Rize’de AKP’liler HES’e karşı sokağa çıktı

Yayın tarihi: 25 Kasım 2023 Cumartesi 4:20 pm - Güncelleme: 25 Kasım 2023 Cumartesi 4:20 pm

AKP Rize İl Teşkilatı, İkizdere’de yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) projesine karşı sokağa çıktı. İl Başkanı Hikmet Ayar, “ Diğer siyasi partilerle de temasımız var. Onlar da halk da aynı düşüncede. O zaman ‘bu proje olmayacak’ diyoruz. Halkımız rahat olsun” dedi.

Rize İkizdere’de halkın karşı çıktığı HES projesine AKP’lilerden de tepki geldi. AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar parti teşkilatı ile birlikte bir basın açıklaması düzenledi.

Ayar “Bu alanlarda yapılacak HES projelerinin fayda maliyet analizlerine bakıldığında o günün şartlarına göre gerçekliliği ortadan kalkmıştır. Neticede yola çıkılmış, süreci doğru yönetmek durumundayız. 28 Kasım bir çevresel değerlendirme toplantısı yapılacak. Halkın toplantıya katılımın, stratejik olarak gerektiğini biliyoruz. Birilerinin o toplantının yapılmaması yönünde yapacakları faaliyetlerine de müsaade etmeyelim. O toplantı yapılacak ki, o toplantıda olumsuzluklar kayda alınacak. Kayda alınmalar yargı sürecinde elimizi güçlendirecektir” dedi.

Ayar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelişen ve değişen şartlarda ‘biz zararın neresinde dönersek kardır’ misali, bu projenin yapılmamasını düşünüyoruz. Sadece AK Parti değil, bu bölgenin tamamı, diğer partileri yöneticileri de aynı düşünüyor. Çünkü halka rağmen iş yapılamaz. AK Parti’yi AK Parti yapan en büyük faktörlerden biri zaten budur. Halk ne diyorsa onu planlayan bir partiyiz. Proje, 12 kilometre bir tünel ve o tünelden çıkan tüm malzemelerin döküleceği alanlar tamamını işgal ederek, yok edecek. Bu da turizm destinasyonu olması gereken alanların ise yok edilmesidir. Bütün bunlara baktığımız zaman halkın da talepleri bu yöndedir. Diğer siyasi partilerle de temasımız var. Onlar da halk da aynı düşüncede. O zaman ‘bu proje olmayacak’ diyoruz. Halkımız rahat olsun. Bunu istismar etmeye kalkanlara fırsat vermemesi gerektiğinin altını çiziyorum. Çünkü onların amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz bağcıyı da dövdürmeyiz, üzümü de yeriz’ diyoruz.”

MHP’li Başkan’dan Bakanlığa İkizdere tepkisi: Yüzde 88.32 oy vermemizin ödülü bu mu?

Kaynak: TELE1