Özgür Özel: Hatay bizim kişisel meselemizdir, Milli meselemizdir

Yayın tarihi: 16 Nisan 2024 Salı 1:34 pm - Güncelleme: 16 Nisan 2024 Salı 2:53 pm

Haber: Ceren Ural

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel partisinin TBMM’deki grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Hatay’da ölü seçmelere oy kullanıldı iddiaları hakkında konuşan iktidara ve YSK’ya tepki gösteren Özel “Hatay halkının iradesi sakatlanmıştır, Hatay halkının tercihine sahip çıkmaya bu işin peşini bırakmamaya devam edeceğimizi altını bir kez daha kalın çizgilerle çekiyorum. Hatay bizim kişisel meselemizdir Milli meselemizdir.” dedi. Özel sözlerinin devamında AKP’li Şebnem Bursalı’nın ıstakoz paylaşımına gönderme yaparak ise ilk genel seçimde iktidar olma mesajı verdi.

CHP Genel Başkanı yaptığı grup toplantısında gündeme dair birçok konuda açıklamalarda bulundu. Antalya’da meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği teleferik faciası hakkında açıklamalarda bulunan Özel, 15 gün önce seçilen Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasına tepki gösterdi. Özel Soma maden faciasından İliç’e kadar geçen sürede çok sayıda felaket yaşanmasına rağmen bir tek kamu görevlisinin tutuklanmadığı gibi ödül gibi atamalar aldığına dikkat çekti.

Son günlerde AKP’li Şebnem Bursalı‘nın gündem olan olan ıstakoz paylaşımına da gönderme yapan Özel “Biz belediyeleri birileri gibi çocuklarımızı işe sokmak için değil biz birileri gibi geldiği günleri oturup saraylarda oturup millete dayattığı adayları millet açlıktan kırılırken ıstakoz yiyenler gibi ihaleleri yandaşlara dağıtmak için değil biz belediyeleri partizanlık yapmak için değil biz belediyeleri bir kenarı itip temiz dürüst yöneterek Türkiye’ye de bunu göstermek ve cumhuriyetin 2.yüzyılının ilk genel seçiminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini iktidar yapmak üzere aldık. ” dedi.

Istakoz paylaşımıyla gündeme gelen AKP’li Bursalı’ya yurttaştan tepki yağdı!

Özgür Özel’in açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Bugün tarihi bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Kasım ayının başında hep birlikte Kurultay’ımızda sözlerime başlarken işöyle söylemiştik. 81 ilde 973 ilçede biri uyandı. Televizyonu açtı birazdan gelirler birlikte izleriz dedi. Rize’de Gülsüm Tatar. Antalya Manavgat’ta Ayşenur Bulut. Çankırı’da Nigar Baran. Isparta’da Reşat Yalvaç. Edirne Keşan’da Seyit Ahmet Özlüer. Mersin Anamur’da Mustafa Duman uyandı. Zabit Erdoğan. Manisa’da Selda Koç kalktı yine çayı koydu televizyonu açtı ve hayatlarında ilk kez Türkiye’nin Birinci partisinin grup toplantısını izliyorlar. Bu mutluluğu elbette çok kişiye borçluyuz. Saya saya bitmez ama en çok tayin listesi olmaz terfi listesi olmaz zaten bizde o iş olmaz. 40 yıldır ağız tadıyla iktidar yüzü görmemiştir ama bayrağı yere bırakmaz kalkar çayı demler baba evinin bacasını tüttürür ve bugünlere geldiğimizde teşekkür edilecekse önce örgütümüze aramızda olmayanlara bütün örgütümüze yürekten teşekkür ediyorum. Baba ocağının bacasını tüttürenlere selam olsun.

Bize oy veren hiç kimseyi pişman etmeyeceğimize buradan söz veriyoruz.

