ODTÜ öğrencilerinden çağrı: Provokasyon hedefleniyor

21 Ekim 2019 Pazartesi

ODTÜ öğrencilerinden çağrı: Provokasyon hedefleniyor

ODTÜ öğrencileri,  Türk Eğitim – Sen 1 No’lu Şubenin çağrısıyla ODTÜ’de ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ adı altında bir ‘provokasyon’ yaratılmak istendiğini belirterek çağrıda bulundu.

Türk Eğitim-Sen Ankara 1 No’lu Şubesi, “ODTÜ’lüler Cumhuriyet’e ve Bayrağına Sahip Çıkıyor, Sende Katıl” başlıklı bir bildiriyle, 23 Ekim Çarşamba günü Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bir yürüyüş yapacağını bildirmelerinin üzerine yaptıkları bir açıklamayla üniversitede provokasyon yaratılmak istendiğini belirtti.

ODTÜ öğrencileri tarafından yapılan açıklamada, henüz yürüyüşün çağrısı duyurulmadan Ankara’daki kimi üniversitelerden ülkü ocaklarının “yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “herhangi bir durumda kırım olabilir” şeklinde mesajlaşmalarının olduğunun altı çizildi. Öğrenciler, Çarşamba günü saat 11.30’da Rektörlük önüne çağrı yaptı.

‘YAPILAN SALDIRI ODTÜ’YÜ HEDEF ALMAKTADIR’

ODTÜ öğrencileri tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Türk Eğitim – Sen 1 No’lu Şubenin çağrısıyla ODTÜ’de “Cumhuriyet Yürüyüşü” adı altında bir “provokasyon” yaratılmak isteniyor. Henüz yürüyüşün çağrısı duyurulmadan önce Ankara’daki kimi
üniversitelerden ülkü ocakları “yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “herhangi bir durumda kırım olabilir” şeklindeki mesajlaşmaları olayın neden bir “provokasyon” olduğunu gözler önüne seriyor.

ODTÜ’ye yönelik bu gibi saldırılarla ODTÜ öğrencileri olarak ilk defa karşılaşmıyoruz! Eşit, özgür ve demokratik bir kurum olması gereken üniversiteler, iktidar tarafından uzun süredir “kuşatılacak alanlar” olarak değerlendiriliyor, iktidar eliyle üniversitelerde birçok provokasyon örgütleniyor. Bu nedenle, ODTÜ’yü hedef alan bu saldırıların planlı ve sistematik olduğunun farkındayız. Bunu, Melih Gökçek ve üniversite yönetiminin yol anlaşmasının ardından kampüste yaşanan ağaç kıyımından, engellenmek istenen şenliğimizden, ODTÜ Onur

Yürüyüşünü hedef alan polis saldırısından, mezuniyet törenlerinde protesto gerekçesi ile öncesinde ve sonrasında yaşadığımız gözaltı ve tutuklamalardan, üniversite içerisine yapılmak istenen KYK yurdundan biliyoruz. ODTÜ’yü hedefe koyarak sistemli bir biçimde yürütülen bu saldırılar, esas olarak üniversite içerisinde tüm bileşenlerin yan yana gelerek ortaya koyduğu birlikteliği, bizlerin yaşam alanlarını ve üniversitenin demokratik yapısını hedef alıyor. ODTÜ’ye “hainlere karşı birlikteliğimizi gösterelim” diyerek “fetih” havasında girmek isteyen ve “kırım” çağrısı yapan AKP-MHP iktidarı uzantıları, üniversitelerde öğrencilere yaşayış biçimleri ve politik görüşleri nedeni ile saldırmayı kendilerine politik bir ihtiyaç olarak görüyor.

Örneğin bu grupların bulundukları üniversitelerde öğrencilere “oruç tutmadıkları” için ya da “küpe taktıkları” gerekçesiyle saldırdıkları biliniyor. Ankara’nın farklı üniversitelerinden araçlarla ODTÜ’ye gireceklerini açıkça ifade eden bu grupların tehditleri karşısında ODTÜ yönetimi sessizliğini koruyor. Üniversite öğrenci toplulukları etkinlikleri gerekçesi ile soruşturma geçirirken, ODTÜ’ye dışarıdan “kırım yapma” tehditleriyle organize edilen, çeşitli saldırılara zemin hazırlayan bir eyleme göz yumuluyor. ODTÜ bileşenlerinin tümüne yönelik olan bu saldırı karşısında ODTÜ yönetimi acilen bir açıklama yapmalı, öğrencilerin güvenliğinin nasıl sağlanacağına ilişkin kamuoyunu bilgilendirmelidir. ODTÜ’yü bu saldırılara karşı savunmak, üniversitelerin eşit, özgür ve demokratik yapısını savunmaktır.

ODTÜ öğrencileri olarak, ortak üretme geleneğimize sahip çıkarak geri aldığımız şenlikle, polis saldırısının karşısında gerçekleştirdiğimiz boykotla üniversiteyi savunma deneyimine sahibiz. Planlanan bu saldırı karşısında tüm sıra arkadaşlarımızı, elde ettiğimiz birikimlerden hareketle, üniversitemizi savunmaya, yan yana durmaya çağırıyoruz. Üniversitemizi hedef alan saldırılara karşı ODTÜ savunulmalıdır! ODTÜ’yü savunmak özgürlüğü bilimi emeği barışı savunmaktır!”

 

Benzer Haberler