Eski BOTAŞ Genel Müdürü riskleri anlattı: Gizli fiyatı öğrenecekler

Yayın tarihi: 14 Temmuz 2022 Perşembe 5:52 pm - Güncelleme: 14 Temmuz 2022 Perşembe 7:12 pm

BOTAŞ’ın Deutsche Bank’tan aldığı 929 milyon dolarlık krediyi değerlendiren eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım riskleri anlattı, Hazine garantisine dikkat çekti.

ABD merkezli haber ajansı Bloomberg’in aktardığına göre Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı için Deutsche Bank’tan 929 milyon dolar kredi aldı.

TELE1’de Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası’na konuk olan eski BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım, kredideki Hazine garantisine dikkat çekti. Doğalgaz ve LNG alım fiyatları gizli olduğunu söyleyen Yardım, yurt dışından kredi almanın riskini “BOTAŞ’ın doğalgazı kaça aldığını öğrenmiş olacaklar. Bunlar ileride karşımıza getirilebilir. Türkiye, AB’ye ihracat yapıyor. Bu ihracatlarda sübvansiyon olmaması lazım. Yarın derler ki ‘Türkiye’nin doğalgazı alış fiyatları belli ama bu fiyata satıyor. Demek ki sübvansiyor yapıyor…’ Sonuçta buradaki bedeli bizler ödeyeceğiz” diye açıkladı.

BOTAŞ’tan doğal gaz zammı savunması!” Asgari düzeyde bir düzenleme”

‘6-9 KARGOLUK LNG’YE KARŞILIK GELİYOR’

Yardım, özetle şunları söyledi: “BOTAŞ geçen sene Merkez Bankası’ndan dolar alarak LNG alımlarını gerçekleştiriyordu. Dün öğrendiğimiz kadarıyla da 3 yıllık vadeyle Deutsche Bank’tan 929 milyon dolar kredi aldı. Hangi ülkelerden alınacak bakıyoruz; ABD, Singapur, Almanya, Fransa… Burada sayılan bir ülke var ama sadece üçü LNG ithal ediyor. Şimdi BOTAŞ geçmişte de doğalgaz alımlarında kredi kullandı ama Türk bankalarından kullandık kullanıyordu. Yurt dışındaki bankalarından bu kadar büyük kredi kullanmadık. Peki bu büyük bir kredi mi bu? Bu kredi bizim yaklaşık 6-9 kargoluk (LNG gemisi) alımına karşılık geliyor. Biz geçen sene kesin rakamları bilmemekle beraber 75-80 kargoluk LNG almıştık.

‘BOTAŞ ALDI GÖZÜKSE DE GARANTİYİ HAZİNE VERİYOR’ 

Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise krediyi BOTAŞ aldı gözüküyor ama garantiyi Türkiye Cumhuriyeti Hazine’si garanti ediyor. Geçmişte yerli bankalardan aldığımız kredide BOTAŞ garantiydi. Eskiden Hazine yatırım olduğunda garantör oluyordu. Hazine’nin garanti edilmemesi lazım. Türkiye’de doğalgaz satış fiyatları belli, özellikle konutta yüksek bir sübvansiyon ve bu nedenle ‘BOTAŞ ödeyemebilir’ diye Hazine garantisi istiyorlar.

‘GEÇMİŞTE DE İSTEDİLER KABUL ETMEDİK’

Geçmişte de yine Nijerya’daki LNG alımında dünya devi bir şirket bizden Hazine garantisi istemişti ama biz ‘Büyük bir şirketiz’ dedik ve ‘Almayız’ dedik ve kabul etmedik. Ve sonuçta BOTAŞ’ın garantisiyle yapıldı anlaşma. Şimdi bu Hazine garantisi örnekte teşkil eder. Yarın kontratımızı yenilemek istediğimizde Rusya’da çıkar ‘Hazine garantisi isterim’ der. Hazine garantisi ‘Kamu şirketi borcu ödeyemezse ben devlet olarak bunu karşılayacağım’ demektir.

‘GİZLİ FİYATI ÖĞRENMİŞ OLACAKLAR’

Doğalgaz, LNG alım fiyatları gizlidir. Şimdi biz yurt dışından kredi alınca ne olacak? Tabi muhtemelen faturayı bankaya göndereceğiz ve yurt dışındaki bir banka BOTAŞ’ın doğalgazı kaça aldığını öğrenmiş olacak. Bunlar ileride karşımıza getirilebilir. Türkiye, AB’ye ihracat yapıyor. Bu ihracatlarda sübvansiyon olmaması lazım. Yarın derler ki ‘TR’nin bu doğalgazı alış fiyatları belli, bu fiyata satıyor sübvansiyor yapıyor…’

‘BEDELİ BİZLER ÖDEYECEĞİZ’

Keşke Türkiye’deki bankalardan alınsaydı bu kredi. Ama hepimiz biliyoruz Türkiye’nin risk primi (CDS) 870’lere çıktı maalesef. Tabii öyle olunca birtakım sıkıntılar yaşanıyor ekonomide. Sonuçta buradaki bedeli bizler ödeyeceğiz.

Deutsche Bank’ten BOTAŞ’a 1 milyar euroluk LNG kredisi