Özgür Özel: Kemal Bey elimi kaldırmak istedi etrafındakiler engelledi

Yayın tarihi: 7 Kasım 2023 Salı 7:05 am - Güncelleme: 7 Kasım 2023 Salı 7:05 am

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Kurultay günü Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini kaldırmak istediğini fakat çevresindekilerin engel olduğunu söyledi.

CHP’nin Büyük Kurultay’ı sonrası CHP’nin yeni genel başkanı seçilen Özgür Özel gazeteci İsmail Saymaz’a açıklamalarda bulundu. Kurultay gecesine dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Özel, ilk tur sonrası Kılıçdaroğlu’nun çekilme kararı verdiğini, elini kaldırmak için salona döndüğünü ancak Kılıçdaroğlu’nun kendisinin de odada bulunduğu sırada danışmanları tarafından etrafı sarılarak vazgeçirildiğini söyledi.

İmamoğlu’ndan Özgür Özel’e sürpriz ziyaret

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın röportajının ilgili kısmı şu şekilde:

Kılıçdaroğlu, ilk turdan sonra çekilmek istiyor ancak vazgeçiri­liyor. O akşam ne oldu?

Kemal Bey etrafındakilere “Öz­gür partimizin evladı, partimiz ona emanet” demiş ve salona doğru yola çıkmış. Bana Ekrem Bey’den telefon geldi, “Genel başkan elini kaldıracak gel” dedi. Gittik, odada oturuyorum. Odada genel başkanın kurmayları var­dı. Tartışma vardı, ben gelince kesildi. Genel Başkan yaklaşınca karşılamak için ayağa kalktım, “Biz karşılayalım” dediler. “Herhalde konuşacakları var­dır” dedim. Elimi kaldırmaya gelmesini bekliyorum. Birlikte sahneye çıkaca­ğız diye bilgilendirdiler beni. Odada İmamoğlu da var. Divan başkanının odasıymış orası.

Kemal Bey, büyük bir ekiple geldi, odanın kapısında durdular. Girmeyip, ileride bir odaya girdiler. Öyle olunca şaşırdım. Beni o odaya çağırdılar. Odada 40-50 kişi var. Genel başkan­la el sıkıştım, hatır sordu. Bağrışma başladı. “Seçimi alacağız. Bizi böyle bırakamazsın” diye. Sonra danışma­nını (İmambakır Üküş’ü kastediyor) görünce Ekrem Bey’e “Çıkıyorum” dedim. “Haklısın” dedi. “Partiyi bunlara bırakamazsın” gibi bir laf duyunca, baktım ki iş kötüye gidebilir. Duymamam gereken şeyler duyuyo­rum. İçlerinde birlikte devam etmemiz gerekecek arkadaşlar var.

Kemal Bey tepki veriyor muy­du?

Kemal Bey’i göremiyordum. Ku­şatmışlardı, birlikte ona doğru hamle yaptılar. El sıkıştık, çekildim. Kenarda duranlar sardı Kemal Bey’i. Devam kararı almışlar.

Üküş, ‘Çekilmiyoruz, izin vermiyoruz” diyor. Kılıçdaroğlu dinliyor. Üküş’ün resmi sıfatı yok. Tuhaf değil mi?

Üzüldüm. Bahsedilen kişi (Üküş) kampanya boyunca bana hakaret etti. O kişiye yakıştı ama partiye yakışma­dı.

Ne olsun isterdiniz?

Kemal beyi, elimi kaldırmış kabul ediyorum. Çünkü o niyetle geldi. Kemal Bey, kurmay aklından yoksun­du. Kurmay dediğin, lider ve partinin faydasını birlikte gözetir. Bunu yapa­bilecek bir ya da iki kişi vardı yanında. O gece o arkadaşları göremedim. Kur­may aklından yoksun olunca öyle bir sonuç çıkıyor. Gerçek bir kurmay, lider birinci turda salt çoğunluğun altında kaldıysa rakibin elini kaldırtır. Kemal bey kendi hissiyle bunu yapmaya geldi ama engellediler.

Özgür Özel’den kendisini hedef alan Erdoğan’a yanıt