Rekabet Kurulu’ndan Süper Lig ve 1. Lig maç özetlerinde tedbir kararı

Yayın tarihi: 1 Ekim 2022 Cumartesi 10:03 am - Güncelleme: 1 Ekim 2022 Cumartesi 10:03 am

Rekabet Kurulu, Süper Lig ve 1. Lig’in haber ve geniş özetlerine yönelik bir tedbir kararı aldı. Buna göre, daha önce geniş özetler 35 dakika içinde yayınlanırken, artık kısa görüntülerle aynı süre içinde yani 45 dakika sonra yayınlanacak.

Rekabet Kurulu Süper Lig ve 1. Lig’de oynanan müsabakaların maç özetlerine ilişkin tedbir kararı aldı.

Karar, “haber amaçlı görüntüler” ile “geniş özet görüntülerinin” aynı anda yayınlanması yönünde verildi.

Geniş özetler 35, haber amaçlı daha kısa görüntüler ise 45 dakika sonra yayınlanabiliyordu. Böylece “geniş özeti” yayınlayan yayıncı kuruluş, ilk yayıncı olma ötesinde avantaj sağlamış hale geliyordu. Rekabet Kurulu, her iki görüntünün de 45 dakika içinde yayına açılmasını sağlayan bir tedbir kararı aldı.

“ZARARLARI ÖNLEMEK AMACIYLA…”

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye Süper Ligi ve 1.Ligi Müsabakalarının Yayın Hakları pazarında meydana gelebilecek rekabet ihlallerini ve bunların yol açabileceği telafi edilemeyecek nitelikte zararları önlemek amacıyla, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’nin; hâlihazırda devam eden 2022-2023 futbol sezonu bakımından yayın haklarını satın alan veya almak isteyen yayıncı kuruluşlar nezdinde her hafta ve görüntülerin izleyiciye ulaştırıldığı her maç bakımından geniş özet görüntülerin ve haber amaçlı görüntülerin, herhangi bir yayıncı kuruluş tarafından, haber amaçlı görüntüler için şartnamede belirlenen süreden önce yayımlanmasına izin verilmemesi’ yönünde geçici tedbir kararı alınmasına, söz konusu tedbirin gerekçeli kararın tebliğinden itibaren yerine getirilmesine, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir.” denildi.

Beşiktaş’ın yeni transferi: Süper Lig beklediğimden daha iyi

Rekabet Kurulu atamaları Resmi Gazete’de