Netflix oyun sektörüne giriyor! İlk hamle geldi

15 Temmuz 2021 Perşembe

Netflix oyun sektörüne giriyor! İlk hamle geldi

Netflix, TV şovları ve filmlerin ötesindeki ilk büyük hamlesini yaptı. Video oyunlarına yönelmeyi planlayan platform, Electronic Arts ve Facebook’ta yöneticilik yapmış olan Mike Verdu ile çalışacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük video içerik platformu Netflix, oyun sektörüne giriyor. Platformun bu alana öncülük etmesi için Electronic Arts ve Facebook’ta yöneticilik yapmış olan Mike Verdu ile çalışacağı belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamada, Mike Verdu’nun Netflix’e oyun geliştirme başkan yardımcısı olarak katılacağını ve operasyon direktörü Greg Peters’a rapor vereceği belirtildi. Verdu, daha önce Facebook’ta oyunları ve diğer içerikleri Oculus sanal gerçeklik başlıklarına getirilmesinden sorumlu başkan yardımcısıydı.

FAZLADAN ÜCRET ALINACAK MI?

Bloomberg’in haberine göre, henüz müzakereler devam ettiği için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Netflix’in hedefinin önümüzdeki yıl içinde platformunda video oyunları sunmak olduğunu söyledi. Oyunlar, Netflix’in, mevcut ücretinin içinde görünecek.

Kaynak, şirketin şu anda içerik için fazladan ücret almayı planlamadığını söyledi. Öte yandan Netflix hisseleri, Bloomberg’in haberi bildirmesinin ardından yüzde 3.3’e varan bir artışla 566 dolara yükseldi. Hisse senedi bu yıl, çarşamba günkü kapanışa kadar yüzde 1.3 arttı.

REKABETTE ÖNE GEÇMENİN YOLLARINI ARIYOR

Netflix büyüme için oyun dünyasına adım atmayı planlarken bünyesine de yeni isimler eklemeye başladı. Mike Verdu Sims, Plants vs. Zombies ve Star Wars serilerindeki oyunlar da dahil olmak üzere Electronic Arts’taki popüler mobil oyunlar üzerinde çalıştı. Ayrıca 2009 ve 2012 yılları arasında Zynga Inc.’de kreatif direktör olarak görev yaptı.

Bloomberg’e konuşan kaynağa göre Netflix, oyun ekibini önümüzdeki aylarda kuracak. Şirket, web sitesinde oyun geliştirmeyle ilgili pozisyonlar için reklam vermeye başladı bile.

iOS geliştiricisi Steve Moser tarafından Bloomberg ile paylaşılan araştırmaya göre de Netflix’in oyun ekleme planlarının kanıtları, şirketin uygulamasının derinlerinde gizli dosyalarda görünmeye başladı bile. Netflix, daha önce “Stranger Things” de dahil olmak üzere şovlarına dayalı oyunların haklarını lisanslamıştı, ancak bu yeni girişimin kapsamı çok daha büyük.

Benzer Haberler