Oğlu PKK’lılarla göçmen kaçıran MHP yöneticisinden açıklama

Yayın tarihi: 24 Haziran 2024 Pazartesi 9:04 am - Güncelleme: 24 Haziran 2024 Pazartesi 9:07 am

MHP İstanbul İl Yönetimi’nde bulunan Güven Adıgüzel oğlunun adının PKK’lılarla göçmen kaçırma operasyonuna karışması sonrası gazeteci İsmail Saymaz’a açıklamalarda bulundu.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bir süre önce siyaseti bıraktığını söyleyen MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Güven Adıgüzel’in oğlu Tunahan Adıgüzel’in PKK’lılarla göçmen kaçırmaktan yakalandığını yazdı Saymaz, MHP’li baba Adıgüzel’in yaşananları doğruladığını belirterek, “Örgüt büyük çocuğumu kullanarak ve kandırarak, bu işi yaptırıyor” dediğini aktardı.

Saymaz, yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Çanakkale’de, 28 Mayıs’ta bir uyuşturucu ihbarı üzerine jandarma ve sahil güvenlik ekipleri harekete geçti. Ayvacık’taki Kumbağlar Limanı’nda Yunanistan bayraklı ‘Nefeli’ adlı sürat teknesiyle göçmen kaçakçılığı yaptıkları öne sürülen dördü Türk, ikisi Yunan, altı kişi gözaltına alındı. Teknede 11 kilo 900 gram uyuşturucu ele geçirildi. Ayrıca yurt dışına kaçmaya çalışan, kasten öldürme, yaralama, PKK üyeliği ve uyuşturucu kullanma suçundan aranan 10 şüpheli yakalandı.

Şüphelilerden Tunahan Adıgüzel ve Atakan Görevin’in kaçakçılıkta kullandıkları iki araca el kondu. Adıgüzel’in üzerinden 2500 dolar, 2500 Euro ve 200 TL çıktı. Adıgüzel ve Görevin de dahil dört Türk ve iki Yunan göçmen kaçakçılığından, teknede yakalananlardan biri PKK üyeliğinden, diğeri uyuşturucu kullanmaktan tutuklandı. Bir İranlı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Adıgüzel, ifadesinde, Sarıyer’de otel ve restoran işlettiğini ifade ediyor. Yunanistan’da yaşayan ‘Azat’ adlı kişinin kendisini yurt dışına ait hattan arayıp ‘Dört şahsı arabana alıp 200 metre ileriye götüreceksin’ dediğini söylüyor. Bunun karşılığında hesabına 60 bin TL gönderdiğini anlatıyor. Adıgüzel, göçmen kaçakçılığı için iki araba kiraladığını ve üç arkadaşını yanına aldığını belirtiyor. Adıgüzel, ‘Azat’ ile internette tanıştığını ve iki-üç kez müşteri alışverişinde bulunduğunu belirterek, ‘Azat, bazen müşteri başına daha fazla ücret ödüyordu. Azat’la Türkiye’de tanışmıyorduk. İnternet üzerinde tanıştık.”

“OĞLUMU KULLANDILAR”

MHP İstanbul Teşkilatı’nın bulunduğu binanın sahibi olan ve bir süre önce siyasetle ilişkisini kestiğini belirten baba Güven Adıgüzel, Saymaz’a şunları söyledi:

“Büyük oğlum Cihanay, Türkiye’de kara paradan ceza aldı ve Yunanistan’a kaçtı. Atina’da PKK’lılarla tanışıyor. Bunlar çocuğu kullanarak, küçük oğlum Tunahan’ın üzerinden insan ticareti yapıyorlar. İnsan ticareti yaparken, bunların haberi olmadan Yunanlı iki kaptan bir paket getiriyor. Bunlara para teklif ediyorlar. Benim çocuğun arkadaşı bu paketi alıyor, atıyor bir yere. Paketten uyuşturucu çıkıyor. Jandarma basınca bizimkiler yakalanıyor.”

Baskından sonra büyük oğlu Cihanay’ın aradığını ve PKK’lıların yakalanan uyuşturucudan ötürü 50 bin Euro istediğini söyleyen Adıgüzel, “Beni arayıp tehdit ettiler. Bir vesileyle çocuğumu PKK’lıların elinden kaçırdım. Örgüt büyük çocuğumu kullanarak ve kandırarak, bu işi yaptırıyor” dedi.

Kaynak: Sözcü