Rekabet Kurulu’ndan Yemek Sepeti’ne soruşturma

Yayın tarihi: 22 Mart 2024 Cuma 10:59 am - Güncelleme: 22 Mart 2024 Cuma 10:59 am

Rekabet Kurulu, yemek dağıtım şirketi Yemek Sepeti’ne üye işletmelerin faaliyetlerini zorlaştırdığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Çevrimiçi yemek dağıtım servisi Yemek Sepeti’ne hizmet kapsamında kendi kurye hizmetini zorunlu tutmak ve üye işletmelerin faaliyetlerini zorlaştırdığı nedeniyle soruşturma açıkladı.

Rekabet Kurulu’ndan Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda AŞ hakkında yapılan açıklamada şu şekilde:

“Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda AŞ’nin çevrim içi yemek siparişi-servisi platform hizmeti kapsamında kendi kurye hizmetini zorunlu tutmak ve üye işletmelerin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve/veya 6. maddesini ihlal ettiği iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri 07.03.2024 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak;

Yemek Sepeti Elektronik İletişim Perakende Gıda AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 24-12/211-M sayı ile karar vermiştir. *Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.”

Rekabet Kurulu’ndan kozmetik devine milyonlarca liralık ceza

Kaynak: HABER MERKEZİ