İRAN İSRAİL ÇATIŞMASI

Ortadoğu coğrafyası 7 Ekim’den bugüne zor günler yaşıyor. Haftasonu İran ile İsrail arasında tırmanan gerilimi endişeyle takip ediyoruz Ortadoğu’da tansiyonun bu denli yükseldiği süreçte tarafların gerginliği artıracak açıklamalardan uzak durmaları çağrısını yineliyorum. Ülkemiz tansiyonu düreşrek her türlü çabanın öncüsü olmalıdır. Ben yarın grubumuzdan 6 arkadaşımızın da görevli olduğu Avrupa Karva Parlamento Meclisi’nde bir konuşma yapacağım konuşmamın özünde Filistin ve Filistin’de yaşananlar İsrail’in mezalimi olacak. 15 Nisan günü dün Filistin’de olacaktım ancak hafta sonu yaşanan saldırılardan sonra tüm hava sahalarının kapatılması ziyaretimizi erteledi ancak en kısa zamanda Filistin’e gitme ve oradaki halkın mağduriyetini bir kez daha dünyaya duyurulmasını; 33 bin tane bir ülkede civciv ötse DSÖ harekete geçer. BM heyet kurar salgın mı geliyor diye. 33 bin çocuk genç kadın ölüyor kimse kılını kıpırdatmıyorsa orada bize düşen 3. Genel Başkanımız Karaoğlan Bülent Ecevit’in Rahmetli Yaser Arafat ile kurduğu ilişki ve Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davası olan Filistin davasına sahip çıkmaktır.

Özgür Özel Fransa’ya gidiyor

TELEFERİK FACİASI

Antalya’da hafta sonu hem yüreğimiz yandı hem de yüreğimiz ağzımızda 24 saat geçirdik. Bir vefat var. Kaybettiğimiz kardeşimizin eşi hastanede yatıyor. Çocuklar bilmediği için şu anda ismini zikretmiyorum. Memleketlerine döndüklerinde oradaki belediyemiz talimatlarındı. Aile ailemizdir. Bugün Sayın Muhittin Böcek ve belediye başkanlarımız tarafından yaralılarımız ziyaret ediliyor bir kez daha. Tüm yaralılara acil şifalar diliyorum.

MESUT KOCAGÖZ  TEPKİSİ: ALLAH’TAN KORKSUNLAR

Böyle meselelerde yıllardır bu gibi olaylarda kimin ihmali varsa sonuna kadar soruşturulmasını cezasını çekmesini savunduk savunmaya devam edeceğiz. Kusuru olan kim varsa güzünün yaşına bakılmasın. Adli soruşturmayı takip ediyor kendi iç denetim mekanizmalarımızda işletiyoruz. Adaletin tecelli edeceği yer hukuktur. Ancak bugün Antalya’da büyük bir hukuksuzluk kanunsuzlukla ve vicdansızlıkla karşı karşıyayız. 2017’de AKP döneminde inşa edilmiş bir teleferik.  hattın denetimi hükümetteki ilgili bakanlığın yetkililerinden şirkete verilen onaylan bakanlık tarafından kabul edilen uluslararası sertifikaların varlığında yaptırılmış ve devam ediyor. Şu anda geçtiğimiz hafta rekor bir oyla Kepez Belediye başkanı seçilen Mesut Kocagöz, teleferiği işleten şirketin belediye şirketindeki görevinden 2023 yılında ayrılmışken o ayrıldıktan sonra 3 kez daha denetlenmiş ve rapor sağlam verilmişken. Bugün hiçbir kusuru ve günahı olmadığı halde gözaltına alındığı yetmezmiş gibi. Elbette araştırılsın gerekiyorsa yargılamanın sonunda her şey ortaya çıksın ama tutukluluk gibi bir tedbire başvurulması. Allah’tan korksunlar.

“BİR KAMU GÖREVLİSİ YARGILANMADI”

Soma’da 301 madenci öldü bir kamu görevlisi yargılanmadı. Soma’dan İliç’e ne facialar yaşandı hiçbirinde bir kamu görevlisi yargılanmadı. Tren kazası olur, hatları işleten açığa alınır yargılanma izni verilmez Devlet Demiryollarına Genel Müdür yapılırken 22 yıllık iktidarında 1 kişiye yargılanma izni vermemişken, yaşanan olayın günah keçisi suçsuz başkanım Mesut Kocagöz’e yıkanlara yazıklar olsun buna izin vermeyeceğim.

