Osman Kavala, yeniden tutuklandı!

18 Şubat 2020 Salı

Gezi Parkı davası kapsamında 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu’nun da aralarında bulunduğu 16 sanıklı davada 9 sanık haklarında isnat edilen tüm suçlardan beraat etti. Gezi Davası’nda tahliyesine ve beraatına karar verilen Osman Kavala hakkında “Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs” suçundan gözaltı kararı verildi. Osman Kavala, Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı. Kavala’nın avukatı İlkan Koyuncu, “Savcılığın sevk evrakında bir kelime ilave bir iddia bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan cübbe giymiş, müvekkilim hakkında tutuklama kararı vermiştir” dedi.

Gezi Davası’nda beraat etmesinin hemen ardından 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili başka bir soruşturmadan gözaltına alınan Osman Kavala, Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

“Erdoğan bir başsavcı gibi davranarak Kavala’yı mahkum etti”

Savcılık, Kavala hakkında 2016’da başlatılan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ABD’den gelen Hanrey Barkey ile görüşme yaptığı, PKK irtibatlı kişilerle görüştüğü ve darbe girişiminin karar sürecine katıldığı gerekçesiyle yürütülen soruşturmayı tutuklama istemine gerekçe gösterdi.

Kavala’nın ilk gözaltına alınıp tutuklandığında sorgusunda da konu edilen bu iddialarla ilgili olarak hangi yeni kanıtlar nedeniyle gözaltı kararı verildiği sevk yazısında yer almadı. Yazıda sadece Kavala’nın daha önce tutuklanıp tahliye edildiği bu soruşturmada ‘kaçma şüphesi’ nedeniyle yeniden tutuklanmasının istendiği belirtildi ve önceki iddialar sıralandı.

Adliyeden görüntü:

“DARBE GİRİŞİMİNDEN ÖNCE BARKEY İLE GÖRÜŞTÜ”

Savcılığın tutuklama talebiyle sevk yazısında şu ifadelere yer verildi:

“FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini değiştirmeyi amaçlayan darbe girişiminde bulunduğu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızaca ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini değiştirmeye teşebbüs’ suçundan soruşturma yürütülüp yakalama kararı ile aranmakta olan şüpheli Hanrey Barkey’in, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Amerika’daki onursal başkanlığının Fetullahçı Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen’in yaptığı Rumi Forum Vakfı’nın organizasyon komitesinde görev yaptığı, örgüt liderinin çalışmalarını tanıtmak için lobi faaliyeti yürüttüğü, 15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişiminin sabahında yurt dışından İstanbul’a geldiği ve doğrudan Büyükada Splendit Otele yerleştiği, 18 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizden ayrıldığı, şüpheli Mehmet Osman Kavala’nın Hanrey Barkey İle 18 Temmuz 2016 tarihinde Karaköy semtinde bir restoranda buluştukları, bunun yanında yapılan iletişim analizlerinden de anlaşılacağı üzere; darbe girişimi öncesi ve sonrasında yoğun irtibatlarının bulunduğu, yine iletişim analizine göre şüpheli Kavala’nın diğer şüpheli Hanrey Barkey ile darbe girişimi öncesi 27 Haziran 2016 tarihinde önce Şişli İlçesinde şüpheli Mehmet Osman Kavala’ya ait Menka Anonim Şirketi adlı iş yerinde, devamında da 30 Haziran 2016 tarihinde Diyarbakır’da bir araya gelerek PKK Terör Örgütü irtibatlı kişilerle buluştuklarının tespit edildiği,

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen darbe teşebbüsü sürecinde şüpheli Hanrey Barkey ile şüpheli Kavala’nın suç tarihlerindeki irtibatları, şüpheli Hanrey Barkey’in FETÖ/PDY ile olan irtibatları dikkate alındığında, şüpheli Mehmet Osman Kavala’nın 15/07/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldığına dair bulgulara ulaşıldığı, 26 Temmuz 2016 tarihinde başlatılan bu soruşturma kapsamında başka suçtan tahliyesine müteakip kaçma şüphesi göz önünde bulundurularak 18 Şubat 2020 tarihinde gözaltı kararı verildiği, hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebir, şiddet kullanarak çalışamaz hale getirmek’ suçu yönünden kovuşturma bulunan Mehmet Osman Kavala’ya, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs(darbe teşebbüsü)’ suçunun niteliği, mevcut delil durumu, şüphelinin kaçma ihtimalinin bulunması, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz olduğu dikkate alınarak, şüpheli Mehmet Osman Kavala’nın üzerine atılı ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs’ suçu yönünden sorgusu yapılarak tutuklanmasına”

