabilmek için, yer yokluğundan, sabaha karşı yurtlar boşaltılmış, öğrenciler valizleriyle sokakta kalmıştı.”

“SAYIŞTAY RAPORU’NDA YER ALIYOR”

CHP’li Güzelmansur akla, mantığa, vicdana aykırı bir şekilde çürümeye terk edilen karantina tesisinin Sayıştay Raporu’nda da yer aldığını aktardı. Güzelmansur “Sayıştay Başkanlığı’nın, 2019 yılı Türk Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Denetim Raporu’nda, İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi değerli bir kamu kaynağı olarak nitelenerek bu taşınmazın atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararına dikkat çekiliyor” dedi.

Güzelmansur, önergesinde Sağlık Bakanı Koca’ya; bu değerli kamu yatırımının çürümeye terk edilmesinin sebebini, karantina merkezinin atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararının miktarını ve tesisin bakım-onarımının yaptırılarak amacına uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağını sordu.