ÇETİN DOĞAN’IN TUTUKLULUK HALİNİN DEVAM ETMESİNE TEPKİ

Ramazan Bayramı boyunca takip ettiniz tüm siyasi parti lideriler başta olmaz üzere üzerimize düşen bayram görüşmelerini gerçekleştirdik. Sevgili Çetin Doğan’ın eşiyle görüştüm. Çetin Doğan hükümetin kini ve inadıyla cezaevinde tuttuğu bir orgeneral hayatının son 14 yılını 7 yılı cezaevinde geçtiği. Son 45 gün içinde ceza infaz kurumunda tutulamayacak hale geldiği için yeniden hastaneye gitti. Şimdi yeniden cezaevine yollanmaya çalışıyor. Erdoğan’a telefon görüşmemizde önümüzdeki günlerde bir görüşme talebim olacağını söyledim. Hasta tutulu ve hükümlülerine hangi görüşte olursa olsun benim bu partide Sayın Ağbaba ile yaptığım en kapsamlı çalışmalardan biridir. Ancak 28 Şubat’ın o dönemin yaşanmışlıklarının tümünün kinini 85 yaşındaki insanları cezaevinde tutan bir kin var. 28 Şubat’ta yaşananlar başak bir süreçtir. 28 Şubat’ın kini ile yapılan bu vicdansızlığın kabule dilebilir bir yanı yoktur.

HATAY TEPKİSİ

31 Mart’ta millet bizi birinci parti yaptı bu hükümete de mesaj yolladı. Bu mesajlar birazdan konuşacağız ama hukuk ve adalet noktasındaki en yüksek memnuniyetsizlik bu Adalet Bakanlığı’ndan ve adalete güvenken, geçmiş dönemlerde yaptıkları hataları misliyle tekrar etmeye çalışanların sandıktan bir ders almadıkları anlaşılıyor. Hatay seçimlerini yaşadık yaşıyoruz. Dün Hatay’ın iradesine sahip çıkmak üzere tam kanunsuzluk iddiasıyla bizzat başvurumuzu ilgili yardımcılarımla birlikte ben yaptım

Özgür Özel’den Mesut Kocagöz’ün tutuklanmasına tepki: Siyasi karardır

“EN AZ 8 KEZ YENİLENMELİDİR”

Ve orada da ifade ettim. Eğer geçen 31 Mart seçimi Ak Parti’nin başvurusuyla bizim bu dosyamıza göre Hatay seçiminin en az 8 kez yenilenmesi gerekmektedir. Tam kanunsuzluk halinin  her bir iddiamızda bir birini aşan ve bu kadar da olmaz dedirten bir kaç maddesini Meclis çatısı altında kayda geçirmek isterim.

“HALKIN İRADESİ SAKATLANMIŞTIR”

108 seçmen çeşitli sebeplerden hakkında kısıtlılık kararı var oy kullanamazken oy kullandıklarını ispatladık. 3389 seçmen ölmüş olduklarım halde yerlerine oy kullanıldı. Bazı yerlerde örneğin Gaziosmanpaşa’da aradaki fark geçersiz oylardan küçük gerekçesiyle tüm oyların sayılması yoluna gidilirken, CHP Hatay’da geçersiz oyların aradaki farkın 15 katı olmasına rağmen yapmış olduğu başvurular ilçede ilde ve YSK’da reddedilmiştir. Şimdi aynı başvuruyu bir kez daha yapıyoruz. Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde ilçe seçim kurulu oluşturulurken  belediye meclis üyesi adayları, ilçe seçim kurulu üyesi olmuş itirazları reddetmiş içlerinden bir tanesi kendi mazbatasını imzalamıştır. Ölü seçmenin oyundan kısıtlı seçmenin oyundan ya da emniyet görevlilerinin sandık başkanı olmasında yoksa bu kanunun neresinde yazmaktadır. Bu tam kanunsuzluk haline susacak olanlar bunu kendi vicdanlarına 31 Mart’ta attıkları imzalara Gaziosmanpaşa’da ve Türkiye’nin dört bir yanında oyları baştan saydırıyorken ,  Hatay’da 1 sandığı saydırmayanlar bu itirazlar reddedenler şimdi bu tam kanunsuzluğun daniskasına bakalım ne cevap vereceklerdir. Hatay halkının iradesi sakatlanmıştır, Hatay halkının tercihine sahip çıkmaya bu işin peşini bırakmamaya devam edeceğimizi altını bir kez daha kalın çizgilerle çekiyorum. Hatay bizim kişisel meselemizdir Milli meselemizdir.

