Rusya güçleri Kazakistan’dan çekiliyor

11 Ocak 2022 Salı

Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücünün ülkeden ayrılma sürecinin 2 gün içinde başlayacağını bildirdi.

Sputnik’te yer alan habere göre, hükümet karşıtı protestolar üzerine 19 Ocak’a kadar olağanüstü hâl (OHAL) ilan eden ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nü desteğe çağıran Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev, Rusya liderliğindeki barış gücünün çekilme sürecinin 2 gün içinde başlayacağını ve 10 günden uzun sürmeyeceğini söyledi. Tokayev “KGAÖ’nün ana misyonu başarılı bir şekilde tamamlandı” dedi.

PROTESTOLAR NASIL BAŞLADI?

Eylemleri tetikleyen petrol zengini Mangistau’da LPG fiyatlarına zam yapılması oldu. Mangistau başta olmak üzere ülkenin birçok bölgesinde motorlu araçların yüzde 90’dan fazlası LPG ile çalışıyor. Doğal kaynaklar açısından zengin olan ülke, ihracat karşılığı daha fazla kâr ettiği gerekçesiyle hidrokarbon ürünleri yurt dışına pazarlıyor ve bu da ülke içinde fiyatların artmasına yol açıyor. Hükümetin eylemcilerin istekleri doğrultusunda fiyatları düşürmesine karşın, protestolar sürdü.

Gösterilerin başladığı petrol zengini Mangistau bölgesindeki Zhanaozen kentinde 2011 yılında, güvenlik güçleri, maaşlarının artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve giden petrol işçilerinin eylemine müdahale etmiş, 14 kişi yaşamını yitirmişti.

Bu müdahalenin, Kazakistan’ın 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından sonra ülkede yaşanan en kanlı olay olduğu bildiriliyor.

Yaklaşık 30 yıl boyunca ülkeyi yöneten kurucu lider Nursultan Nazarbayev 2019’de devlet başkanlığından ayrılmış, yerine onun desteklediği Kasım Cömert Tokayev seçilmişti.

Putin’den Kazakistan açıklaması

Benzer Haberler