Peker’in gündeme getirdiği eski SPK Başkanı Taşkesenlioğlu’na takipsizlik

Yayın tarihi: 30 Eylül 2023 Cumartesi 12:26 pm - Güncelleme: 30 Eylül 2023 Cumartesi 12:30 pm

Başsavcılık, Sedat Peker’in iddialarında ismi geçen eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu‘na ‘soruşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verdi.

Suç örgütü kurduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan ve şu an Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Sedat Peker’in geçen yıl sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Deniz Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı rüşvet iddiasını gündeme getirmişti.

Peker, iş insanı Mine Tozlu Sineren’den, borsada bir işlemi gerçekleştirmek için rüşvet istendiğini ve ismi geçen diğer kişilerin de bu rüşvet ağının içinde olduğunu öne sürmüştü.

Turhan Çömez: Ünsal Ban çalıp çırptığı paralar ile bu oteli aldı Taşkesenlioğlu öğrenince kıyamet koptu

MUHALEFET KONUYU YARGIYA TAŞIDI

CHP, İYİ Parti, Türkiye İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Zafer Partisi, Memleket Partisi, Deva Partisi ve Gelecek Partisi ‘rüşvet ve yolsuzluk’ iddialarında ismi geçenler hakkında suç duyurusunda bulundu.

TAKİPSİZLİK KARARI

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre muhalefet partilerinin suç duyurularını işleme alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 yıl 1 ay sonra 28 Eylül’de “soruşturma yapılmasına yer olmadığına” karar verdi.

Kararda, “Dosyanın tetkikinde; Sermaye Piyasası Kurulu eski Başkanı olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında isnat edilen eylemlerden dolayı soruşturma yapılabilmesi için muhakeme şartı olan ‘kurul başvurusu’ bulunmadığı, bu nedenle muhakeme şartı gerçekleşmediğinden atılı eylemlerden dolayı şikayet edilen Sermaye Piyasası Kurulu eski başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında cumhuriyet başsavcılığımızca resen soruşturma yapılamayacağı anlaşılmakla, şikayetçilerin başvurusuna ilişkin soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Sedat Peker sessizliğini bozuyor mu? Twitter hesabında hareketlilik

Uzun süre sonra sessizliğini bozan Hakan Atilla’dan Ali Fuat Taşkesenlioğlu açıklaması