Sahte Doktor olayında yeni gelişme! Başhekimin sözleşmesi feshedildi

Yayın tarihi: 19 Aralık 2022 Pazartesi 5:31 pm - Güncelleme: 19 Aralık 2022 Pazartesi 5:47 pm

Sağlık Bakanlığı, ‘sahte doktor’ skandalıyla gündeme gelen Ayşe Özkiraz’a ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, açıklamasında ‘hastane başhekiminin yönetici sözleşmesinin feshedildiğini’ duyurdu.

Tekirdağ’ın Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan, sahte diploma ile görev yaptığı ortaya çıkınca tutuklanan Ayşe Özkiraz olayında yeni bir gelişme yaşandı. Çerkezköy Devlet Hastanesi’nin başhekiminin yöneticilik sözleşmesi Sağlık Bakanlığı tarafından iptal edildi.

Sahte doktor olmaya çalışırken yakalandı

Bakanlık, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Sağlık Bakanlığı, sahte doktor Ayşe Özkiraz ile ilgili, “Bakanlığımızca tüm personel hareketleri dijital ortamda takip edilmektedir. Sağlık personeli sıfatıyla herhangi bir kurumumuzda çalışması, maaş ve görev alması, işlem yapması mümkün değildir. İddia edildiği gibi sahte doktorun çalıştırılması söz konusu değildir. Yetkisiz bir kişi tarafından hiçbir tıbbi işlem yapılmasına müsaade edilmemiştir. İlgililer hakkında gerekli disiplin ve idari işlemleri yapılmıştır. Hazırlanan teftiş raporu doğrultusunda, çocuk cerrahisi uzmanına aylıktan kesme cezası verilmesine ve il içinde başka bir hastanede görevlendirmesine, ameliyathane sorumlu doktoruna kınama cezası verilmesine ve hastane başhekiminin yönetici sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmiştir.”