Portekiz’de de aşırı sağ seçime damga vurdu! Sağ hükümet gündemde

Yayın tarihi: 11 Mart 2024 Pazartesi 10:43 am - Güncelleme: 11 Mart 2024 Pazartesi 10:43 am

Portekiz’de yapılan erken genel seçimlerde sağ görüşlü muhalefetin kurduğu Demokratik İttifakı (AD) çok az farkla kazandı. AD’nin azınlık hükümeti kurması bekleniyor.

Portekiz’de 10 Mart Pazar günü genel seçim yapıldı. İçişleri Bakanlığının açıkladığı sandıkların yüzde 98’ine göre duyurulan resmi olmayan sonuçlarda iktidardaki Sosyalist Parti (PS) ile ana muhalefetteki AD eşit oy oranlarında (yüzde 28,7) olsa da, AD “seçimleri kazandığını”, PS ise “muhalefet yapacağını” duyurdu.

Sosyal Demokrat Parti (PSD) ve Hristiyan Demokratların ittifakından oluşan AD’nin lideri Luis Montenegro, yaptığı konuşmada, “Seçimleri AD kazandı, PS kaybetti. Portekizliler yeni hükümet istediklerini sandıkta söyledi.” dedi. Montenegro, Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’dan hükümeti kurma görevini kendisine vermesini isteyeceğini açıkladı.

Yaklaşık 9 yıl aradan sonra Portekiz’de tekrar iktidara gelmesi beklenen sağın lideri olan Montenegro, seçim kampanyası boyunca söylediği “aşırı sağ ile asla hükümet kurmama” vaadini tekrarlayarak, “Verdiğim sözü tutacağım. Hayır hayırdır.” şeklinde konuştu.

SOSYALİST PARTİ’NİN OY ORANINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Son seçimlerde yüzde 41 olan oy oranı yüzde 28’lere düşen PS’nin yeni lideri Pedro Nuno Santos da, “Meclis çoğunluğu olmasa da AD’yi seçim başarısından dolayı kutladığını” belirtip, “Bizim çoğunluğumuz yok ve seçim programımız AD ile de bağdaşmıyor. PS olarak muhalefete liderlik edeceğiz ve Portekizlilerin güvenini tekrardan kazanacağız. Avrupa Parlamentosu seçimlerini kaybetmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

AD’nin azınlık hükümeti kurmasına müsaade edeceklerini ima eden Santos, aşırı sağın aldığı oyun “görmemezlikten gelmeyecek kadar önemli olduğunu, ana muhalefeti Chega’nın eline bırakmayacaklarını” söyledi.

Portekiz’den devrim niteliğinde VAR kararı! Canlı dinlenecek

SAĞ LİDERİ VENTURA: SOL KAYBETMİŞTİR 4 YIL İÇİN İKTİDARA TALİBİZ

Portekiz siyasetinde sadece 5 yıllık bir geçmişi olan, 2019’da 1 olan milletvekili sayısını 2022’de 12’ye çıkardıktan sonra pazar günü yapılan son seçimlerde 46’ya kadar yükselten aşırı sağcı Chega ise, üçüncü büyük siyasi parti olarak konumunu güçlendirdi. Eski futbol yorumcusu olan, Chega lideri Andre Ventura, “seçimlerden büyük bir zafer elde ettiklerini” söyledi. AD’ye seslenerek, “Portekiz’de sol kaybetmiştir. Biz gelecek 4 yıl için iktidara talibiz. Meclis’te çoğunluk var ama bu Chega ile birlikte” diyen Ventura, “İki partili dönem sona erdi. Chega, 1 milyondan fazla oyu geçti. Son seçimlere nazaran oylarını 4 kat artırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Portekiz demokrasi tarihinde seçimlerden önce en fazla saldırıya uğrayan siyasi parti olduklarını” savunan Ventura, “yanlı ve gerçekleri çarptıran haber yaptıkları” gerekçesiyle basını ve anket şirketlerini eleştirdi.

Ventura, hükümete girmek istediklerini açıkça dile getirse de, mevcut durumda AD’nin azınlık hükümeti kurmak için PS’nin desteğini alacağı liderlerin söylemlerinden belli oldu.

Diğer yandan seçimlere katılım, yüzde 52 olan 2022’deki son seçimlere nazaran artarak yüzde 66’ya kadar çıktı. (AA)

YRP İstanbul Adayı Altınöz’den seçim aracına silahlı saldırıya ilişkin açıklama

Kaynak: AA