Özgür Özel’den Erdoğan’a 1 Mayıs çağrısı: Ben kefil oluyorum

Yayın tarihi: 24 Nisan 2024 Çarşamba 12:52 pm - Güncelleme: 24 Nisan 2024 Çarşamba 2:15 pm

Haber: Ceren Ural

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin çağrı yaptı. Özel, “Elimizi uzatıyoruz, elimiz emekçinin, barışın, özgüvenin elidir. 1 Mayıs’ta Taksim’in kazanılması bu ülkenin yeni iklimine hizmet edecektir” dedi. Özel Taksim Meydanı için “Şimdi buradan karar alıcılara sesleniyorum. Var mısın ben kefilim orada olacağım. İşçilerle birlikte bir kişinin burnu kanamadan kutlanmasına ve o meydanın boşalmasına kefaleti ben koyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Grup toplantısı öncesi İYİ Parti’den istifa eden İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu CHP’ye katıldı. Yanıkömeroğlu’na rozetini CHP Genel Başkanı Özgür Özel taktı. Özel, partiye katılmak istediğini söyleyen gençleri de kürsüye çağırarak rozet taktı

İYİ Parti’den istifa eden Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu CHP’ye katıldı, rozeti Özgür Özel taktı

Hatay seçimleri hakkında konuşan Özgür Özel ” Hatay’ı asla yalnız bırakmayacağız. Önümüzdeki haftalarda Hatay’da belediyeyi ve iktidarı nasıl takip edeceğimizi nasıl yapıcı net ve sert bir muhalefet yapacağımızı. Nasıl Hatay’da bundan sonra gelecek seçimi de öyle küçük farkla değil Hatay’ı yüzde 60 oyla almayı burada ant içiyorum söz veriyorum. ”

Antalya’daki teleferik faciasına ilişkin görüntülerin ortaya çıkması konusunda da değinen Özel “Sistemi manuel başlatan kişinin ifadesi ” Efendim seçimler yaklaşıyordu. Seçimlerden önce çalışsın dediler 3 aylık olması gereken bakımı 15 günde yaptırdılar sorumlusu da Mesut Karagöz’dür diye” Meğerse ortaya çıkıyor ki sistem durmuş bu ifadenin sahibi çalıştırmış.” diyerek isyan etti.

Özgür Özel’in açıklamalarının satır başları şu şekilde:

TBMM’nin 104. kuruluş yıldönümünü birlikte kutladık. Birileri aksini söyleyip tarihi bir gaf yapmış olsa da bu Meclis dünyada tek sandıkla demokrasiyle kurulmuş bir Meclis’tir. Bu ülke Meclis’ten sonra kurulmuştur. Bu Meclis savaşı yürütülmüş Cumhuriyeti ilan etmiştir. Savaş koşullarında Meclis’te bulunan mebusların gündemi ile ilgili bir bilgiyi paylaşmak isterim. 1921 yılında TBMM’de Yazı İşleri Sorumlu Müdürü Necmettin Sahir Bey mebuslara anket yapar. 1921’de yazı işleri müdürü anket yapar. Hatta Atatürk ve İnönü’ye de teklif eder. Atatürk der ki “Abe çocuk zaten eser bizim eserimizdir” der. Bütün mebuslar yanıtlar hiçbir yerde yayınlanmaz. 1992’de vefat edene kadar bilinmez. Ama o anket sonuçları 2004 yılında Meclis kayıtlarına girer.

