Özgür Özel’den erken seçim çıkışı

Yayın tarihi: 24 Nisan 2024 Çarşamba 12:25 am - Güncelleme: 24 Nisan 2024 Çarşamba 12:25 am

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Ben erken seçimi en çok isteyecek kişiyim. Çünkü bir an önce iktidar olmak istiyoruz ama millet istemeden ben istemeyeceğim” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’d düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP’nin 2024 Yerel Seçimleri’nden birinci parti çıkmasıyla başlayan erken seçim tartışmalarına değinen Özgür Özel, “Ben ana muhalefet lideri olarak seçimde verdiğimi söze bağlıyım ve bir erken seçim çağrım yok. Ama yarın hala yanlışlar yapılır ve millet erken seçim talep ederse ben erken seçimi en çok isteyecek kişiyim çünkü bir an önce iktidar olmak istiyoruz ama millet istemeden ben istemeyeceğim” dedi.

ERDOĞAN’A “DEĞİŞİM” GÖNDERMESİ

Özel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı yüz yüze görüşme ve yeni anayasa tartışmaları hakkında da konuştu.

Özgür Özel, “Cumhurbaşkanı’nın bugün değişimden bahsediyor olması ve Sayın Erdoğan’ın da artık değişimci olması Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasetin diline egemen olduğunu gösteriyor ki bu güzel bir şey. Cumhuriyet Halk Partisi değişerek güçlendi. Bu tutumlarını değiştiremezlerse zayıflamaya devam edecekler. Sayın Cumhurbaşkanı’yla önümüzdeki hafta görüşmeyi planlıyoruz. Kendilerinden randevu talep edeceğiz. Anayasayla ilgili birtakım talepler ilettiğini söyledi. Tabii ki Türkiye Büyük Millet Meclisi müzakere zeminidir ve her zaman liderler birbiriyle konuşur. Sayın Meclis Başkanı’nın bir ziyaret yapacağını söyledi. Geçen sefer değiştirilen anayasaya niye uymuyorsunuz? Bir anayasa uymamak için değiştirilir mi? Eğer anayasayı değiştirecekseniz önce uyduğunuzu görmemiz lazım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymamak, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymamak… Anayasa ayaklar altında. O yüzden elbet ikimiz de gündemlerimizi konuşacağız. Elbette görüşmeler olur liderler arasında ama bir şey uymamak için değiştirilmez. Bir şey değiştirmek istiyorsanız önce bir mevcuduna uyun da onu görelim” şeklinde konuştu.

TBMM’de Erdoğan’la bayramlaşan Özgür Özel: Nezaketi ve müzakereyi sürdüreceğiz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Ben erken seçimi en çok isteyecek kişiyim. Çünkü bir an önce iktidar olmak istiyoruz ama millet istemeden ben istemeyeceğim” dedi.

 

Kaynak: ANKA