Rekabet Kurulu’ndan Danone, Eti, Horizon ve Nestle’ye soruşturma

Yayın tarihi: 5 Ocak 2023 Perşembe 11:50 am - Güncelleme: 5 Ocak 2023 Perşembe 11:50 am

Rekabet Kurulu, ‘Danone’, ‘Eti’, ‘Horizon’ ve ‘Nestle’ firmalarının, rekabete duyarlı bilgi değişimi yoluyla 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettikleri iddiası nedeniyle soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu, 15 Aralık 2022’de gerçekleştirilen toplantıda, ‘Danone’, ‘Eti’, ‘Horizon’ ve ‘Nestle’ firmalarının, rekabete duyarlı bilgi değişimi yoluyla 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettikleri iddiasını ele aldı. Bilgi ve tespitleri müzakere eden kurul, 4 teşebbüs hakkında soruşturma başlattı.

Öte yandan Rekabet Kurulu, ‘Nestle’ hakkında, distribütörlerinin yeniden satış fiyatını belirlemek ve distribütörlerine bölge ve müşteri kısıtı getirmek suretiyle 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettiği iddiasıyla ilgili ayrı bir inceleme yaptı. Ön incelemede elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 15 Aralık 2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak teşebbüs hakkında soruşturma açılmasına, karar verdi.

Rekabet Kurulu’ndan 17 beton üreticisine soruşturma