Çağlayan’da toplanan vatandaşlar ve milletvekilleri mahkemenin kararını adliye önünde bekledi:

“TÜM İDDİALAR ASILSIZ”

Kavala, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık 2 yıl 4 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklanmış bulunuyorum. Dün 30. Ağır Ceza Mahkemesi beraat kararının tescil etmiş olduğu gibi ve daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının açıkça belirttiği gibi maruz kaldığım sıra dışı vakimlikte bir hak ihlalini dünkü gözaltı kararı ve bu akşam gördüğünüz savcının sevk yazısı bu hak ihlalinin devam ettirilmekte olduğunu göstermektedir. Daha önceki ifademde belirtmiş olduğum gibi 15 Temmuz darbe girişimine destek olmakla ilgili tüm iddialar asılsızdır.”

Osman Kavala’nın, “15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi ile ilgili 15-16 Temmuz 2016 tarihlerinde Büyükada’da bulunan Splendid Hotel’de yapılan toplantıya katıldığı tespit edilen Henri J. Barkey isimli şahsı tanır mısınız? Tanıyor iseniz eğer hangi tarihlerde nerede görüştünüz?” şeklindeki soruya verdiği cevap şöyle:

“Henri Jack Barkey isimli şahsı tanıyorum. Kendisi ile 2000 yılında beri tanışıyoruz. Kendisi ile İstanbul’da düzenlenen birkaç uluslararası toplantıda bir araya geldik. Bir araya geldiğimiz konferanslara İstanbul Forum isimli panel-konferansı örnek verebilirim. Bu ve benzeri konferans tarzı katılımlı toplantılar bölgedeki ekonomik, siyasi, demokratik gelişmeler ile ilgili sunumlar ve bilgi paylaşımı formatında olmaktadır. Genel olarak bu toplantıların tamamının tarihlerini hatırlamıyorum. Hatırladığım kadarı ile kendisiyle en son 2011 yılında İstanbul’da düzenlenen konferansta karşılaşmıştık. Henri Jack Barkey akademisyen ve Türkiye üzerine çalışan bir düşünce kuruluşunun yöneticisidir. Bu konferanslar dışında kendisi ile yakın ilişkim olmamıştır. Toplantılar vesilesi ile geldiği zaman karşılıklı birkaç kahve sohbetimiz olmuştu. Henri Jack Barkey’in kız kardeşi Karen Barkey Columbia Üniversitesi’nde antropoloji profesörüydü şimdi Berkeley Üniversitesi’nde görev yapmaktadır. Karen Barkey ile bir süreden beri Paylaşılan Kutsal Mekanlar adlı bir sergi hazırlama konusunda görüşüp birlikte çalışıyoruz.”

‘ERDOĞAN CÜBBE GİYEREK, TUTUKLAMA KARARI VERMİŞTİR’

Kavala’nın avukatı İlkan Koyuncu, savunmasında “309. maddenin ihlalinden 2 sene müvekkilim cezaevinde kaldı. Savcı tarafından re’sen tahliye edildi. Bugünkü sevk evrakında bir kelime ilave bir iddia bulunmamaktadır. Bugün öğle saatlerinde AKP grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cübbe giymiş, müvekkilim hakkında tutuklama kararı vermiştir” dedi.

BARKEY İLE KAVALA’NIN GÖRÜŞMEDİĞİ İSPAT EDİLMİŞTİ

Avukat Deniz Tolga Aytöre ise savunmasında, “Öncelikle bu dosyanın muadili olan gezi dosyası olarak kamuoyunda bilinen 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından beraat kararı verilen dosyadan bu dosyada da iddia edildiği üzere hakkında yakalama kararı bulunan Hanrey Barkey ile müvekkilimin hiçbir şekilde telefonla görüşmediğini ispat eder HTS analiz raporunu dosyanıza sunuyorum. Bu dosya kapsamında CMK’da soruşturma aşamasında tutuklama aşamasında geçirilecek süre olarak 2 yıllık süre de dolmuştur” ifadelerini kullandı.

