Özgür Özel: Başarıyı gençler, kadınlar, bilimsel yöntemler getirdi

Yayın tarihi: 20 Nisan 2024 Cumartesi 10:57 am - Güncelleme: 20 Nisan 2024 Cumartesi 12:32 pm

Haber: CEREN URAL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda konuştu. Başarının gençler, kadınlar, bilimsel yöntemlerle geldiğini vurgulayan Özel, “Tarihin akışını değiştirme fırsatı yakaladık” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de düzenlenen yerel seçimlerde CHP sandıktan 1’inci parti olarak çıktı. Seçimlerde belediye başkanı olarak seçilen CHP’lilerle Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda buluşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel seçimlerin kazanılması ve seçim sonrası yapılacaklarla ilgili önemli mesajlar verdi. “Başarıyı gençler, kadınlar, bilimsel yöntemler getirdi” diyen Özel, “Tarihin akışını değiştirme fırsatı yakaladık” ifadelerini kullandı.

Antalya’daki teleferik kazasının ardından tutuklanan Kepez Belediye Başkanı’nı hakkında da konuşan Özel, “İliç’in imzasını atan kişi İstanbul’u yönetsin diye İstanbul’a önerilmişken Kepez Belediye Başkanımızın tutuklanması ahlaki değildir” dedi.

Özgür Özel’den kapalı toplantıda milletvekillerine uyarı! Bir vekil Saadet’e geçiyor

“İYİ İNSANLARIN PAYI VARDIR”

Özel’in açıklamasında satırbaşları şöyle:

“Büyük bir başarı elde ettik. Bu başarıda elbette milim sapmadan, bu partiye, değerlerine sahip çıkan ‘aslan sosyal demokratlar’ın payı büyük. Ancak bu büyük başarıda geçmişte birlikte olup da yöneticileri ile mutabakat sağlayamadığımız ama geçmişte emekleri olduğu CHP’li belediyelerin ayrımsız eşit temiz namuslu yönetimlerinden memnun olan, günün sarayın yüzünü güldürme değil, muhalefeti bir ve bir arada tutma günü olduğunun bilincinde olan CHP gibi bir partinin altı oklarından birisi milliyetçilik olan bir partinin ‘iyi’ niyetinden o partinin bu ülkeye bu vatana bu millete bağlılığından zerre şüphesi olmayan ve artık bizimle birlikte olan ‘iyi’ insanların, yakasında değilse gönlünde gözünde pırıl pırıl ‘güneş’ olan ‘iyi’ insanların, milliyetçi demokratların bu seçimde payı vardır. Bu seçime geçmiş dönemlerde birlikte olduklarının yalanlarından, uzandıkları haramdan, ortaya koyduklarından artık yaka silken ve dürüst yönetimlere imkan veren ‘muhafazakar demokratlar’ın payı vardır. Bu ülkede bizimle birlikte yaşayan, dedeleri bizim dedelerimizle Çanakkale’de koyun koyuna yatan, bu ülkeye, kurucusuna bu ülkenin birliğine bütünlüğüne saygılı tüm ‘kürt demokratlar’ın emeği vardır. Ve kim ki milli takımla birlikte gol atınca ayağa kalkar, kim ki filenin sultanları ağlarken ağlar, kim ki bu ülkeyi ülke yapan temel değerleri şurasında hisseder işte o hissin adı ‘Türkiye İttifakı’dır. Seçimleri ‘Türkiye ittifakı’ kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır. ‘Türkiye İttifakı’nın belediye başkanlarına selam olsun.”

“BABAEVİNİN TAPUSU BİR KİŞİYE KAYITLIDIR”

“Böyle bir günde 650 kişilik salonda seçilmiş belediye başkanları ve il başkanlarıyla birlikte bu salonu hınca hınç doldurabilmenin, koltuklarında oturan her bir kişinin ilçe seçim kurullarından il seçim kurullarından aldıkları mazbatalarıyla seçilmiş CHP’li olmasının gururunu yaşıyorum.

