PTT 15 aydır emeklinin promosyonunu yutuyor!

Yayın tarihi: 7 Haziran 2024 Cuma 8:44 am - Güncelleme: 7 Haziran 2024 Cuma 8:44 am

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, CHP Milletvekili Kayıhan Pala’nın PTT sorusunu yanıtladı. Uraloğlu, maaşını PTT’den alan 360 bin emeklinin, 15 aydır promosyon almadığını açıkladı. Pala ise, “7 yıl promosyon ödeyen PTT 15 ay önce Bankacılık Kanunu’na tabi olmadığını anlamış” yorumunu yaptı.

Sözcü’de yer alan habere göre, CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’nın verdiği soru önergesini yanıtlayan Uraloğlu, Türkiye genelinde hiçbir bankanın olmadığı 853 nokta bulunduğunu ve 360 bin 55 emekli vatandaşın maaşını PTT şubelerinden aldığını kaydetti. PTT’den emekli maaşı alanlara 2017-2023 yılları arasında promosyon ödemesi yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, en son promosyon ödemesinin 2023 yılı Mart ayında gerçekleştiğini, bu tarih sonrasında emeklilere herhangi bir promosyon ödemesinin yapılmadığını ifade etti.

Dokuz ay önce depreme dayanıksız diye boşaltılan PTT binası satışa çıktı

“15 AYLIK ÖDEMENİN YAPILMASI LAZIM”

CHP’li Pala, Uraloğlu’nun yanıtı üzerine şunları söyledi: “Bakan Uraloğlu, emeklilerin maaş ödemelerini alacakları kurum için kişisel tercihlerine göre karar verebileceğini açıklıyor ancak aynı yanıtta 853 yerleşim yerinde herhangi bir banka şubesinin olmadığını belirtiyor. PTT’den emekli maaşlarını alan emeklilerin çoğunluğu, yaşadıkları yerde herhangi bir banka şubesinin olmaması yani bir zorunluluk nedeniyle PTT’den maaşını alıyor. Burada bir zorunluluk söz konusu. Bakanlık, ivedi olarak, PTT’den maaş almak zorunda kalan emeklilere geçmiş 15 aylık dönemi de içerecek biçimde promosyon ödemesi yapmak üzere düzenleme yapmalıdır.”

VARLIK FONU SORUSUNA YANIT YOK

CHP’li Kayıhan Pala, “7 yıl boyunca emeklilere promosyon ödemesi yapan PTT, 15 ay önce Bankacılık Kanunu’na tabi olmadığını fark etmiş ve promosyon ödemesi yapmayı kesmiş. Bu durumun PTT’nin Türkiye Varlık Fonu’na devri ile ilişkili olup olmadığını Bakan Uraloğlu’na sordum ancak yanıt vermedi” dedi.

Kaynak: TELE1