Saadet Partisi karıştı: Oğuzhan Asiltürk’ten Temel Karamollaoğlu’na karşı hamle

15 Haziran 2021 Salı

Saadet Partisi karıştı: Oğuzhan Asiltürk’ten Temel Karamollaoğlu’na karşı hamle

Saadet Partisi (SP) Yüksek İstişare Kurulu ve Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na karşı kongre çağrısı yaptı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la sık sık bir araya gelen Asiltürk, yaptığı açıklamada “İnşaAllah, önümüzdeki kongrede alacağımız kararlarla, Saadet Partimiz, kuruluşundaki değerleri savunur hâle gelir” dedi.

Saadet Partisi’nde gelenekçi kanadın lideri Necmettin Erbakan’ın yol arkadaşı, eski İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk, oy kaybı nedeniyle MHP ile kurduğu Cumhur İttifakı’na desteğin yüzde 50’nin altına düşmesine çözüm arayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine ocak ayında yaptığı sürpriz ziyaretten yaklaşık beş ay sonra, SP yönetimine karşı harekât başlattı.

Asiltürk’ün, Erbakan’ın vefatından sonraki genel başkanların aksine ’emanetçi’ bir üslup sergilemeyen ve SP’yi AKP-MHP ittifakına karşı Millet İttifakı’nın yanında konumlandıran Prof. Dr. Temel Karamollaoğlu’un yaklaşımlarından rahatsız olduğu, partiyi Cumhur İttifakı’nın yanında konumlandırmak istediği biliniyordu. Asiltürk bu görüşlerini ilk kez Twitter’daki kişisel hesabından attığı 53 mesajla kamuoyuyla paylaştı.

Erdoğan Oğuzhan Asiltürk ile iftar yaptı

Tweetlerinde “Mü’minlerin kardeş olduklarına inandığımız için, kardeşler arasında iyi ilişkiler olmasını arzu ediyoruz. Siyâsi çekişmelerin oluşturduğu olumsuz ortamdan etkilenmeden, kardeşliğin oluşmasına ve gelişmesine çalışırız. Erbakan hocamızdan sonra, Saadet Partisinde görev yapan kardeşlerimiz, sâdece iktidarı tenkit etmekle yetindiler” diyen Asiltürk, mevcut SP yönetiminin AKP iktidarıona eleştirel yaklaşımına tepki gösterirken, ‘kardeş’ göndermesi yaptığı AKP ile ‘iyi ilişkiler’ hedefine vurgu yaptı.

Asiltürk, SP yönetiminin iktidar eleştirileri için, “Böyle olunca, ahlâki ve mânevî değerleri savunduğu için, Saadet Partisini destekleyenlerin desteği azaldı. Bu destek azaldığından dolayı, bir önceki seçimde Milletvekili çıkaracak kadar oy aldığımız illerde, seçim işbirliği dolayısıyla baraj uygulanmadığı halde, aynı oyu alamadığımız için Milletvekili çıkaramadık. Bir siyasi partinin başarılı olması için, inandığı gerçeklere hizmet etmesi gerekir. Bundan dolayı bizim öncelikli hedefimiz, toplumu ahlâki ve mânevi değerlere yönlendirmeye çalışması olmalıdır” görüşünü dile getirerek Millet İttifakı’na karşı poziyonunu ilan etti.

“Elbette toplumun maddî ihtiyaçlarını da dikkate alacağız. Ancak bunu yaparken partiyi sâdece toplumun karnını doyurmaya çalışan bir parti gibi göstermekten de kaçınacağız. Millî Görüş’ün partisini, diğer partilerden ayıran en önemli yönü, ahlâki ve mânevi değerlere bağlılığını ön planda tutmasıdır” diyen Asiltürk, “İnşaallah, önümüzdeki kongrede alacağımız kararlarla, Saadet Partimiz, kuruluşundaki değerleri savunur hâle gelir” tweetiyle partide yeni yönetim hedefini açıkladı.

 

Benzer Haberler