Pitbull saldırısına uğrayan Asiye için iddianame hazırlandı

Yayın tarihi: 31 Ocak 2022 Pazartesi 7:44 pm - Güncelleme: 31 Ocak 2022 Pazartesi 7:44 pm

Gaziantep’te pitbull cinsi köpeklerin 4 yaşındaki Asiye Ateş’e saldırısı ile ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede site yöneticisinin de aralarında bulunduğu 6 sanık yer alırken, saldırgan köpekler silah olarak nitelendirildi.

Gaziantep’te pitbull cinsi köpeklerin 4 yaşındaki Asiye Ateş’e saldırısına ilişkin hazırlanan iddianamede, 6 sanık hakkında “olası kastla yaralama” ve “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçlarından hazırlanan iddianame kabul edildi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından pitbull cinsi 2 köpeğin, site çalışanının çocuğunu baş ve boğaz bölgesinden hayati tehlike oluşturacak şekilde yaralaması nedeniyle yürütülen soruşturma tamamlandı.

Tutuklu sanıklar site yöneticisi Mustafa E. ile Mustafa Y, Süheyla K, Zeliha C. ve tutuksuz sanık Zeynep C. hakkında “olası kastla yaralama” suçundan 2 yıl 3 aydan 9 yıla kadar, site yöneticisinin ağabeyi tutuksuz sanık Mahmut E. hakkında ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istenen iddianameyi 27. Asliye Ceza Mahkemesi kabul etti.

“DELİLLER GİZLENMEYE ÇALIŞILDI”

Olay günü Zeliha C’nin basketbol sahasına çıkardığı köpeklerin ağızlığı bulunmadığı ve bir süre sonra her iki köpeğin de saldırdığı Asiye’nin çevredekilerin yardımıyla kurtarıldığı vurgulanan iddianamede, “Sitenin kamera görüntülerine erişim yetkisinin sadece Mustafa E’de olduğu ve olaydan hemen sonra olay yerini gösteren kamera görüntülerinin uzaktan erişim yöntemiyle silindiği, söz konusu eylemin Mustafa E’nin talimatıyla gerçekleştirildiği, şüphelinin olaydan sonra sebep olduğu eylemin sonuçlarını gizleme gayreti içerisinde olduğu anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“BAKIMI TEHLİKELİ VE YASAK KÖPEK CİNSİ BESLEDİKLERİ…”

Sanıklar Mustafa E, Süheyla K, Mustafa Y’nin yaklaşık 400 dairenin bulunduğu bir site içerisinde bakımı tehlikeli ve yasak olan pitbull cinsi köpek besledikleri, bu köpeklerin sitede başıboş şekilde ağızlık olmaksızın çoğu zaman tasma/zincir bulunmaksızın dolaşmalarına izin verildiği anlatılan iddianamede, bu köpeklerin gezdirilmesi, dolaştırılması ve bakılmasının neticesinde insan sağlığını tehlikeye düşüreceği ve her an bir insanın yaralanmasına sebep olabileceklerinin aşikar olduğu, bilhassa küçük çocukların bu cins köpeklerden kendilerini sakınmaları gerektiğini bilemeyecek ölçüde olmaları da dikkate alındığında her an bir çocuğun yaralanabileceğinin öngörülmesi gerektiği yer aldı.

Sanık Zeliha C’nin sitede çaycı olarak görev yaptığı, bunun yanı sıra zaman zaman köpeklerin bakımıyla ilgilendiği, köpeklerin başıboş şekilde sitede dolaşmalarına izin verdiği, kardeşi Zeynep C’nin de sık sık köpeklerle ilgilendiği belirtilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Somut olayda şüphelilerin oluşan bu yaralama fiilini açıkça öngörmelerine rağmen bu köpeklerin bakımını üstlenmeye devam ettikleri, bu köpeklerin tehlike arz eden hayvanlardan olması ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılmasının yasak olması ve ayrıca çocuk alalarına sokulmaması gerektiğinin bilinmesine rağmen şüphelilerin bu yasakları kasten ihlal eden eylemleri ile mağdurun yaralanmasına sebep oldukları, bu sebeple şüphelilerin olası kast ile kasten yaralama suçundan sorumlu tutulmaları gerektiği anlaşılmıştır. Olayda yer alan köpekler, TCK 6 maddesi uyarınca silah olarak nitelendirilmiştir.”

İddianamede ayrıca sanık Mahmut E’nin site yöneticisi Mustafa E’nin ağabeyi olan Mahmut E’ye, site güvenlik kamera görüntülerin silinmesi talimatını kardeşinin verdiği ve ağabeyinin de bu görüntüleri sildiği yer aldı.

Pitbull saldırısında ağır yaralanan minik Asiye taburcu edildi