Prof. Kaboğlu: Kararı uygulamayan Yargıtay üyeleri için Yüce Divan süreci başlatılmalı

Yayın tarihi: 3 Ocak 2024 Çarşamba 8:01 pm - Güncelleme: 3 Ocak 2024 Çarşamba 8:04 pm

Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AYM’nin Can Atalay kararını ikinci kez uygulamayan Yargıtay üyeleri için suç duyurusunda bulunarak Yüce Divan sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki ikinci hak ihlali kararına da uymadı ve Atalay’ı tahliye etmedi. Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu kararı TELE1’de Şevval Yıldırım’ın ‘Haber 16’ ve Murat Taylan’ın sunduğu Ana Haber’de değerlendirdi.

Sürecin nasıl devam edeceği konusunda da bilgi veren Kaboğlu “AYM kararını uygulamayan yargıçlar yaptırım uygulanmalı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunularak kararı uygulamayan Yargıtay üyeleri için Yüce Divan yolunun işletilmeli. 3. Ceza Dairesi üyeleri hakkında disiplin soruşturmalı” dedi.

‘ANAYASAL DÜZENDEN BAHSETMEK ÇOK ZOR’

Kaboğlu şunları söyledi: “Bu kararı henüz sözlü olarak duyduk. Kararı henüz görmedik. İlk kararda Anayasa’nın 153’üncü ile 6’ıncı maddesini hatırlattık. Emredici ve yasaklayıcı maddeler. İkinci kararda ise esasen ilk kararın uygulanmasına ilişkindi ve oybirliğiyle verilmişti. Yargıtay’ın artık bir seçeneği yoktu. Sonuçta AYM’ye Yargıtay’da üç üye gönderiyor. Onlar da ‘AYM kararı uygulansın’ oyu verdi. AYM’ye atanacak Yargıtay üyeleri aslında ‘Benim kararım da uygulamayabilirsiniz’ diyor. Kararı okuduğumuzda göreceğiz ki üçüncü bir şık ortaya çıkacak. O da siyasal aktör. Bu aşamada da anayasal düzen kavramından söz etmekte çok zorlaşmış hale gelmiş oluyor.

Yargıda ‘darbe’ krizi büyüdü! Yargıtay ikinci kez AYM’yi tanımadı

ŞİMDİ NE OLACAK: YÜCE DİVAN YOLU İŞLETİLMELİ

Bir kere AYM’ye kararının uygulanmadığına dair üçüncü bir başvuruda bulunulması gerekiyor. İkincisi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru hazırlığına başlanmalı. Üçüncüsü de HSK’ya suç duyurusunda bulunmalı. AYM kararını uygulamayan yargıçlar yaptırım uygulanmalı. Özellikle 13. Ağır Ceza Mahkemesi için. Dördüncü de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na da Yüce Divan yolunun işletilmesi için başvurulmalı ve 3. Ceza Dairesi üyeleri hakkında disiplin soruşturması başlatmak gerekiyor.

‘AYM’NİN YETKİ ALANINI DARALTACAK SİYASAL BİR ADIM’

Karar Gezi’ye bakışın ne kadar siyasal olduğunun göstergesi. AYM’nin görev ve yetki alanını daraltacak siyasal bir adım. Bir de yerel seçimler öncesi saf dışı bırakılması amaçlanan güçlü adayların AYM’ye başvurularını önleyici bir sonuç. Yargısal denetim yapan bir AYM kaldı. Bu Cumhur İttifakı ortaklarını rahatsız ediyor. Yalnızca bu yerel seçimler değil 2028 seçimleri için de şimdiden önlem alınıyor.

‘KELİME OYUNU’

Yargıtay 3. Ceza Dairesi söz konusu kararın ‘juristokratik’ bir davranış olduğunu öne sürmüştü. Bu ifade için ‘kelime oyunu’ diyen Kaboğlu “En son atadıkları üyeler bile ‘AYM kararı uygulansın’ dedi. Bu AKP ve MHP’nin bu olayı ne kadar siyasallaştırdıklarını gösteriyor.”

Can Atalay’ın annesinden Yargıtay’ın kararına tepki: Zalimlerin eline kaldık

Kaynak: TELE1