RTÜK Başkanı Şahin, Sevda Noyan’a sahip çıktı: Çok büyütülecek bir konu değil

Yayın tarihi: 15 Mayıs 2020 Cuma 1:40 pm - Güncelleme: 15 Mayıs 2020 Cuma 5:17 pm

TELE1 TV, FOX TV ve Halk TV’ye cezalar yağdıran RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Ülke TV’de komşularına yönelik tehdit savuran ve ölüm listesi hazırladığını söyleyen Sevda Noyan için kanala ceza verilmemesi gerektiğini savunarak, tehdit açıklamasının “Çok büyütülecek bir konu olmadığını” söyledi. Şahin, yayın durdurma cezası verilen kanalımız için “Sopayı kullanma ihtiyacı hissettik” ifadesini kullandı. Öte yandan “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” diyen RTÜK Başkanı Şahin, 2013 yılında Bülent Arınç’ın FETÖ’yü övdüğü haberi sosyal medya hesabından silmeyi unuttu.

Ülke TV’de Esra Elönü‘nün sunduğu “Arafta Sorular” programında konuk olan Sevda Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür yani. Onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda maddi ve manevi olarak. Biz liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede yani. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede böyle var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” ifadelerini kullanmıştı.

RTÜK Sevda Noyan’ın tehditlerine sessiz kaldı

Noyan’ın sözleri büyük tepki toplamış ve RTÜK’ün CHP’li üyesi Taşçı, RTÜK Başkanlığı’na dilekçe vererek yayın hakkında “derhal” değerlendirme raporu düzenlenmesini talep etmiş, ilk üst kurul gündemine de konunun alınmasını istemişti.

Ülke TV ve Kanal 7’den ‘canlı yayında ölüm tehdidinde bulunan Sevda Noyan’ için açıklama

Görevli olduğu gerekçesiyle toplantıya katılmayan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, ‘Salgınla Mücadele Sürecinde RTÜK’ konulu video konferansta tepki çeken sözlerin cezalandırılmasına gerek olmadığını söyleyerek “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” dedi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in FETÖ övülen haberi paylaştığı ortaya çıktı

“TELE1 İLE BİR SORUNUNUZ MU VAR?”

Ebubekir Şahin video konferansta kendisine yöneltilen “RTÜK’ün son kararları çok tartışıldı. Halk TV ve FOX’la özel bir probleminiz mi var?” sorusuna, “Sadece FOX ve Halk TV değil, bir de Tele1 var. Tele1’le de bir sorununuz mu var diye bize sıklıkla soruyorlar. Hayır bizim hiçbir kanal ile bir sorunumuz olamaz, olması mümkün değildir… Ben bunun algı olduğunu düşünüyorum. Bazen algı olgunun önüne geçer. Maalesef bilinçli bir şekilde bazı kesimlerin bu algıyı oluşturduğunu üzülerek görüyorum ve işin kötü tarafı bunda da başarılı oluyorlar. Ben şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki RTÜK, hiçbir kanala hiçbir medya kuruluşuna karşı bir tutumu olamaz veya onun yanında yer alamaz” diye yanıt verdi.

Sevda Noyan ve Ülke TV hakkında suç duyurusu

“SOPAYI KULLANMA İHTİYACI HİSSETTİK””

Şahin “RTÜK elinde sopa bekliyor şeklinde bir görüş de var. Buna ne diyorsunuz bu da mı algı?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

