NATO’dan Putin’e gözdağı! Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarına yanıt vereceğiz

22 Şubat 2022 Salı

NATO’dan Putin’e gözdağı! Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarına yanıt vereceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’ni tanıdığı açıklamasından sonra NATO’dan Putin’e çıkış geldi. Putin’in iki bölgeyi tanımasının  Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal eden bir karar olduğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “NATO kararlı biçimde tüm müttefiklerini savunacaktır” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın toplantısında Rusya-Ukrayna krizine dair önemli açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO’nun önemli bir ittifakı olduğunu söyleyerek süren krizde Ukrayna’ya tüm desteklerini sunacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açıklamasında “Kamplardan çıkmış durumdalar ve saldırıya hazır Rusya askerleri. NATO kararlı biçimde tüm müttefiklerini savunacaktır. Müttefiklerimiz binlerce savaş yığını yaptı. Aynı zamanda jetlerimiz de uyarı konumuna, gemilerimiz de kuzeyden Akdeniz’e kadar hazır durumda. Biz gereken her şeyi yapacağız. Birliğimizi destekleyebilmek ve birbirimizi korumak için” ifadelerini kullandı.

“NATO, RUSYA’YA KARŞI KARŞILIK VERECEKTİR”

Stoltenberg, NATO’nun müttefiklerine gerekli desteği vereceğini söyleyerek  “NATO Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırılarına yanıt verecektir. Almanya hükümeti Kuzey Akımı destekleyemeyeceğini açıkladı. Bugünkü yaptırımları açıkladılar, memnuniyetle karşıladık” dedi.

Rusya’nın tam kapsamlı saldırılarını sürdüreceğini düşündüklerini belirten Stoltenberg “Biz devam eden bir askeri yığınak görüyoruz. Bir geri bir ileri adım atıyorlar. Şu an kamplardan daha fazla asker çıktığını ve saldırıya hazırlanıldığını görüyoruz. Sürekli yanıltma harekatları devam etmekte. Dün akşama bakacak olursak daha fazla Rus askerinin Dombas bölgesine ilerlediğini gördük. Hiçbir zaman saldırıları durdurmak için geç değildir. Biz gerilimi tırmandırmamaları yönünde Rusya’ya çağrıda bulunmak istiyoruz; Rusya bir kez daha güç kullanmaya karar verirse daha güçlü yaptırımlar söz konusu olacak, daha yüksek bedel ödemek söz konusu olacak” dedi.

“MEVCUDİYETİMİZ ARTABİLİR”

Ukrayna’ya askeri desteğin süreceğini de belirten Stoltenberg “Doğu kanadında mevcudiyetimiz artabilir” dedi.

Rus askerlerinin Ukrayna’ya girip girmediği sorusuna yanıt veren Stoltenberg “Rusya yıllardır zaten 2014’den bu yana Donbas bölgesinde. Bu aslında mevcudiyetlerini inkar ettikleri dönemdi. Ayrılıkçı olarak adlandırılan kişiler Rus personeli, uzmanları tarafından yıllardır destekleniyordu. Rusya zaten farklı operasyonlar altında mevcudiyetini sürdüyor.

Şimdi daha fazla Rus birliği bölgeye giriyor. Ki durumu daha da ciddi haline getiriyor bu. Bu bölgelerin tanınması çıktı ki bu bölgeler Ukrayna’ya ait bağımsız konumdaydılar, dolayısıyla giderek durum daha ciddi hal alıyor. Bunun da ötesinde bölgede Rusya’da askerlerinin arttırdığını ve saldırıya hazırlandığını görüyoruz. Rusya’nın 150 binden fazla askeri var bölgede.

Buna ek olarak deniz ve hava güçleri de yer almakta. Bu güçler kısmen Ukrayna’nın içinde zaten. Kırım, Donbas bölgesinde yer alıyorlar. Doğu ve güneyde yer alıyorlar. Kuzeyde kısmen Rusya’da, kısmen Belarus’ta. Bunlar muharebeye hazır birlikler. Aynı zamanda füze, tank, drone, İHA, elektronik hava sistemleri, İskender füzeleri, dolayısıyla bunlar güçlü ekipmanlar, güçlü teçhizatlar.

“DİYALOĞA AÇIĞIZ”

Burada bir askeri teçhizat olduğunu görüyoruz. Daha fazla askerin kamplarından çıktığını ve herhangi uyarı olmadan saldırabilecek konumda olduğunu görüyoruz. Sürekli tekrar ettiğimiz gibi Rusya’nın seçim yapması sözkonusu olabilir. Bir geri adım atıp, NATO müttefikleriyle çalışabilir. Biz diyaloğa açığız, bunu çok kez söyledik. Rusya ile kendi güvenlikleri için önemli olan konuları konuşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Putin, Donetsk ve Luhanks bölgelerinin bağımsızlığını tanıdı

Benzer Haberler