Sahte diploma çetesi! Üniversite 15 bin TL yüksek lisans 20 bin TL

Yayın tarihi: 30 Kasım 2022 Çarşamba 9:47 am - Güncelleme: 30 Kasım 2022 Çarşamba 9:52 am

Sahte doktor Ayşe Özkiraz skandalı Türkiye’nin gündemine oturdu. Özkiraz hakkında ardı ardına ortaya çıkan yeni bilgilerinin ardından bir çetenin internet üzerinden sahte diploma satışı yaptığı ortaya çıktı.

Kanal D Haber’in haberine göre; sahte diploma satan çetenin lise diploması için 8 bin TL, üniversite diploması için 15 bin TL ve yüksek lisans diploması için 20 bin TL olan çeşitli fiyat tarifeleri bulunuyor. Açık açık internetten sahte diploma satan çete, üstelik bunların devlet üniversitesinden olduğunu söylüyor.

Sahte doktor doğum gününde kendine çelenk göndermiş! Çapa’nın gururu seni seviyoruz

Konuyla ilgili konuşan avukat Ahmet Çobanoğlu “Kimin gerçek, kimin gerçek olmayan, bu mesleği icra eden personel veya kişi olduğunu ayırt etmesi bu noktada çok güçleşiyor.” ifadelerini kullandı.

HUKUK FAKÜLTESİ DİPLOMASI 100 BİN LİRA

Siteleri ve telefon numarası bulunan çetenin telefonları açmadığı, yalnızca mesaj ile iletişim kurduğu belirtildi. Çetenin her bir fakültenin diploması için de ayrı tarifelendirme yaptığı aktarıldı.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz’ı aldattığı sevgilisi ifşa etmiş

Hukuk fakültesi diplomasının ise 100 bin liradan başladığı ifade edildi. Sahteci çetenin iddiasına göre parayı verenler diplomayı alıp sözde hukukçu oluyorlar. Üstelik bu diplomayı özel üniversiteden de değil, devlet üniversitesinden verdiklerini iddia ediyorlar.

‘ZAM GELİCEK ELİNİZİ ÇABUK TUTUN”

İşletme bölümünün diplomasının ise 15 bin lira olduğu ve pazarlık payının olmadığı belirtiliyor. Sahte diploma çetesi zam gelecek diye “Elinizi çabuk tutun” da diyor. Öte yandan “Diplomalarla kamuda iş başvurusu yapabilirsiniz” dedikleri ve KPSS’ye girebileceğinizi iddia ettikleri aktarıldı.

 

Sahte doktorun sahte beyin cerrahı arkadaşı da yakalandı

“E-DEVLET’TE GÖRÜNÜR ‘GARANTİSİ'”

Sahte diploma satışı yapan çetenin bir diğer iddiasının ise; “sahte diplomanın e-devlet üzerinden görünebileceği” olduğu belirtildi. Üstelik çetenin bu konuda herhangi bir sıkıntı çıkmayacağının garantisini verdiği de ifade edildi.

Bu suçun cezasıyla ilgili konuşan Avukat Çobanoğlu “Bu suçun kanunda öngörülen ceza miktarı 2 yıldan 5 yıla kadar oluyor” ifadelerini kullandı.

Sahte doktorun annesi: Benim çocuğum asla böyle bir şeye kalkışmaz