PlayStation fiyatları yüksek dediler: Bakanlık soruşturma başlattı

20 Kasım 2018 Salı

Türkiye’de oyun fiyatlarının yüksekliğinden yakınan oyuncuların başlattığı kampanya sonuç verdi ve Ticaret Bakanlığı PlayStation hakkında soruşturma başlattı.
Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma Türkiye’deki teknoloji sektörünü de etkilemeye devam ediyor. Ancak oyun fiyatlarının kurdaki artışın da üstünde yükselmesi Türkiye’deki oyun tutkunlarını da isyan ettirmişti. İnternette örgütlenen oyun severler şikayetlerini kamuoyuna iletince Ticaret Bakanlığı’ndan bir karşılık geldi.

Özellikle üst düzey oyunların 450 TL civarında bir fiyattan satılması kullanıcıları isyan ettirmişti. Bu duruma devlet cephesinden de bir karşılık geldi. Ticaret Bakanlığı tarafından açılan soruşturmada Red Dead Redemption 2, NBA 2K19, Far Cry 5 ve God of War gibi oyunların fiyatlarının normalden yüksek olduğu iddiası araştırılacak. Soruşturmada bu ve benzeri oyunların Eylül – Ekim aylarında normallerinin üzerinde satıldığı iddiaları incelenecek.

Ancak bakanlığı soruşturması bu konudaki (şimdilik) iddiaları içeriyor. Eğer Türkiye’de PlayStation’ı temsil eden Sony Eurasia bu konuda suçlu bulunursa ciddi bir cezai yaptırım ile karşı karşıya kalabilir. Rekabet Kurumu gibi kurumların aksine Ticaret Bakanlığı’nın soruşturmalarının çok daha ciddi sonuçları oluyor ve fiyat indirme, bu indirim sonucunda oluşan farkı geri ödeme gibi yaptırımların uygulanması da gündeme gelebilir.