Rekabet Kurumu’ndan baharat firmalarına soruşturma

Yayın tarihi: 26 Ocak 2024 Cuma 11:24 am - Güncelleme: 26 Ocak 2024 Cuma 11:25 am

Rekabet Kurulu, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettikleri iddiasıyla gıda sektöründe faaliyet gösteren 2 şirket hakkında  soruşturma başlattı.

Bağdat Pazarlama Ticaret ve Limited Şirketi ile Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında Rekabet Kurulu soruşturma başlatılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurul, Bağdat Pazarlama Ticaret ve Limited Şirketi ile Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin, alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettikleri iddiasına yönelik yürütülen ön araştırmayı karara bağladı.

SORUŞTURMA KARARI

Ön araştırmada elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri değerlendiren Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak söz konusu şirketler hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Kurulca alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin Kanun’u ihlal ettiği ve yaptırımla karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmiyor.

Rekabet Kurulu’ndan iki şirkete 180 milyon lira ceza

Kaynak: TELE1