Özgür Özel’den erken seçim çıkışı

1921 YILINDA YAPILAN ANKET

Şimdi o ankette en çok yanıtlanan soruyu paylaşayım. Çok sayıda vekil o ankete  ” Kazanılacak olan Milli istikbal mücadelemizin bereketli ve verimli olması neye bağlıdır soruna en çok verilen yanıt adalet , adil yönetim ve yasaların egemen kılınması der. Ankete verilen en çok ikinci yanıt ekonomik gelişmeler olacaktır der. Cumhuriyetimizin kurucu kadroları bu beklentileri karşılamak için çalıştı. Genç cumhuriyetimizin ilk 15 yılda yüzde 196 büyümesini sağladılar. Ancak Cumhuriyetin ilk dönemdeki devrimci anlayıştan uzaklaşan Türkiye yanlış politikalar  soncunda yerinde sayan sorunlarını aşmayan bir ülke haline geldi ve son 20 yılda bunu iliklerimize kadar hissettik. 1921’de yapılan anketten çıkan toplumsal beklentiler milletvekillerinin daha Cumhuriyet ilan edilmeden bu millet ne ister ‘ Adalet iyi yönetim ve yasaların hakimiyetini ister ve ekonomik gelişmeler iyiye gitsin ister denmişti.” hala daha sorulduğunda anketteki en üstte çıkan iki cevap budur. O yüzden zengin ve adil bir Türkiye’yi inşa etmenin yolu üç alanda adaleti sağlamaktan ibarettir.

1 MAYIS TEPKİSİ

Önümüzde 1 Mayıs geliyor. 1 Mayıs Taksim’de kutlanması gereken hak olan işçi bayramıdır. Ve 1 Mayıs’ta işçiler Taksim’e çıkmak, Taksim’de kutlamak Kanlı 1 Mayısların yasını matemini gelecekteki güzel günler için mücadeleyi orada yaşamak istiyorlar. Bir zamanlar Taksim 1 Mayıs’ta yeniden açıldığında övünenler şimdi yasaklıyorlar, izin vermiyorlar. Taksim’e gitmek isteyenlerin karşısına dikilip kendisi de birer emekçi olan poliste anayasaya aykırı emirler  veriyorlar. Bu konuda DİSK AYM’ye gitti kazandı. Yargı Taksim 1 Mayıs’ta açık olsun derken hala Taksim’i 1 Mayıs’ta kapalı tutmak bir kompleksten bir vehimden boşa bir kaygıdan başka bir şey değil. Egemenliğinizin bayrağı görürseniz ve oraya çıkan insanları size karşı bir şey sanırsanız zaten siz egemen değilsiniz demektir. Oysa o Taksim açıksa işçiler öğrenciler hak arayan herkes istediğinde hakkını arayıp oradan evine dönüyorsa sen muktedirsin demektir. Ordu gücüyle jandarmayla polisle panzerle korunmaya başlandıysa egemenlik elden gitmiş demektir. Öz güvenle işçilere inanarak güvenerek Taksim’i 1 Mayıs’a açın. Kontrol noktalarında DİSK üzerimize düşerse CHP’den birer görevliyle kontrol noktasından başlayarak tansiyonu düşürerek içeriye bir tek 1 Mayıs dışı pankart sokmayarak orayı bir bayrama yakışan kanlı 1 Mayıs’larına yasına yakışır şekilde kutlanmasana izin vermek ve 1 Mayıs’ı sağlimen Taksim’de kutlanmasını sağlamak bugünkü iktidarın kendi için yapabileceği en doğru iştir. Yasaklarsanız engellerseniz, gaz sıkarsanız o zaman belki o gün o meydanın işçilere emekçilere açılmasını bir başka 1 Mayıs’a bırakırsınız o 1 Mayıs’ta artık siz olmazsınız.

TBMM’de Erdoğan’la bayramlaşan Özgür Özel: Nezaketi ve müzakereyi sürdüreceğiz

ERDOĞAN’A 1 MAYIS ÇAĞRISI: BEN KEFİLİM

Şimdi buradan karar alıcılara sesleniyorum. Var mısın ben kefilim orada olacağım. İşçilerle birlikte bir kişinin burnu kanamadan kutlanmasına ve o meydanın boşalmasına kefaleti ben koyuyorum. Taksim’i 1 Mayıs’a açın 31 Mart’ın mesajını aldığınızı anlatın. Ben 31 Mart’ın birinci partisinin Genel Başkanı olarak, Son genel seçimlerin birinci partisinin genel başkanına diyorum ki, elimizi uzatıyoruz. Elimiz, emekçinin , barışın, öz güvenin elidir, 1 Mayıs’ta Taksim’in kazanılması bu ülkenin yeni iklimine hizmet edecektir. Emekçilerin elini hava bırakmayınız.

