Rusya Kuzey Akım 1’de doğalgaz akışına yeniden başlayacak

Yayın tarihi: 20 Temmuz 2022 Çarşamba 10:45 am - Güncelleme: 20 Temmuz 2022 Çarşamba 10:45 am

Rusya, Baltık Denizi’nden Almanya’ya doğal gaz taşıyan Kuzey Akım 1 boru hattındaki akışı tekrar başlatıyor. Bakım çalışmaları sebebiyle duran akış, yarın yeniden başlatılacak. 

Rusya, Kuzey Akım 1 boru hattındaki doğal gaz akışının planlı bakımını tamamladı. Moskova, yarın (21 Temmuz) gaz akışını Almanya’ya tekrar başlatıyor. NTV’nin Reuters’tan  aktardığına göre; konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan kaynaklar, boru hattının zamanında faaliyete geçmesinin beklendiğini, ancak kapasitesinin günde yaklaşık 160 milyon metreküpün (mcm) altında olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, kaynaklardan biri, yarından itibaren Kuzey Akım 1 üzerinden beklenen gaz hacimleri hakkında “Gazprom, 11 Temmuz’dan önceki seviyelere geri dönecek” dedi.

“RUSYA GÜVENİLİR BİR TEDARİKÇİ”

Diğer taraftan Batılı ülkeler, dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçısı ve ikinci en büyük ham petrol tedarikçisi olan Rusya’yı enerji kaynaklarını Ukrayna’ya düzenlediği operasyon esnasında “şantaj” aracı olarak kullanmakla suçladı. Rusya, güvenilir bir enerji tedarikçisi olduğunu söyleyerek suçlamaları reddetti.

Ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom’un doğalgaz sevkiyatını ihtiyaç olduğu kadar artırmaya hazır olduğunu belirterek, daha önce Kuzey Akım 2’nin kullanılmasını önerdi.

Öte yandan, Reuters’ın gördüğü bir mektuba göre, Gazprom Avrupa’daki müşterilerine, “olağanüstü” koşullar nedeniyle gaz arzını garanti edemediğini bildirdi. Rus devletine ait doğalgaz tekeli, 14 Temmuz tarihli bir mektupta, 14 Haziran’dan itibaren tedariklerde geriye dönük olarak mücbir sebep ilan ettiğini aktardı.

Rus enerji devi Gazprom, Kanada’da hizmet veren Siemens Energy’nin türbininin dönüşündeki gecikmeleri gerekçe göstererek geçen ay rota üzerinden gaz ihracatını yüzde 40 kapasiteye indirmişti.

Eski BOTAŞ Genel Müdürü riskleri anlattı: Gizli fiyatı öğrenecekler