Ortalığı karıştıracak ‘casusluk’ iddiası: İsrail, Trump’ı ve ekibini dinledi!

Yayın tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 9:16 pm - Güncelleme: 12 Eylül 2019 Perşembe 9:16 pm

İsrail’in son iki yıldır Beyaz Saray çevresinde elektronik casusluk yaptığı öne sürüldü. Politico’ya konuşan eski ABD’li yetkililer “Amaç, Trump ile üst düzey ekibinin telefonlarını dinlemekti” ifadesi kullanıldı.

Politico haber sitesi, son iki yıldır Beyaz Saray ve Washington’daki kritik kurumların çevresinde tespit edilen istihbarat amaçlı cihazların üzerinde İsrailli ajanların izine rastlandığını duyurdu.

Üç eski yetkiliye dayandırılan haberde, minyatür boyuttaki cihazların ABD Başkanı Donald Trump ile üst düzey ekibinin telefonlarını dinlemek amacıyla konulduğu ileri sürüldü.

BAZ İSTASYONU GÖRÜNÜMÜNDEKİ STINGRAY

Baz istasyonu görünümündeki StingRay, çevredeki cep telefonlarının kime ait olduğunu tespit edip bu telefonlardan yapılan arama kayıtlarını ve veri kullanımını topluyor.

2018’de İç Güvenlik Bakanlığının yaptığı bazı testlerde söz konusu cihazlar bir kısmı saptandı.

FBI ‘İSRAİL’ DEDİ

Politico’ya konuşan eski bir üst düzey istihbarat yetkilisi, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), tespit edilen cihazlar üzerinde yaptığı incelemede İsrailli ajanların izine rastladığını söyledi.

Yetkili, “Bundan İsrail’in sorumlu olduğu oldukça açıktı” dedi.

TRUMP YÖNETİMİNDEN İSRAİL’E TEPKİ YOK

Bu cihazların Trump ile üst düzey ekibinin telefonlarını dinlemek amacıyla konulduğu sonucuna varıldığını aktaran haberde, buna rağmen Trump yönetiminin İsrail’e herhangi bir tepki vermediğine ve cezalandırma yoluna gitmediğine dikkat çekildi.

İSRAİL’DEN YALANLAMA

ABD Başkanı’nın Beyaz Saray güvenlik protokollerine uymayarak arkadaşları ve sırdaşlarıyla güvenlikli olmayan cep telefonlarıyla konuştuğu iddiası da yeniden gündeme getirildi.

Haberin büyük yankı yaratmasının ardından İsrail’den art arda yalanlamalar geldi.

İsrail’in Washington Büyükelçiliği Sözcüsü Elad Strohmayer, suçlamaları “Tümüyle saçmalık” diye niteleyerek “İsrail ABD’de casusluk operasyonları yürütmüyor, nokta” dedi.

NETANYAHU’NUN OFİSİ: ABD’DE CASUSLUK YAPILMAYACAĞI TALİMATI VAR

İsrail Başbakanlığı’ndan da ABD topraklarında istihbarat operasyonları yürütmedikleri, bunun yasak bir uygulama olduğu açıklaması geldi:

“Apaçık yalan. İsrail hükümetinin ABD’de herhangi bir istihbarat operasyonu yürütülmemesine dair talimatı vardır ve bu uzun zamandır süregiden bir taahhüttür. Talimat hiçbir istisna olmaksızın sıkı sıkıya uygulanmaktadır.”