“MİLLET, HÜKÜMETE BİR MESAJ YOLLADI”

31 Mart’ta millet bizi birinci parti yaptı, hükümete oylarıyla bir mesaj yolladı. Geçmiş dönemlerde yaptıkları hataları misliyle tekrar etmeye çalışanların sandıktan bir ders almadıkları anlaşılıyor. Hatay seçimlerini yaşadık dün YSK’ya tam kanunsuzluk iddiası ile başvurumuzu yaptım. Dönemlerinde yaptıkları hataları misliyle tekrar etmeye çalışanların sandıktan bir ders almadıkları anlaşılıyor. Hatay seçimlerini yaşadık dün YSK’ya tam kanunsuzluk iddiası ile başvurumuzu yaptım.

“CHP HİÇBİRİMİZİN TAPULU MALI DEĞİLDİR”

CHP’yi, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk genel seçimlerinde nasıl iktidar yapacağımızı konuşmaya çalışmaya başlıyoruz. Türkiye ittifakı ile bir büyük ittifakı sağladık. CHP hiçbirimizin tapulu malı değildir, bu parti baba ocağıdır. Baba evinin tapusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ündür…

Yerel seçimi küçümseyen MHP’li Feti Yıldız Özgür Özel’i hedef aldı

“BABA EVİNE MUHAFAZAKAR DEMOKRATLAR GELDİ”

Baba evine milliyetçi demokratlar geldi, yakasında olmasa gönlünde yakasında güneş olan iyi insanlar geldi, MHP’nin kayıtsız şartsız desteğinden bu kadar yokluğa bitmiş ülkücüler MHP’ye geçmişte gönül verenler geldi. Baba evine yalandan tiksinmiş muhafazakar demokratlar geldi. Baba evine bizlere güvenen Kürt demokratlar geldi.

Baba evine gelenlerin hiçbirini pişman etmeyeceğiz. Birinci parti olmanın sorumluluğuyla hakkı yenen kim varsa arkasında yanında değil önlerinde yürüyeceğiz. Esnafın, emeklinin sesi olmaya devam edeceğiz.

ISTAKOZ GÖNDERMESİ

Bize oy veren birisi bir sebepten derse ki keşke vermeseydim derse ki elim kırılsaydı bilin ki vebali hepimizin boynunadır. Biz belediyeleri birileri gibi çocuklarımızı işe sokmak için değil biz birileri gibi geldiği günleri oturup saraylarda oturup millete dayattığı adayları millet açlıktan kırılırken ıstakoz yiyenler gibi ihaleleri yandaşlara dağıtmak için değil biz belediyeleri partizanlık yapmak için değil biz belediyeleri bir kenarı itip temiz dürüst yöneterek Türkiye’ye de bunu göstermek ve cumhuriyetin 2.yüzyılının ilk genel seçiminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini iktidar yapmak üzere aldık. Buna zarar verebilecek kim varsa kesinlikle ve kesinlikle ne ben ne kadrolarımız ne partimiz gözünün yaşını bakmayacağız. Bu millete eşit ve adil hizmet sunacak inançlara saygılı olacak tüm farklılıkları renklilik zenginlik kabul edecek ve herkesi kucaklayacağız.

27 Şubat’ta demiştim ki ‘Şimdi kalkın gidin, bu seçimi alın’. Şimdi diyorum ki kalkın onlara halkın partisinin nasıl halkçı bir parti olduğunu göstermeye gidin, kalkın ve Türkiye’yi kucaklayın. Biz Türkiye’nin partisiyiz, yolunuz açık olsun.

Kaynak: HABER MERKEZİ