Ölüm kavşağını yapan şirkete bir ihale daha! Şehir Hastanesi yapacaklar

19 Mart 2023 Pazar

Şanlıurfa’daki ölüm kavşağını yapan şirket, Kahramanmaraş’taki deprem konutlarının ardından bir ihale daha kaptı. Muhalefetin dile getirdiği Beşli Çete’de yer alan Limak’ın ‘zarar ediyorum’ diyerek durdurduğu Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin ihalesini 3 katı bedelle Gürbağ İnşaat aldı.

Resmi verilere göre 49 binden fazla kişinin öldüğü deprem felaketinde hala yaralarını saramayan Şanlıurfa, bu sefer de sel felaketi ile karşılaştı. Yıllardan beri AKP’li belediyenin yönettiği kentte altyapı yetersizliği insanları canından etti. Aralık2023’te ‘nefes aldıracak’ denilerek AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Abide Köprülü Kavşağı, ‘ölüm kavşağı’na dönüştü. Kavşakta 8 kişi can verdi.

Erdoğan’ın açtığı ‘ölüm kavşağı’ TGRT’yi de isyan ettirdi

Sel felaketinde suyla dolan Abide Köprülü Viyadük Kavşağı “Planlama ve mühendislik hataları var” uyarılarına rağmen viyadükleri inşa eden firma Gürbağ Group’un Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin de yüklenici firması olduğu ortaya çıktı.

Sözcü’nün haberine göre; Kavşağın viyadüklerini inşa eden Ohitan isimli şirketin bağlı olduğu Gürbağ Group’un sahibi Halil Bağıban projeyi “Abide Köprülü Kavşağı Şanlıurfa’ya yakışır bir hizmet oldu” sözleriyle tanıtmıştı. Ölüm kavşağını yapan Gürbağ’ın, 3 ay önce 1000 yataklı Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin ihalesini de aldığı ortaya çıktı.

3 KATI BEDELLE ALDI

Diyarbakır Şehir Hastanesi ihalesi 23 Ağustos 2021’de 1 milyar 93 milyon 312 bin TL bedelle Limak Holding’de kaldı. 2 Kasım 2021’de de sözleşme imzalandı. Limak bir süre sonra inşaatı durdurdu. Sağlık Bakanlığı 23-29 Kasım 2022 tarihleri arasında yeniden ihaleye çıktı. Siyah Kalem-Zey ortaklığı, YDA, İntaş, Nesma, Ahes ve Shem, Rec ve Gürbağ firması tekliflerini sundu. İhale tam üç katı bedelle, 3 milyar 924 milyon liraya Gürbağ firmasına verildi.

“ZARAR EDİYORUM” DİYEREK DURDURDU

Limak, 260 bin metrekare kapalı, 50 bin 444 metrekare bina oturum alanından oluşan Diyarbakır Şehir Hastanesi’nin temelini kazdıktan sonra rekor düzeyde artan inşaat maliyetleri ve yüksek enflasyon gerekçesiyle 4 ay sonra şantiyeyi kapattı. Firma, zarar ettikleri gerekçesiyle yüzde 15’i tamamlanmamış kamu ihalelerine tanınan tasfiye kararından faydalanarak inşaatı durdurdu. Kasım 2022’de Sağlık Bakanlığı yeni bir ihale açtı ve bu ihaleyi Gürbağ Group kazandı. Gürbağ, deprem faleketi sonrasında yapılacak konutların da ihalesini kısa süre önce almıştı.

 

“Ölüm havuzuna” dönüşen Abide Köprülü Kavşağı’nı yapan şirkete deprem ihalesi