Gün oldu bu parti baraj altında kaldı, gün oldu çelengi il başkanları kendileri taşıdı ama 81 ilde Atatürk’ten emanet bu bayrağı yere düşürmeden bugünlere taşıyan ve onların sayesinde ki babaevi herkesin içine doğduğu, büyüdüğü, başı sıkışan herkesin çorbasının kaynadığını bacasının tüttüğünü bildiği, bir gün ihtiyaç duyarsa kapısının açılacağını bildiği yerdir babaevi. Bu babaevinin tapusu bir kişiye kayıtlıdır, o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.”

“YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Burada o babaevinin çorbası kaynasın diye yıllardır, o babaevine sahip çıkanların, bacası tütsün diye odun kesenlerin, aramızda olmayanları rahmetle, yaşayanları minnetle anarak bizi bugünlere getiren, partimizi 47 yıl sonra birinci parti yapabilmemiz için en kötü günde bu partiye sahip çıkanlara, en zor zamanlarda görevlerini layıkıyla yapıp, en iyi kamu görevlerini liyakatle, şeffaf, açık bir şekilde yapan ve geçmişte yerel yönetimlerde görev alıp bugün bu salonu hınca hınç dolduracak kadar çok mazbatayı almamızı sağlayan tüm belediye başkanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.

Yerel seçimlerin sonunda 14 tane büyükşehiri, 21 il merkezini kazanarak toplam 35 ilde belediyeleri kazandık ve en yakın partiden 11 fazla il belediyemiz var. 314 ilçede, 60 beldede, 409 belediyeyi hep birlikte kazandık. Yüzde 38 oy oranına ulaşarak partimizi hep birlikte birinci parti yaptık. Partimiz artık toplumun her kesiminden oy alabilen bir siyasi partidir. Büyük bir başarı elde ettik.

Biz bu yola çıkarken partinin gençlerin ve kadınların partisi olacağını vurgulamıştık.

Başarıyı gençler, kadınlar, bilimsel yöntemler getirdi”

“BİZİM ADAYIMIZA OY VERİYORLAR”

“AK Partililer bıkmış dön dolaş aynı isimler belediye başkanı, bizim adayımıza oy veriyorlar. CHP’liler nasıl olsa kazanamıyoruz çaresizliğiyle, AK Parti’yi istemeyenler MHP’ye, MHP’yi istemeyenler AK Parti’ye oy veriyor. Seçimi bize, kendi seçmenimiz kaybettiriyor, öğrenilmiş çaresizlik.

Bu seçimde milliyetçi demokratların payı vardır. Bu seçimde muhafazakar demokratların payı vardır. Bu seçimde tüm Kürt demokratların emeği vardır. Seçimleri Türkiye ittifakı kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır. Türkiye ittifakının belediye başkanlarına selam olsun. Üzerimizdeki yüzde 25’lik cam tavanı, bu sonuçlarla beraber tuzla buz ettik.”

KİLİDİ AÇAN ÜÇ ANAHTARI SIRALADI

“Başarı kapısını bir türlü açamıyorduk. Gencecik bir ekiple, çok tecrübeli bir ekiple birlikte 80 darbesinden bu yana açılmayan kapıyı açmak için düşünmeye başladık. Geçmişte açılan kapının kilidi mutlaka bir yerlerdedir dedik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı 3 anahtarı aldık.

Birinci anahtar, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kime emanet ettiği idi. Atatürk, Cumhuriyeti gençlere emanet etmişti. İşte, gençlik diyerek, gençleşme diyerek, daha çok genç aday diyerek ilk anahtarı soktuk, çevrildi.

İkinci anahtar… Cumhuriyet, kadını eşit yurttaş, eşit temsil ve kadına olan güvenle yükselmişti. Çok daha fazla kadınla ikinci kilidi de açtık.

