Prof. Dr. Şükrü Ersoy’dan Girit uyarısı: 8.0‘den büyük depremler oluşabilir

Yayın tarihi: 18 Mayıs 2020 Pazartesi 10:14 pm - Güncelleme: 18 Mayıs 2020 Pazartesi 10:20 pm

Son haftalarda 6.4 ile 3.0 büyüklüğü arasında çok sayıda depremin yaşandığı Girit’te meydana gelen depremler ile ilgili olarak Prof. Dr. Şükrü Ersoy, açıklamalarda bulundu. Ersoy,”Bu kuşak 8.0’den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip” diyerek olabilecek böyle bir depremin Türkiye’yi de etkileyebileceğini belirtti.

Yunanistan’ın Girit Adası’nın olduğu bölgede yaşanan deprem hareketliliği sürüyor. Bu sabah saatlerinde yaşanan 4.8 büyüklüğündeki depremle güne uyanan ada sakinleri ardından çok sayıda artçı depreme şahit oldu. Bölgede geçtiğimiz haftalarda da 6,4 büyüklüğünde şiddetli bir deprem yaşanmıştı. İşte bu depremlerle alakalı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, cnnturk.com’dan Celil İpek’e değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un açıklamaları şu şekilde;

Akdeniz’deki depremlere şöyle bakma lazım, Sadece Girit Adası için düşünmek doğru değil. Burada bir alan var. B hat içim konuşmak gerekir. Batı’da İyonya Denizi’nde başlıyor bu hat, güneyde Girit, Kerpe ve Rodos Adası oralardan Fethiye’ye doğru giden derin bir çukur var.

Ege’ye ve Anadolu’ya doğru dalan bir çukur. Hatta Rodos Adası’nın yanındaki çukur 4 bin 500 metre Akdeniz’in en derin yeri, burası bir tesadüf değil. Bir yitim zonu olduğu için.

Burasını dünyadaki yerlere benzetmek gerekirse Japonya, Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz. Yani dünyanın en tehlikeli yerlerine benzetebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’yi ilgilendiren bu kuşak, 8.0‘den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip. 365 yılı depremi 8.6 büyüklüğündeki bu depremde Hitit Adası’nın batısında gerçekleşiyor ve adayı 9 metre havaya yükseliyor. Bu saydığımız bölge özellikle Girit civarı, üçlü tehlikeli ile karşı karşıya deprem tsunami ve volkanizma bunun üçünü de aynı anada üretebilir.

‘BİZİ DE ETKİLEYEBİLİR’

Deprem Girit Adası bölgesini daha etkiler ama bizi de dolaylı yönden ciddi şekilde etkileyebilir. Fethiye’de 1957 depremi var. Bizde de çok etkisiz kalmaz. Yunan adalarını daha çok etkiler ama bu zonun Ege Denizine doğru kısmında Muğla Gökova, Istanköy, İncirli gibi adalar var yakınlarımızda oralarda da deprem zonla ilgili.

Bu hattaki depremlerin mekanizması birbiri ile ilintili. Depremin gelecekte olabileceğini kabul edip tedbirlerimizi ona göre hazırlamamız gerekir.

Geçmişte aynı bölgede bir uygarlığı yok eden olay

Prof. Dr. Şükrü Ersoy Twitter hesabından daha önce bölgede yaşanan ve Girit Minoan Uygarlığı’nı yok eden olayın bilgilerini de paylaşmıştı.

Ersoy “Krakatoa volkanından daha kötüsü Ege’de yanı başımızda Santorini adasında ünlü Thera volkanı M.Ö. 1600’lerde öyle şiddetli (7 VEI şiddetinde) patlıyor ki püskürmede 60 km3 malzeme çıkıyor, devasa bir tsunami dalgası Girit Minoan Uygarlığını yok ediyor.” İfadelerini kullanarak bilgileri aktardı.