840 gün tutuklu kalmasının ardından hakkında dün beraat ve tahliye kararı verilen Osman Kavala, daha önce tahliye kararı verilen dosyada sorgusu bile yapılmadan yeniden tutuklandı.

Karar sonrası Kavala, adliyeden çıkarılarak cezaevine götürülmek üzere yola çıkarıldı.

HENRİ BARKEY KİMDİR?

Henri J. Barkey, Ortadoğu uzmanı ve akademisyen. Doktorasını Pennsylvania Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlayan Barkey, 1998-2000 arasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama Bölümü’nde görev aldı. Çeşitli gazetelerde makaleler yazan Barkey, farklı birçok tv kanalında siyaset yorumculuğu da yaptı. ABD’deki önde gelen çeşitli okullarda dersler verdi. Türkiye’nin Kürt Meselesi isimli eserini CIA’nın Ortadoğu uzmanı Graham Fuller ile birlikte kaleme aldı. Henri Barkey, sosyolog Karen Barkey ile kardeştir. Woodrow Wilson International Center for Scholars’ta Ortadoğu programının direktörlüğünü yürüttükten sonra CFR’ye geçti.

Eski CIA danışmanı Henry Barkey 15 Temmuz Darbe gecesi İstanbul Büyükada’da olduğu iddia edilmişti. FETÖ ile ilişkilendirilen Henry Barkey, iddialara yönelik bir televizyonda konuşarak, “Ben yapsam başarılı olurdum” demişti. Darbe Girişimini ‘acemice’ bulan Barkey sözlerini şöyle devam ettirmişti, “İlk olarak şunu söyleyeyim, darbeyi ben yapmadım. ikinci olarak eğer ben yapsaydım, başarılı olurdu. Darbe girişimi inanılmaz derecede amatörceydi. İstanbul’da trafiğin en yoğun olduğu saatte, Avrupa ile Asya kıtasını bağlayan en önemli köprü üzerinde yapıldı. Köprü zaten tanklarla kapatılmıştı. CIA ile hiçbir alakası yok. Olamaz da. Ben ABD Dışişleri’nde çalıştım, biliyorum yok öyle bir şey. Türkiye’de böyle komplo teorileri çıkıyor”

NELER OLMUŞTU:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 18 Şubat tarihli kararıyla, hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesine karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Osman Kavala için verilen gözaltı kararına tepki yağdı!

“Anılan kararın bozulması talebiyle ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup, kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır. Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında, TCK’nın 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir.”

CEZAEVİNE ‘BIRAKMAYIN’ MESAJI

Mahkemenin tahliye kararının üzerinden 6 saat geçmesine karşın Silivri Cezaevi Osman Kavala’nın tahliyesini gerçekleştirmedi. Bunun perde arkasında ise İstanbul Başsavcılığı’ndan cezaevine giden “bırakmayın” mesajı oldu. Bu andan itibaren Kavala’nın tahliyesi geciktirildi. 6 saat sonra da İstanbul Başsavcılığı’nın gözaltı kararı haberi geldi.

BAŞSAVCILIK’TAN BASIN AÇIKLAMASI

TAHLİYESİNİ BEKLEYENLER KARARI TV’DEN ÖĞRENDİ

Hakkında isnat edilen tüm suçlardan beraat etmesinin ardından Kavala’nın Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmesi bekleniyordu.

Osman Kavala’nın tahliye edilmesini bekleyenler gözaltı kararını televizyondan öğrendi.

Kavala’nın tahliyesini bekleyen ailesi gözaltı kararının ardından cezaevinin önünden ayrıldı.

KAVALA HAKKINDA VERİLEN KARARA TEPKİ YAĞDI

Beraatına karar verilen Osman Kavala hakkında tekrar gözaltı kararının çıkarılmasına sosyal medyadan tepki yaptı.