ÇETİN DOĞAN VURGUSU

* 82 yaşındaki Orgeneral Çetin Doğan’ın tedavi gördüğü hastaneden Silivri’ye gönderildiğini de hatırlatan Özgür Özel, “28 Şubat sürecinden hesap soruyoruz diye, kin ve nefretle hapishanede tutmak yakışmaz. Bu güç değil, güçsüzlük, acziyet” diye konuştu.

Özel, tüm siyasi partileri hasta tutuklular konusunda duyarlılığa ve işbirliğine çağırdı.

100 BİN ÖĞRETMEN ATANMALI

Bugün ülkeyi yöneten Erdoğan 2002 yılında Ecevit’i çok sert eleştiriyordu. Diyordu ki “68 bin öğretmen var gelir gelmez atayacağım madem atamayacaksın niye okuttun kardeşim” diyordu. 22 yıllık iktidarının geldiği noktadır. Bu sözlerden 1 yıl sonra iktidar nasip oldu. 22 yılın sonunda bugün Türkiye’de 1 milyondan fazla atanmayan öğretmen var ve bu öğretmenlere kusuru üzerlerine atarak kendilerini masumlaştırarak atanamaman öğretmenler diyor. O gün 68 bin öğretmen varsa Ecevit’in atamadığı bugün Erdoğan’ın atamadığı 1 milyon 100 bin öğretmen vardır atanmayan öğretmen vardır.

HATAY TEPKİSİ

Hatay çok yüreğimizi yaktı 6 Şubat’taki yüreğimizdeki yangın sönmez. Hatay’da bir seçim yapıldı büyük hukuksuzluklarla Hatay’ın iradesi gasp edildi. Maalesef aynı örnek AKP ve MHP lehineyken sayılan oylar sayılmadı. Geçersiz rakamı farktan büyükse geçersizlere baktılar 15 kat büyüktü bakılmadı. Bir tek torba açılmadı. 3 bin 900 ölüye oy kullandırttılar. Açıp baksalar görecekler kapağını açmadan reddettiler. Tarih önünde kendilerini çok zor bir duruma soktular. Biz Hatay’a sahip çıkacağız. Hatay’ı asla yalnız bırakmayacağız. Önümüzdeki haftalarda Hatay’da belediyeyi ve iktidarı nasıl takip edeceğimizi nasıl yapıcı net ve sert bir muhalefet yapacağımızı. Nasıl Hatay’da bundan sonra gelecek seçimi de öyle küçük farkla değil Hatay’ı yüzde 60 oyla almayı burada ant içiyorum söz veriyorum.

TBMM’de kritik zirve! Erdoğan ve Özel görüştü

KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI HALA TUTUKLU

Antalya Kepez’deki teleferik kazasında maalesef bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Başkanımız (Mesut Kocagöz) kendisinden sonra 3 kez denetlenmiş kazadan sorumlu. Şimdi yeni bir video çıktı. Videoda görevli arızayı görüyor sistem otomatik kapatıyor bir süre telefonla konuşuyor.  Görevli sistemi açmaması gerekirken bilir kişi raporu o yönde. Manuel çalıştırıyor ve kaza oluyor. Hemen durdurup koşarak ayrılıyor. Dosyada sistemin otomatik kapattığı,  yani kontrolü yapılmış bakım yapılmış kontroller bakım yapıldı demiş. Hata oluyorsa kaza olmuyorsa sistem çalıştı demektir onu manuel başlatan kişinin ifadesi ” Efendim seçimler yaklaşıyordu. Seçimlerden önce çalışsın dediler 3 aylık olması gereken bakımı 15 günde yaptırdılar sorumlusu da Mesut Karagöz’dür diye” Meğerse ortaya çıkıyor ki sistem durmuş bu ifadenin sahibi çalıştırmış. Artık vicdan insaf diyorum ve Mesut Kocagöz’ü özgürlüğüne kavuşturun diyorum.

Kaynak: HABER MERKEZİ