NATO’dan klasik açıklama: Türkiye’nin yanındayız

28 Şubat 2020 Cuma

Türkiye’nin talebi üzerinen toplanan NATO’nun kritik Suriye toplantısı sonra erdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantı sonrası açıklamalar yaptı. Stoltenberg “NATO halihazırda Türkiye’ye destek veriyor. Müttefikler, Türkiye için daha fazla ne yapılabileceğine bakıyor” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamaları şöyle:

* NATO halihazırda Türkiye’ye destek veriyor. Müttefikler, Türkiye için daha fazla ne yapılabileceğine bakıyor

* Bu saldırının durdurulmasını, uluslararası hukuka uyulmasını ve BM destekli barış süreçlerinin devam etmesi gerektiğini dile getiriyorum. Biz bu saldırıyı kınıyoruz.

“TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ”

* 2018 tarihli ateşkese devam edilmelidir. Yapılmazsa insani kriz kötüleşecektir. Şu anda İdlib’de kalanlar için insani durum oldukça kötü durumdadır. NATO Türkiye’nin yanındadır, Türkiye’yi çok kıymetli bir müttefik olarak görmektedir.

“DESTEĞİMİZİ BİRKAÇ FARKLI YÖNTEMLE GÖSTERECEĞİZ”

* Türkiye, milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. NATO, Türkiye’ye desteğini birkaç farklı yöntemle gösterecektir. Biri hava koruma yolları ile olacaktır. Bu da Suriye’den gelen hava saldırıların durdurulmasını sağlayacaktır. NATO’nun güneydoğu sınırını korumaya devam edeceğiz.

“ESAD’I ARADIK, TALEPLERİMİZİ İLETTİK”

* NATO müttefiki üyeler; yaşanan can kayıpları nedeniyle taziyelerini şehit ailelerine ve Türk halkına iletmiştir. NATO, Esad’ı arayarak bu hava saldırılarını durdurması, ateşkese uyması gerektiği konusunda taleplerini iletmiştir. Ayrıca uluslararası hukukun tamamen uygulanması gerektiğini söylemiştir.

“HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNİ DEĞİŞTİRMEYİ ÖNERİYORUZ”

* Yüz binlerce kişi kendi evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. NATO müttefikleri bugün Türkiye’ye desteğini sunuyor. Hava savunma sistemlerini değiştirmeyi öneriyoruz. Erken uyarı ve gözlem uçakları var. Ancak NATO müttefikleri, Türkiye’ye desteğini artırmak için daha fazla neler yapabileceğini araştırmaktadır.

Lavrov: Erdoğan ile Putin görüştü… ‘Suriye ordusu, teröristleri püskürtme hakkına sahiptir’

 

Toplantı çerçevesinde Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk’ün son gelişmelere ilişkin bir sunum yapması ve müttefikleri bilgilendirmesi öngörülüyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, sabah saatlerinde Twitter’dan Türkiye’nin talebi üzerine NATO’nun Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4’üncü maddesinin işletildiğini duyurmuştu.

NATO’NUN 4. MADDESİ

Kremlin: Putin ve Erdoğan, durumun normalleşmesi için ek tedbirler alınmasında anlaştı

NATO’nun Kuzey Atlantik Anlaşması’nın 4’üncü maddesi uyarınca bir müttefik toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğünde, tüm müttefiklerle danışma talebinde bulunabiliyor.

Türkiye en son 2015’te terör örgütü DEAŞ’ın Suruç’taki terör saldırısından sonra 4’üncü maddenin işletilmesini istemiş, bunun ardından NATO Suriye’den kaynaklanan tehditlere karşı Türkiye’ye uyarlanmış güvence tedbirlerini kabul etmişti.

Bu çerçevede erken uyarı ve gözlem uçaklarının (AWACS) bölgede devriye gezmesi, Doğu Akdeniz’deki askeri unsurların artırılması ve istihbarat, keşif ve gözetleme faaliyetlerinin güçlendirilmesi gibi tedbirler öngörülmüştü.

Benzer Haberler