Üçüncü kilit… Yine Atatürk, bu ülkenin neden işgale uğradığını çok iyi biliyordu. Fatih Sultan Mehmet, çağ açıp çağ kapatırken, dünyanın en iyi mühendislerini getirip, dünyanın en ileri toplarını döktürüyordu.

Hazerfen Çelebi, Mimar Sinan… Bu ülkenin doğru istikametinin, bir yön olarak batı değil, bilim orada olduğu için, zamanında orada fenne sarıldıkları için, bilime yüzünü dönmüştü. Çağdaş dünyadaki en iyi yönetilen siyasi partiler nasıl yönetiliyorsa, bu süreci öyle yönetmek kararını konuştuk ve uyguladık. Bütün bilgiler üretildi, paylaşıldı, haftalık revizyonlarla her şey ölçme, değerlendirmeyle yönlendirildi. Hepimiz birden, bilime sarılarak ve bilimin söylediğini dinleyerek, gereğini ona göre yaparak kazandık. O yüzden, üçüncü anahtar da bilimsel yöntemlerdi.”

“TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİRME FIRSATI YAKALADIK”

“Zafer değil görevdir. Görev ilk seçimde parti iktidara gelince ancak zafere dönüşecektir. Biz yandaşları zengin etme fırsatı yakalamadık tarihin akışını değiştirme fırsatını yakaladık

Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Cumhuriyet’in tarihini yeniden yazma fırsatı yakaladık. Yetkiyi kimden aldığımızı biliyoruz. Alınan kredi tüketim kredisi değildir. Alınan kredi düpedüz bir yatırımcı kredisidir. Yatırım için, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıldı. 4 yıl bakacağım nasıl yönetilir diye. Kötü yönetirsen geri çekerler. Her geçen gün iktidara yürüdüğümüzün bilinciyle, ciddiyetiyle ve sorumluluğuyla davranmak zorundayız.

Bir yanda seçim gecesi seçmenin mektubunu balkonda okuyanlar grup toplantısında hikaye okumaya başladı. Seçmenin mesajını anlamadıkları ortada. Seçimleri biz kazandık diyecek kadar seçmene karşı küstahlaşmış ve kibrinden arınamamış bir noktadadır. Erdoğan ile yüz yüze görüşeceğim. Kutuplaşmayı kırmak için adım atacağımıza inanıyorum.”

“CHP’YE OY VERENE HAİN DİYOR”

“AK Parti seçmeninin protesto ettiği doğrudur ama siz değerli adaylara oy verdikleri de ortadadır. Bir erken seçim talebi olacaksa o şöyle olacak. Sarı karttan anlamayıp ikinci sarı kartı arayanlar var. Bizimkiler CHP’ye oy vermedi diyorlar. Sonuçlar bal gibi ortada. CHP’ye oy veren seçmene sen hainsin diyor. İlk oy vermediğinde hain ilan ediyor. Biz gelene hoş geldin derken onlar gideni kendinden saymamakta. Varsın öyle yapsınlar, varsın milletin mesajını almasınlar. Millet mesajı doğru okuyanlara gereğini yapanlara da diyeceğini bilir. Bir mesaj almama durumu da Antalya Kepez Belediye Başkanımıza yapılan haksız muameledir. İliç’in imzasını atan kişi İstanbul’u yönetsin diye İstanbul’a önerilmişken Kepez Belediye Başkanımızın tutuklanması ahlaki değildir”

“ERDOĞANLA GÖRÜŞECEĞİM”

“Bir yanda seçim gecesi seçmenin mektubunu balkonda okuyanlar grup toplantısında hikaye okumaya başladı. Seçmenin mesajını anlamadıkları ortada. Seçimleri biz kazandık diyecek kadar seçmene karşı küstahlaşmış ve kibrinden arınamamış bir noktadadır. Erdoğan ile yüz yüze görüşeceğim. Kutuplaşmayı kırmak için adım atacağımıza inanıyorum.”

 

 

Kaynak: TELE1