RTÜK Başkanı çark etti… Sevda Noyan için yeni açıklama

Yayın tarihi: 18 Mayıs 2020 Pazartesi 12:22 pm - Güncelleme: 18 Mayıs 2020 Pazartesi 12:31 pm

ÜLKE TV’de ölüm listesi hazırladığını söyleyerek tehditler savuran Sevda Noyan için “Çok büyütülecek bir konu değil” diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, geri adım attı. Şahin, “Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır” dedi.

Sevda Noyan’ın ÜLKE TV’de katıldığı bir programda “Cebimde listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür” sözleri nedeniyle ÜLKE TV’ye verilecek cezaya ilişkin geçtiğimiz günlerde “Darbe sevicilerini gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini düşünüyorum” diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün konuya ilişkin yeni bir açıklama daha yaparak “Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır” ifadelerini kullandı.

RTÜK Başkanı Şahin, Sevda Noyan’a sahip çıktı: Çok büyütülecek bir konu değil

“KAMU VİCDANI HEPİMİZİN VİCDANIDIR”

Sevda Noyan’ın söylemlerinin kamu vicdanını derinden yaralandığını ifade eden Şahin “O sözler hiçbirimiz açısından kabul edilemez. Kamu vicdanı hepimizin vicdanıdır” dedi.

Yazılı bir basın açıklaması yapan Şahin, RTÜK’ün bu tarz söylemleri mazur görüyormuş gibi önyargıyla propaganda yapıldığını ifade ederek “Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim” mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum” dedi.

RTÜK Başkanı: Erdoğan’ın talimatını emir telakki ederiz

“RTÜK İLKELERİ BAKIMINDAN ASLA KABUL EDİLEMEZ”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“Sevda Noyan’ın Ülke TV’de yayınlanan programdaki söylemleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır. O sözler hiçbirimiz açısından kabul edilemez. Kamu vicdanı hepimizin vicdanıdır.

FETÖ ile mücadele hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak önceliğimizdir. FETÖ’ye karşı mücadelemize zarar verecek hiçbir tutuma göz yummamız mümkün değildir. Tabii ki 15 Temmuz’da yaşananları tekrar aklından geçirenler olursa hem devletimiz hem de milletimiz meşru şartlarda cevabını en güçlü şekilde verecektir. Bundan da kimsenin tereddüdü olmamalıdır.

Fatih Portakal’dan RTÜK Başkanı’na tepki

Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayınlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır.

Olayın olduğu ilk günden itibaren bakış açımız budur. RTÜK sanki bunları mazur görüyormuş gibi önyargıyla propaganda yapanlara karşı “Kimsenin büyütmesine gerek yok gereği yapılır, alacağımız kararlarla darbe sevicileri sevindirmeyelim” mealinde konuşsam da halen bu süreci farklı noktalara çekmeye çalışanlar olduğunu üzülerek ve ibretle görüyorum.

Açıkçası art niyetli propagandaları yürütenler konuları konuşmayı değil kurumları ve kişileri hedef almayı amaçlamaktadır. Anayasal bir kurum olan RTÜK, kendisine kanunlarla verilmiş görevler ve yetkiler çerçevesinde karar veren ve karar süreçleri sağlıklı işleyen bağımsız bir idari otoritedir. Hangi görüşten olursa olsun sağduyu sahibi samimi vatandaşlarımız bu gerçeği bilmektedir.

Biz aziz milletimizden yana, tarafsız olarak değerlerimiz ve sorumluluk bilinciyle vazifemizi yapıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın, daha önce pek çok örnekte olduğu gibi RTÜK kuruluş amacına uygun olarak ilk kurul toplantısında gereğini yapacaktır.”

RTÜK üyesi Taşcı: Hangi yayıncıların kollanıp, kimin ensesinde boza pişirildiği ortada

NE DEMİŞTİ?

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda Ülke TV’de komşularından başlayarak ölüm listesi hazırladığını ve silahlandığını ifade eden Sevda Noyan için kanala verilmesi yönünde yapılan başvurularla ilgili, “Darbe sevicilerini, darbeyi övenleri sevindiren ve onları gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çok büyütülecek, RTÜK’ü töhmet altında bırakacak bir konu değil” demişti.