Resmen açıklandı: Kirada zam sınırı devam edecek mi?

Yayın tarihi: 20 Mayıs 2024 Pazartesi 11:44 am - Güncelleme: 20 Mayıs 2024 Pazartesi 11:48 am

Kirada yüzde 25 zam sınırının devam etmesi için ‘bir neden görmediğini’ söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir çalışmanın da olmadığını belirtti.

Ekonomik kriz sonrası fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için uygulanan kirada yüzde 25 zam sınırı 2 Temmuz 2024’te sona erecek. 2022’de başlayan ve 1 yıl da uzatılan uygulamanın devam edip etmeyeceği resmen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklandı.

“Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu yönde de yani devam etmesi yönünde bir çalışma yok. Zaten o düzenleme bir süreliğine yapılmıştı” diyen Şimşek TRT Haber’de yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ben hükümetimiz adına verilmemiş bir karar üzerine yorum yapamam ama çok büyük ihtimalle devam etmeyeceğini düşünüyorum. Fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Piyasaya müdahale arzı artıracak teşviklerle olur. O doğru bir şey. Arz artışı üzerinden fiyatların aşağı inmesini sağlamak lazım. Bunun için daha çok üretim, daha çok istihdam ve ihracatı da tabii ki önemsiyoruz. Bizim müdahaleler daha çok şu çerçevede olacak: Biz piyasaya yol haritası vereceğiz. 3 yıllık enflasyon hedefi veriyoruz, 3 yıllık büyüme perspektifi sunuyoruz. Bunlar piyasayı yönlendirme amacıyla kamuda da disiplin amacıyla önemli. Ama esas olarak yatırım. Biz bütçe üzerinden para harcıyoruz. Biz diyoruz ki bu harcamaları yapalım ama bu harcamaları üretken alanda yoğunlaştıralım. Yani daha çok arz yönlü üretimi artıracak alanlara kanalize edelim. Gıda arzı onlardan bir tanesi. Rekabet gücü arttığı zaman, verimlilik arttığı zaman birim fiyatlar, birim maliyetler düşüyor. Dolayısıyla biz bu çerçevede tabii ki her şeyi piyasaya bırakamayız. Ürünlerin fiyatlamalarına doğrudan doğruya müdahaleyle biz bir yere varamayız. Onun için onun yerine büyümenin kompozisyonunu dengeleyeceğiz. Üretim artıracak politikaları devreye sokacağız. Verimliliği, rekabet gücün artıracak adımları atacağız.”

SINIR KALKIYOR, ZAM NASIL HESAPLANACAK?

Uygulamaya devam edilmezse ya da yeni bir sınır getirilmezse, kira zamları önceden olduğu gibi 12 aylık enflasyon ortalamasına göre hesaplanacak. Nisan ayı enflasyon rakamlarına göre; mayıs ayında uygulanacak oran yüzde 59.64 olarak gerçekleşti. Yani bu ay yüzde 25 sınırı olmasaydı tavan oran olarak yüzde 59.64 uygulanacaktı.

Mehmet Şimşek uyguladıkları programı övdü: İlave adımlar atacağız

Merkez Bankası’ndan al haberi! Kirada yüzde 25 zam sınırı devam edecek mi?

Kaynak: TELE1