Polislerin şark hizmetine iki il daha eklendi

Yayın tarihi: 12 Mayıs 2023 Cuma 11:22 am - Güncelleme: 12 Mayıs 2023 Cuma 11:32 am

Resmi verilere göre 50 binden fazla kişinin öldüğü deprem felaketinden etkilenen illerden Kilis ve Osmaniye’deki polislerin hizmetleri 2’nci bölge (şark) hizmeti kapsamına girdi. 

Resmi Gazete’de ‘Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlandı. Buna göre; depremden etkilenen Kilis ve Osmaniye il ve ilçeleri şark statüsüne alındı.

Depremin yıktığı dört il polisler için ‘şark hizmeti’ bölgesine dahil edildi

Böylece depremden etkilenen tüm illerdeki emniyet mensupları şark hizmeti statüsüne geçti. 2’nci şark görevine giden emniyet müdürü ve emniyet amiri rütbesindeki personel hariç, diğer rütbelerdeki personelin hizmet sürelerinde düzenleme yapıldı.

POMEM MÜRACAATLARIN DAÜST YAŞ SINIRI GENİŞLETİLDİ

Bu kapsamda; 2’nci şark görevine giden personel; hizmet süresi 6 yıl olan birimlerde 4 yıl, hizmet süresi 5 yıl olan birimlerde 3 yıl, hizmet süresi 4 yıl olan birimlerde 2 yıl, hizmet süresi 3 ve 2 yıl olan birimlerde 2 yıl görev yapması durumunda 2’nci şark görevini tamamlamış sayılacak.

Ayrıca 2023 yılında yapılacak POMEM müracaatlarında, 30 yaş olarak belirlenen ve 1 Ocak 1994 tarihi ve sonrasında doğanlara tanınan müracaat hakkı, 1 Ocak 1993 tarihi ve sonrasında doğanların da müracaat etmesini sağlayacak şekilde genişletildi.