Sahurda çay içmeyi sevenlere kötü haber

Yayın tarihi: 24 Mart 2023 Cuma 9:57 am - Güncelleme: 24 Mart 2023 Cuma 9:58 am

Vatandaşın vazgeçilmezlerinden biri olan siyah çay, günün her saatinde olduğu gibi sahurda da en çok tercih edilenler arasında fakat sahurda çay içmenin bazı olumsuzlukları olduğu ortaya çıktı.

Ramazan ayında iftarda ve sahurda beslenirken bazı noktalarda çok dikkatli olmak gerekiyor. İki öğüne düşen beslenme şekli, bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle sahurda tüketilen bazı besinler, gün içerisinde vücudun daha hızlı sıvı kaybetmesine neden olur.

Çay içerdiği toksinler bakımından gün boyu kişinin daha sık idrara çıkmasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre sıcak içecekler vücudun kendisini olduğundan daha sıcak hissetmesine yol açar. Bu da vücudun daha fazla terlemesine neden olur.

SIVIYI BOŞALTIYOR

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Gökçe, çay tüketiminin vücuttaki sıvı kaybını artırdığını belirterek, “Özellikle demli çay, vücuttaki sıvıyı boşaltıyor ve akşama kadar susuz kalınmasına neden oluyor. Vücuttaki sıvı miktarı düştüğü için de taş hastalığı belirtilerinde artış oluyor. İftardan sonra çay içilebilir ama sahurda içilmemesini tavsiye ediyoruz” dedi.

TELE1 vatandaşın nabzını tuttu! Sahur ve iftar alışverişi cep yakıyor