RTÜK’ün yeri geldiğinde ceza verme yetkisi var ama ben göreve geldiğim ilk gün de şunu söylemiştim: RTÜK, sadece verdiği cezalarla anılan bir kurum olmayacak. Bundan sonraki süreçte yol gösteren ve ön açan bir kurum olacak dedim. Fakat şimdilik elimizdeki imkânlar belli. Önce uyarıyoruz. Bunu gerçekten çok güzel işletiyoruz. Bütün arkadaşlarımız hem ilgili dairedeki arkadaşlarımız hem başkan yardımcılarımız hem de bizim ekimizdeki arkadaşlarımız… Kanunumuza göre bir eksiklik, aksaklık veya ihlal varsa önce onu uyarıyoruz. Uyarıyı dikkate alanlarla ilgili bir sorunumuz yok. Çoğunlukla da uyarılarımız dikkate alınıyor. Ama uyarılarımız dikkate alınmazsa ne yapacağız? Ondan sonraki süreçte para cezaları ile yayın durdurma cezaları ile yayın durdurma cezaları ile ve en son nihayetinde de lisans iptaline kadar… Evet elimizde bir imkân var ancak biz bunu şimdiye kadar hiç işletme taraftarı değildik. Fakat son dönemdeki özellikle pandemi dönemindeki birtakım yayınlardaki eksiklik, aksaklık ve ihlalleri görünce, sizin ironi şeklinde sorduğunuz, sopayı kullanma ihtiyacı hissettik. Bu çok canı gönülden istediğimiz ve uyguladığımız bir yöntem değil.”

Firari FETÖ’cü, ölüm tehditleri yağdıran Sevda Noyan ve eşi’ni nasıl işe aldıklarını anlattı

“ÇOK BÜYÜTÜLECEK BİR KONU DEĞİL”

Başkan Şahin Ülke TV’de Sevda Noyan’ın sarf ettiği sözlerle ilgili ise şöyle konuştu:

Ülke TV’de benim açımdan talihsiz diyebileceğim bir açıklama yapıldı. Komşuları ile ilgili bir söylemde bulundu. Tabii burada güzel olan ve bizi sevindiren olay şu: İlgili televizyon kuruluşu hemen bir açıklama yaptı. Böyle bir söyleme katılmadıklarını, darbeyi kınamanın ve lanetlemenin ötesindeki söylemlerin asla ve asla altında imzalarının olmayacağını söylediler. Yayıncılık tarafından ve üst kurul tarafından baktığımız zaman bu bizim için sevindirici bir olay. Bunun da moderatörlüğünü yapan Esra Hanım’la ilgili de bir açıklama yapıldı. Esra Hanım’ın kendisi tarafından da bir açıklama yapıldı. Kendisinin o an müdahale edebileceği ama etmeme gafletinde bulunduğu gibi, özür mahiyetinde bir açıklama yapıldı. Bunlar yayıncılık anlamında güzel gelişmeler. Bizi sevindiren ve elimizi rahatlatan gelişmeler. Ülke TV ile ilgili raporlar üst kurula gelecek. Ancak verilecek bir müeyyide varsa, bu müeyyidenin bir darbe sevicilerini, darbeyi övenleri sevindiren ve onları gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini düşünüyorum. Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil.

RTÜK BAŞKANININ SİLMEYİ UNUTTUĞU FETÖ PAYLAŞIMI

Öte yandan “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz” diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 2013 yılında Bülent Arınç’ın FETÖ’yü övdüğü haberi  sosyal medya hesabından silmeyi unuttu.

Söz konusu haberde Arınç, “Ben Hocaefendi’de şunu biliyorum; bizi çok seviyor, hükümetimizi, Tayyip Bey’i, Abdullah Bey’i çok beğeniyor, çok seviyor. Bu hizmetlerin yüzyıllardır beklendiğini, yapılamadığını ama böylesine cesur, kararlı, ilkeli bir partinin ve hükümetin bunları yaptığından dolayı sabahlara kadar dua ettiğini ifade ediyor. Türkiye’nin demokratikleşmesi, Türkiye’nin özgürleşmesi için camiaya nasihat ediyor” diyor.

GÜNDEME BİLE ALINMADI

Dün Twitter hesabından açıklamada bulunan İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin “mazeret” bildirerek Üst Kurul Toplantısı’na katılmadığını belirtti. İlhan Taşcı sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu:

*RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ‘mazeret’ bildirerek bugünkü olağan Üst Kurul toplantısına katılmadı. ‘Cebimde listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür’ diyen Sevda Noyan’ın katıldığı program, gündeme dahi getirilmedi ve görüşülmedi.